ازدواج-به-چه-قیمتی؟
ازدواج به چه قیمتی؟ قبل از تصمیم به ازدواج بدانید

همه روزه با مراجعان زیادی رو به رو هستیم که از ترس آینده و فکر کردن در مورد ازدواج و تاهل نداشته، افسرده، مضطرب و بیمار شده اند.

در حقیقت در جامعه ی کنونی ما تعداد افراد تحصیل کرده و گاها بیکاری که به دلیل عدم استقلال مالی، فکری و عاطفی، در تلاش اند تا هر چه سریع تر ازدواج کنند و از طریق ایجاد وابستگی به شخصی دیگر، اضطراب شان را تخلیه کنند کم نیست.

امروزه افزایش سن و زندگی مجردی برای تعداد زیادی از افراد تا حدی آزاردهنده شده که حاضرند معیارهای اساسی خد را تا حد زیادی تنزل دهند و از این طریق از برچسب هایی مانند مجرد، ترشیده، در خانه مانده و .. رها شوند.

کاملا طبیعی است که همبستگی بالای آمار طلاق ازدواج های این چنینی نیز در صدر آمارهای مربوط به ازدواج قرار داشته باشد.

آیا شما هم جزء افرادی هستید که در آستانه ی ازدواج قرار دارید و برچسب های اجتماعی، نگرانی تان را تا حد قابل توجهی افزایش داده است؟

مطالعه ی این مقاله می تواند در ایجاد یک جهان بینی جدید و کاهش نگرانی های تان مفید واقع شود.

آیا شما نیز مومیایی هستید؟

در صورتی که تمامی اتفاقات زندگی تان حول محور ازدواج می چرخد، لازم است بدانید که یک مومیایی هستید.

اگر منتظر هستید تا کسی پیدا شود و شما را به خواسته هایت برساند نیز تبدیل به مومیایی شده اید.

اگر چنین فکر می کنید که تنهایی تان ظرفی است که تنها همسرتان قادر به پر کردن آن است، ازدواج تان می تواند بسیار پر خطر باشد و نیازمند بازنگری است.

بنابراین در این شرایط بهتر است کمی با خودتان خلوت کنید و قبل از تصمیم گیری برای ازدواج، رشد شخصی تان را در اولویت قرار دهید.

مهم ترین سوالاتی که لازم است برای شان پاسخی بیابید را در زیر خواهید خواند:

دیدگاه تان در مورد تنهایی چیست؟

آیا در صورتی که برای مدتی تنها باشید، می توانید از بودن با خودتان لذت ببرید یا در صورت نبود دیگران، مضطرب و افسرده می شوید؟

اگر در دوران مجردی، فردی خوشحال نباشید و از شرایط زندگی تان لذت نبرید، با ازدواج نیز نخواهید توانست فردی خوشحال شوید و ارتباطی سالم برقرار کنید.

ازدواج با انگیزه ی غلبه بر احساس تنهایی، سطح زیادی از وابستگی و همجوشی ناسالم در پی خواهد داشت که در دراز مدت می تواند منجر به دلزدگی طرف مقابل تان شود.

بنابراین بهتر است دست از تفکرات افسرده وار در زمینه ی ازدواج بردارید و برای لذت بردن از احساس تنهایی تان برنامه ریزی کنید.

به یاد داشته باشید که ارتباط زناشویی تنها در صورتی منجر به رشد خواهد شد که خودتان نیز فردی رشد یافته باشید.

مهم ترین انگیزه تان برای ازدواج چیست؟

ازدواج با انگیزه ی غلبه بر تنهایی، رفع نیاز مالی،رفع مشکلات روحی، رها شدن از فشار خانواده، نیازهای جنسی و چشم و همچشمی می تواند بسیار پر خطر باشد.

بهترین انگیزه برای ازدواج آن است که احساس کنید به سطحی از بلوغ و پختگی رسیده اید که می توانید در ارتباطی انحصاری و بی مانند با فردی دیگر، چیزهای زیادی برای ارایه دادن داشته باشید.

