سیستم بادی تاک (یا صحبت بدن) یک رهیافت درمان کلی می باشد و بر اساس این باور که ارگانیسم های زنده، بهتر از هر نوع تکنولوژی که در دنیای امروزی استفاده می شود قابلیت درمان خودشان را دارند، ایجاد شده است.

این روش درمانی شامل روش های پزشکی غربی و شرقی می باشد و هدف آن تسهیل کردن بهبود و رشد فرد است.

بادی تاک به جای بررسی یک مشکل خاص، وضعیت کلی بدن را بررسی می کند و یک سیستم “مراقب سلامتی کلی” را ایجاد می کند که منجر به بهبود وضعیت بهزیستی عاطفی، فیزیکی و روان شناختی در فرد می شود.

درمانگران استفاده کننده از بادی تاک، برخی از تکنیک هایی را مورد استفاده قرار می دهند که در آنها، از روش های درمان غیر جراحی و غیر مداخله ای، و به صورت آرام برای درمان سیستم طبیعی بدن فرد درمانجو استفاده می شود و به سیستم ترمیم و معالجه ای طبیعی بدن کمک می شود تا خود این سیستم، منجر به بهبود وضعیت فرد درمانجو شود.

• توسعه سیستم بادی تاک

• نظریه سیستم بادی تاک

• تکنیک ها و مراحل بادی تاک

• مشکلات رفع شده با استفاده از بادی تاک

• انتقادات و محدودیت های مربوط به سیستم بادی تاک

توسعه سیستم بادی تاک

روش درمانی سیستم بادی تاک، برای اولین بار در دهه ۱۹۹۰ و توسط دکتر جان ولتیم که یک ماساژور، پزشک طب سوزنی و معلم بود، معرفی شد.

عواملی که منجر به پیشرفت این روش درمانی شده است شامل مطالعات بعد از فارغ التحصیلی ولتیم در زمینه حرکت شناسی بدن، روان شناسی انرژی جانداران یا بیو انرژی، پزشکی ورزشی، مشاوره و دیگر زمینه ها بود.

همچنین تحقیق وی در زمینه تامین نیاز های مراقبت سلامتی خودش، در موقعی که خودش دچار یک بیماری شده بود که زندگی وی را تهدید می کرد، عامل دیگری بود که منجر به معرفی بیشتر این روش درمانی شد.

وی برای پیدا کردن جواب های سوالاتش به نقاط مختلف جهان سفر کرد، روش های درمانی جایگزین را در پزشکی غرب و شرق بررسی کرد و در نهایت یک متخصص بیماری های استخوان در نیوزلند، یک سری از تکنیک ها را به وی معرفی کرد که در نهایت این تکنیک ها مبنایی برای ایجاد سیستم بادی تاک شد.

ولتیم در سال ۱۹۹۸ و همزمان با بهبود وضعیت سلامتی خودش، به ساراسوتا در فلوریدا سفر کرد تا روش و تمرین در حال پیشرفت خودش را کامل کند.

در سال ۲۰۰۰، دکتر جان ولتیم و همسرش استر ولتیم انجمن بین المللی بادی تاک را تاسیس کردند. امروزه، سیستم بادی تاک توسط بیش از ۲۰۰ مربی و در بیش از ۵۰ کشور در سرتاسر جهان استفاده می شود.

علاوه بر نوع سنتی سیستم بادی تاک، متخصصان بادی تاک یک ورژن جدیدی از آن ارائه دادند که به دسترسی بادی تاک معروف است. برنامه دسترسی بادی تاک به افراد، گروه ها و سازمان ها یک مجموعه ساده از تکنیک های مبتنی بر انرژی را آموزش می دهد تا خود درمانی این افراد افزایش یابد.

این تکنیک های دسترسی بادی تاک به منظور کمک به افراد برای مدیریت چالش های روزانه به منظور دسترسی این افراد به بهزیستی، و ثابت نگه داشتن سلامتی کلی بدن طراحی شده است و می تواند در محیط خانه، مدرسه، محل کار و توسط هر فردی مورد استفاده قرار گیرد.

نظریه سیستم بادی تاک

این رهیافت که بعضی موارد به عنوان طب سوزنی بدون سوزن از آن یاد می شود، هدفش گوش دادن به بدن، استفاده از توانایی بدن برای درمان خودش، و افزایش ارتباط مابین سیستم های بدن می باشد.

بادی تاک بر اساس نظریه سیستم های دینامیک می باشد و تاثیرات عاطفی، فیزیکی و محیطی را در نظر می گیرد تا عامل مربوط به شرایط را شناسایی کند.

همچنین در این روش از تکنیک های مختلفی استفاده می شود تا مغز فعال شود، الگوهای انرژی زای بدن دوباره شکل بگیرند، و وضعیت درمانی در درون بدن بهبود یابد.

افراد شاغل در این رشته که به بادی تاکر ها معروف اند، می خواهند تا بخش هایی از بدن را که دارای “نقص عملکردی” هستند، پیدا کنند.

بعد از این مرحله، آنها با بخش های خاصی در بدن ارتباط برقرار می کنند، و برای “ایجاد بهبودی و مرمت” از دست های خودشان استفاده می کنند.

صدای ضربه، تنفس و دیگر فرم های تماس مورد استفاده قرار می گیرد تا مغز برای استفاده از فرآیند درمان طبیعی، تحریک شود.

باور بر این است که نتایج حاصل شده از این روش منجر به بهبود توازن انرژی در درون بدن می شود.

این رهیافت بر مبنای اصول زیر می باشد:

• بدن می تواند خودش را درمان کند:

بادی تاک از چیزی به نام “بینش درونی و ذاتی” بدن استفاده می کند تا برای بهبود از هر نوع آسیبی، خودش را درمان کند.

• تاثیر استرس بر سلامت کلی:

تمامی تجربیات یک شخص، بر روی وضعیت سلامتی آن تاثیر می گذارد.

تمامی موارد مربوط به سبک زندگی، ژنتیک ها، گذشته و محیط بر روی عملکرد بدن تاثیر می گذارند.

استرس هایی که توسط عوامل خارجی ایجاد می شود، می تواند منجر به اختلال در ارتباط طبیعی سیستم های درونی بدن هر فرد شود.

این اختلالات از عملکرد بدن در بهترین وضعیت جلوگیری می کند و می تواند منجر به مشکلات سلامتی فیزیکی و عاطفی شود.

• ارتباطات بدن با مسیرهای انرژی زا:

هر یک از جنبه های بدن ما – سلول ها، اتم ها و یاخته های عصبی یا نورون ها – به طور مداوم در ارتباط با یکدیگر قرار دارند.

هر یک از سیستم های بدنی با مسیر انرژی زا ارتباط برقرار می کند تا عملکرد بهینه را داشته باشد.

استرس می تواند منجر به اختلال در کارکرد این سیستم های مسیری یا مداری (برای مثال، سیستم عصبی مربوط به اعصاب یا نا آرامی)، و همچنین منجر به ایجاد یک اختلال وخیم در داخل “سیستم پیچیده بدن – مغز” شود.

متخصصان بادی تاک تلاش دارند تا این رشته ها و خط های شکسته را به هم وصل کنند و ارتباط باز و آزاد را مابین تمامی عناصر بدن تسهیل بخشند و منجر به بهبود وضعیت درمان از مسیر درون بدن شوند.

تکنیک ها و فرآیندهای بادی تاک

فرآیند بادی تاک می تواند به سه مرحله تقسیم شود که ABC بادی تاک نامیده می شود:

• پرسیدن:

درمانگر توجه خود را به آن چیزی که بدن انجام می دهد جلب می کند تا بتواند اطلاعات مناسبی بدست آورد.

آنها سوالات را از بدن می پرسند و از طریق مشاهده کشیده شدن یا شل شدن ماهیچه های مختلف، جواب خود را دریافت می کنند.

این چرخه بیو فیدبک (بازخورد زیستی) طبیعی برای شناسایی و در اولویت قرار دادن نیازهای درمانی بدن مورد استفاده قرار می گیرد.

همچنین سوالات به صورت شفاهی پرسیده می شود، بنابراین بادی تاکر می تواند در مورد تجربیات فرد اطلاعاتی را بدست بیاورد و با توجه به نیاز های خاص فرد، از روش درمانی مناسبی استفاده کند.

• توازن:

بعد از جمع آوری اطلاعات در مورد نیازهای بدن، بادی تاکر چندین روش را دسته بندی و اولویت بندی می کند تا مابین بدن و مغز توازن ایجاد کند.

تکنیک هایی از قبیل ضربه به سر و سینه برای سیگنال دادن به مغز و قلب مورد استفاده قرار می گیرد تا این اعضای بدن آماده درمان و ساخت دوباره شوند.

• ارتباط:

آخرین مرحله از این فرایند تلاش دارد تا سیستم های بدن را دوباره به هم متصل کند و هر نوع خط و رشته ارتباطی را که با اختلال مواجه شده است، ترمیم کند.

ضربه زدن بر روی نقاط مختلفی از بدن انجام می گیرد، که به اسم ” مدارها یا مسیر های انرژی” معروف است.

همچنین این باور وجود دارد که در زمانیکه سیستم ها ترمیم شوند و انرژی مابین آنها جریان داشته باشد، درمان و بهبود به صورت کاراتر و موثر تر صورت می گیرد.

یکی از مهمترین تکنیک هایی که در روش درمان سیستم بادی تاک مورد استفاده قرار می گیرد، مربوط به تکنیک پوستی می باشد.

این تکنیک بر مبنای این قضیه می باشد که عملکرد مغز به صورت الکترو مغناطیسی می باشد و در برخی موارد به اصطلاح “فیوز می کند” و کارکرد خودش را از دست می دهد.

این روش برای ایجاد توازن در دو نیمکره مغز و بهبود واکنش “بدنی – مغزی” نسبت به استرس، طراحی شده است.

در این تکنیک، درمانگر یک دست خود را روی قسمت پشت سر می گذارد، و با دست دیگر به آرامی شروع به ضربه زدن آهسته به قسمت های دیگر سر می کند، و به هر دو قسمت مغز سیگنال هایی را می فرستد. این کار با ضربه زدن آرام به قفسه سینه ادامه می یابد.

این کار در هر دو قسمت سر تکرار می شود، و مسیر ضربات همیشه از قسمت میانی سر به سمت بالایی می باشد.

متخصصان این رشته معتقدند که ضربه زدن منجر به ایجاد یک “پل” و خط ارتباطی مابین نمیکره های مغز می شود و با ایجاد یک “موج ثابت” ، به حوزه ها و میادین انرژی اجازه می دهد تا با همدیگر تبادل داشته باشند، و ارتباط ما بین دو نیمکره مغز دوباره ایجاد شود.

هدف از این روش درمانی بهبود کارایی مغز و سلامت کلی فرد می باشد.

مشکلاتی که با استفاده از بادی تاک درمان شده اند

سیستم بادی تاک می تواند تعدادی از مشکلات سلامتی روانی و فیزیکی را برطرف کند، ولی هدف از طراحی آن بهبود سلامتی کلی بدن و مغز می باشد.

برای هر فردی که به درمان مراجعه می کند و هدفش بهبود توازن و درمان می باشد، روش درمان بدنی می تواند مناسب باشد.

بادی تاکر ها بر این باورند در زمانی که ۳۶ سطح از نقاط انرژی بدن متوازن شوند، وضعیت روانی، سطح انرژی، کشش ماهیچه ای و عملکرد کلی بدن، درتمام نقاط بدن فرد بهبود می یابند.

همچنین این رهیافت برای شناسایی سیستم های استرس بعد از آسیب، افسردگی، اضطراب، درد مزمن و بی خوابی قابل استفاده می باشد.