ازدواج-به-چه-قیمتی؟

ازدواج-به-چه-قیمتی؟

 

آیا فرد مستقلی هستید؟

بهتر است قبل از ازدواج، تجاربی در زمینه ی استقلال مالی، کاری و فکری برای خودتان ایجاد کنید و توانایی رفتار مستقلانه را در خود محک بزنید.

عد برخورداری از استقلال می تواند زندگی آینده تان را با چالش های زیادی مانند دخالت، مزاحمت و مداخلات دردسر آفرین مواجه کند.

از فرصت زندگی تان در جهت خودشناسی استفاده کنید.

ورود به عرصه ی زندگی مشترک، نیازمند برخورداری از مهارت هایی اساسی است.

در صورتی که علایق، نقاط ضعف، قوت و توانمندی های خود را نمی شناسید، اعتماد به نفس تان ضعیف است، در کنترل خشم به خوبی عمل نمی کنید.

قادربه مشخص کردن مرزهای خود در روابط صمیمانه نیستید و هنر ایجاد گفت و گوی صمیمانه را ندارید، چگونه خواهید توانست در عرصه ی زندگی به خوبی عمل کنید؟

بهتر است بخشی از زمان تان را به سرمایه گذاری در جهت ارتقاء مهارت های زندگی اختصاص دهید و با آمادگی لازم، وارد مرحله جدید و حساس ازدواج و پس از آن تربیت فرزند شوید.

در خصوص اختلالات شخصیتی، آگاهی کسب کنید.

در شرایطی که آمار اختلالات روانی در جامعه رو به افزایش است، ازدواج های شتاب زده و اضطراب آمیز می تواند ریسک قرار گیری تان در مقابل افراد دارای اختلالات عمیق شخصیتی را افزایش دهد.

اختلالات شخصیت بر خلاف اسم شان، ظاهری جذاب و فریبنده دارند و می توانند در صورت ادماه دار شدن، زندگی تان را به زندانی ابدی تبدیل کنند.

ممکن است در ارتباط با فردی پارانویید و یا ضد اجتماعی قرار بگیرید که با مراقبت های افراطی، سخنرانی های بی امان و رفتارهای بی محابا، شما را به خود جذب کرده باشد.

همچنین رفتارهای اغراق آمیز، بیان شدید عواطف و احساسات و روحیه ی اجتماعی یک اختلال شخصیت نمایشی می توادن در نگاه اول بسیار جذاب باشد در حالیکه در ادامه، واقعیت دردناک خود را به نمایش خواهد گذاشت.

برای کسب آگاهی در این زمینه، به مطالعه بپردازید و با ویژگی های اختلالات عمده ی شخصیتی آشنا شوید تا بتوانید از خودتان در مقابل آن ها محافظت کنید.

آیا ازدواج نکردن به معنای ماندن در قفس تنهایی است؟

پاسخ شما به این سوال می تواند تا حد زیادی کیفیت زندگی تان را تحت تاثیر قرار دهد.

بر اساس پژوهش های پویایی شناسی تجرد، افرادی که دوران تجرد را فرصتی برای رشد می دانند، کیفیت زندگی بیشتری را تجربه می کنند.

این افراد در تلاش اند تا از این فرصت به بهترین وجه ممکن استفاده کنند.

آن ها تحت تاثیر دیدگاه های رایج در مورد بالارفتن سن ازدواج قرار نمی گیرند، از فرصت ها به منظور رشد شغلی، تحصیلی و اجتماعی استفاده می کنند و برای شادی خود، فعالانه دست به عمل می زنند.

این در حالی است که نگرش های منفی مانند تنهایی، بی کسی، ناامیدی نسبت به آینده و انزوا و دوری گزینی، پیش بینی کننده های اساسی برای مجرد ماندن تا پایان عمر و افزایش مشکلات روانی است.

بر این اساس، واکنش منطقی تر می تواند این باشد که پویایی ها و نقاط قوت این دوران از زندگی تان را شناسایی کنید و برای استفاده صحیح از آن برنامه ریزی کنید.

منبع :ازدواج به چه قیمتی؟ قبل از تصمیم به ازدواج بدانید مرکز مشاوره روانشناسی مشاورانه

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *