رهیافت پزشکی مکمل و جایگزین CAM

رهیافت پزشکی مکمل و جایگزین CAM بر ترتیب درمان هایی اشاره دارد که طول مدت زمان آن بیشتر از درمان های پزشکی غربی مرسوم باشد(Complementary and alternative medicine).

واژه مکمل بودن اشاره به روش های درمانی دارد که همراه با مراقبت و به صورت درمان استاندارد مورد استفاده قرار می گیرد و عبارت جایگزین اشاره به کم بودن نقش روش های  درمانی مرسوم در این رهیافت می باشد.

در سال های اخیر، عبارت “سلامتی کلی” برای بیان کردن استفاده از روش های درمانی CAM مبتنی بر مشاهده در روش های درمانی مرسوم، با هدف افزایش سلامت کلی استفاده شده است.

افرادی که با مشکلات سلامت روانی مختلف به درمان مراجعه می کنند، در صورتی که با دانش و حمایت متخصصان سلامت روان یا پزشکی از روش درمان مکمل و جایگزین استفاده کنند، می توانند به نتایج مفید و بهبود در طول درمان دست یابند.

 • تاریخچه CAM
 • رهیافت های CAM تا چه حدی محبوب است؟
 • به کارگیری CAM در درمان
 • روان شناسی سلامتی کلی یا یکپارچه
 • رهیافت های کلی و یکپارچه به چه نحوی می تواند مفید باشد؟
 • انتقادات و محدودیت های مربوط به CAM

رهیافت پزشکی مکمل و جایگزین CAM

تاریخچه CAM

این شاخه از مراقبت پزشکی که با عنوان روش های پزشکی مکمل و جایگزین معروف است.

در بخش های مختلفی از جهان، همانند چین، هند و همچنین در بین قبایل بی شماری از افراد بومی آمریکا و …، از صدها سال گذشته تا به امروز مورد استفاده قرار گرفته می شود.

این تکنیک های مرسوم که مورد استفاده قرار گرفته است، ممکن است به صورت “مکمل” و یا “جایگزین” شناخته نشوند.

قبل از قرن ۱۹ ، پزشکی به عنوان یک رشته مکمل در نظر گرفته می شد و بیشتر تکنیک هایی که در زمان فعلی به صورت مکمل و جایگزین در نظر گرفته می شوند، در آن زمان به عنوان رهیافت اصلی مورد استفاده قرار می گرفته اند.

بیمارستان های رسمی محدود بود و بیشتر افرادی که کار پزشکی می کردند، به صورت پاره وقت به این کار مشغول بودند و کار اصلی آنها یک شغل دیگری، همانند قضاوت، ریاست دادگاه، کشاورزی و یا مغازه داری بوده است.

شروع روش درمانی

در شروع قرن ۱۹ ، روش پزشکی مرسوم معرفی شد، و در طول چند دهه بعدی، رشته پزشکی رشد قابل توجهی داشت.

با این وجود، پزشکی مرسوم منتقدان خود را دارد که ادعا می کنند پزشکی مدرن و مرسوم هزینه بر، پر ریسک و نادرست می باشد.

برخی از این انتقادات توسط انقلاب سلامتی عمومی (PHM) ایجاد شد، که در دهه های ۱۸۳۰ و ۱۸۴۰ شروع شد.

مهمترین فعالیت های آن بر روی محافظت از اصلاح رژیم های غذایی و استفاده از داروهای گیاهی، تغذیه، تمرین، خود بهبودی و دیگر روش های مراقبتی بود که توسط پزشکان صورت می گرفت.

ماندگارترین اثر انقلاب سلامت عمومی در زمینه پزشکی، در دنیای امروز هم تاثیر گذار است.

در سال ۱۹۹۲، موسسه ملی سلامت، اداره پزشکی پزشکی جایگزین (OAM) را تاسیس کرد که بعدا اسم آن در سال ۱۹۹۸به مرکز ملی برای پزشکی مکمل و جایگزین (NCCAM) تغییر یافت و امروزه به اسم مرکز ملی سلامتی یکپارچه و مکمل شناخته می شود.

حتی تا به امروز محبوبیت تکنیک های درمانی CAM در حال افزایش بوده است. ارزیابی ها و بررسی های صورت گرفته در سطح ملی نشانگر این نکته بوده است که ۶۹ درصد از مردم آمریکا، در طی هر سال مشخص، حداقل یکی از روش های درمانی CAM را مورد استفاده قرار می دهند.

 

“پزشکی یکپارچه” عبارتی می باشد که اخیر توسط برخی از دولت ها و سازمان های آموزشی مورد پذیرش قرار گرفته است.

هدف از این روش پزشکی تاکید بر استفاده از روش های درمانی و رهیافت های درمانی چندگانه برای بدست وردن بهزیستی و سلامت مغز – بدن  بهینه می باشد. در این روش تاکید نمی شود که به جای روش های درمان مرسوم، از رهیافت های جایگزین استفاده شود.

رهیافت های درمانی CAM تا چه اندازه محبوبیت دارند؟

مطالعه صورت گرفته در سال ۲۰۰۷ نشان داد که تقریبا ۳۸ درصد از افراد بزرگسال و ۱۲ درصد از کودکان به طور مرتب از CAM استفاده می کنند.

این میزان مراجعه به این روش ایجاب می کند که این افراد تقریبا معادل با ۳۳٫۹ میلیارد دلار را صرف هزینه استفاده از CAM بکنند.

هیچ یک از موارد مربوط به استفاده از ویتامین و مکمل های معدنی و استفاده از دعا، در این صورت مخارج وجود ندارد، هر چند که هر دو این موارد در گذشته، بخش ثابتی از هزینه های CAM بوده است.

علاوه بر آن، هر چند که آمار بالا نشانگر استفاده و مخارج کلی CAM می باشد.

ولی افرادی که با مشکلات سلامت روانی و پزشکی مشخصی مواجه هستند، تمایل دارند تا در مقایسه با سایر افراد، از CAM بیشتر استفاده کنند.

روش های درمانی CAM که در سطح گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد، عموما به صورت روش های دستی (همانند ماساژ درمانی و جابجا کردن ستون فقرات) برای درد قسمت پشت بدن، یوگا و دیگر فرم های تمرینی و طب سوزنی می باشد.

همچنین مکمل های رژیم های غذایی، همانند ویتامین و داروهای گیاهی در حد گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرند.

تحقیقات صورت گرفته نشانگر این است که بیش از نصف مردم آمریکا، حداقل از یک مکمل رژیم غذایی استفاده می کنند.

رهیافت های درمانی CAM تا چه اندازه محبوبیت دارند؟

ادغام CAM در روش درمانی

در رشته روان شناسی، همواره تحقیقات جدید در حال انجام و گسترش است که این امر منجر به توسعه ایده ها و تفکرات جدید، نه تنها در مورد درمان، بلکه همچنین در مورد مفاهیم سلامتی و بهزیستی عمومی شده است.

تعداد قابل ملاحظه ای از افراد مراجعه کننده به مشاوره خانواده، یک رهیافت کلی در رابطه با درمان و بهزیستی را به عنوان بخشی از این روش درمانی مورد استفاده قرار می دهند که شامل تکنیک هایی می باشد که خارج از حوزه سلامت روانی و ذهنی می باشند.

این تکنیک ها که می توانند مبناهای حرکتی، زیستی و یا انرژی داشته باشند.

شامل روش های درمانی از قبیل طب سوزنی، ماساژ درمانی، یوگا، رئیکی، بازخورد زیستی، تغذیه درمانی و مدیتیشن می باشند.

اثبات شده است که برخی از این روش ها بر روی سلامت فیزیکی و / یا روانی تاثیر مثبتی دارند، در حالی که در رابطه با دیگر روش ها، شواهد علمی کافی وجود ندارد.

به دلیل اینکه برخی از این روش ها بر مبنای مشاهده نمی باشند، ممکن است برخی از افراد نسبت به انتقاد متخصصان سلامت روانی نگران باشند و رغبت و تمایلی نداشته باشند تا استفاده خود از روش های درمان مکمل یا جایگزین را به اطلاع پزشک یا درمانگر خود برسانند.

با این وجود، هیچ الزامی وجود ندارد که تمامی درمانگران CAM برای همه افراد مناسب باشد.

خطرات رهیافت پزشکی مکمل و جایگزین CAM

در مورد مناسب بودن این درمانگران یک سری بهبود هایی مشاهده شده است ولی خطراتی هم می تواند داشته باشد.

بنابراین توصیه می شود که درمانگران در طول درمان، افراد را تشویق کنند تا در مورد استفاده از CAM صحبت کنند و هیچ نوع معیار و قضاوتی در رابطه با آنها ارائه نداشته باشند تا بتوانند یک تصویر مشخص و واضحی از پیشرفت درمان به دست بیاورند.

انجام این کار باعث می شود تا هم رابطه درمانی قوی شکل بگیرد، که این کار با اجازه دادن به فرد برای داشتن حس بهتر در مورد اعتماد به درمانگر صورت می گیرد.

همچنین باعث می شود تا یک مکالمه آزاد و راحت مابین درمانگر و فرد درمانجو شکل بگیرد تا ریسک ها و مزایای مربوط به هر یک از رهیافت های جایگزین و مکمل، به صورت مشخص برای فرد درمانجو و درمانگر بیان گردد.

وقتی که تمامی اعضاء مربوط به تیم مراقبت سلامتی افراد، در مورد تمامی رهیافت هایی که استفاده می شود.

اطلاعات مناسبی داشته باشند، آنها می توانند به فرد درمانجو کمک کنند تا از مصرف داروهایی که مضراتی دارند و یا تعاملات درمانی که می توان برای فرد زیان داشته باشد، اجتناب کنند.

داروهای گیاهی و درمانگری

معمولا درمانگران، روش های درمانی مربوط به مصرف مواردی از قبیل مکمل های ویتامینی یا گیاهی را توصیه نمی کنند.

ولی برخی از این موارد می تواند برای کمک به شناخت بهتر مشکلات روحی و سایر مشکلات فرد درمانجو به کار گرفته شود.

بیشتر متخصصان بالینی از این مکلمل ها در طول درمان خود استفاده می کنند.

این متخصصان از این موارد ذکر شده به عنوان عوامل مهم در تجویز های دارویی و دیگر مواردی مربوط به مغز / بدن استفاده می کنند.

معمولا درمانگران، روش های درمانی مربوط به مصرف مواردی از قبیل مکمل های ویتامینی یا گیاهی را توصیه نمی کنند، ولی برخی از این موارد می تواند برای کمک به شناخت بهتر مشکلات روحی و سایر مشکلات فرد درمانجو به کار گرفته شود.

یک بحث اندیشمندانه و مشارکتی در مورد روش های درمانی CAM می تواند منجر به غنی تر شد تجارب درمانی افرادی شود که از این رهیافت ها به عنوان ابزارهای مکمل و اضافی، در درمان فیزیکی و عاطفی استفاده می کنند.

درمانگران می توانند از این موارد در رهیافت های مکمل، همانند مدیتیشن یا ریلکسیشن استفاده کنند.

رهیافت پزشکی مکمل و جایگزین CAM.

پزشکان می توانند ماساژ درمانی و جابجا کردن ستون فقرات بدن را به درمانجو ها ارائه دهند. فردی که در استفاده از یکی از رهیافت های CAM خاص تجربه موفقی دارد، می تواند این اطلاعات را با ایجاد کننده این روش درمانی به اشتراک بگذارد و دانش عمومی در مورد CAM را افزایش دهد.

روان شناسی سلامت یکپارچه

عنوان “روان شناسی سلامت یکپارچه” به وضوح بر افزایش سلامت کلی (روانی و فیزیکی) با استفاده از “مشاوره خانواده” و روش های درمانی مکمل / جایگزین اشاره دارد. عبارت “یکپارچه” که به روان درمانی بستگی دارد، می تواند به صورت زیر مشخص تعریف شود:

 • در زمانی که بر روی افراد اعمال می شود، در این روش بیش از یک مدل روان درمانی مورد استفاده قرار می گیرد.
 • در زمانی که لازم باشد، تمامی اعضای تیم مراقبت سلامتی (شامل متخصصان بالینی، درمانگران CAM و دیگر افراد ارائه کننده مراقبت سلامتی) در طول درمان مشارکت می کنند.
 • شامل رهیافت های مکمل / جایگزین در قابل یک فرآیند روان درمانی می باشد.

مشخصات ذکر شده در مورد روان شناسی سلامت یکپارچه، ضرورتا یک سری روش های جدید در مورد مراقبت از سلامت روانی نمی باشد.

رهیافت های مغز – بدن، همانند:

 • آموزش تجسم راهنمایی شده،
 • هیپنوتیزم درمانی،
 • مدیتیشن
 • ریلکسیشن

از مدت ها پیش برای کمک به مدیریت وضعیت روانی، پیشرفت احساسات مربوط به انرژی فیزیکی و تقویت حس عمومی در مورد بهزیستی مورد استفاده قرار می گیرد.

گفتار درمانی و رهیافت پزشکی مکمل و جایگزین CAM

تکنیک هایی از قبیل موارد ذکر شده، به راحتی می توانند در گفتار درمانی مورد استفاده قرار گیرند.

تعداد بی شماری از درمانگران، نتایج موفقی را در استفاده از این روش ها به دست آورده اند که روز به روز هم تعداد آنها در حال بیشتر شدن است.

برای مثال، آموزش هوشیاری و آگاهی  به عنوان تمرینی خارج از قلمرو روان درمانی معرفی شده است.

نشان داده شده است که در درمانی برخی از مشکلات سلامت روانی موثر بوده است.

این رهیافت ها می توانند به صورت روش های درمانی مجزا و یا تکنیک های درمانی که با روان درمانی مرسوم ترکیب می شود، در نظر گرفته شوند.

رهیافت های یکپارچه به چه نحوی می توانند مفید باشند؟

نشان داده شده است که رهیافت های درمانی غیر مرسوم، به خصوص در زمانی که در کنار روش درمان استاندارد یا به عنوان بخشی از برنامه درمانی ترکیبی مورد استفاده قرار گیرد.

برای درمان برخی از افراد که با مشکلات سلامت روانی مواجه هستند، مفید می باشد.

به دلیل اینکه تاثیرات بسیاری از روش های درمانی به طور مناسب مطالعه و تنظیم نشده است و / یا می تواند شناخت کمتری در مورد این اثرات وجود داشته باشد، در اغلب موارد توصیه می شود که در انتخاب رهیافت های درمانی جایگزین با احتیاط عمل شود.

با این وجود، برخی از این روشهای درمانی در حد گسترده ای مورد استفاده قرار گرفته اند و استفاده از آن به عنوان بخشی از درمان مفید می باشد.

توصیه می شود تا فرد قبل از استفاده رهیافت های مکمل یا جایگزین، با پزشک اصلی خود مشورت کند.

برای مثال، ثابت شده است که رهیافت های استفاده شده بر مبنای مدیتیشن که تاثیرات مثبت زیادی دارند.

در برخی موارد نادر، دارای تاثیرات منفی بوده اند. مطالعات نشان داده است که مدیتیشن می تواند در درمان بی خوابی مفید باشد.

همچنین در کاهش خطرات مربوط به خود زنی و تفکرات خود کشی در نوجوانان موثر می باشد.

 1. مطالعات نشان داده است که یوگا، به عنوان یک روش مبتنی بر مدیتیشن،
 2. می تواند برای کاهش استرس تعداد زیادی از افراد بکار گرفته شود
 3. برای کاهش علائم افسردگی، اضطراب و اسکیزوفرنی بالقوه مفید می باشد.
 4. در سال های اخیر، محبوبیت یوگا در ایالات متحده به شدت افزایش یافته است.

آمار ارقام رهیافت پزشکی مکمل و جایگزین CAM

بر اساس تخمین های ارزیابی ملی، بیش از ۷ درصد افراد بزرگسال حداقل یک بار از یوگا استفاده کرده اند و تقریبا ۴ درصد از این افراد در سال گذشته از یوگا استفاده کرده اند. مطالعات متعدد نشانگر این بوده است که استفاده از یوگا منجر به بهبود وضعیت روانی و کیفیت زندگی افراد شده است.

همچنین بر اساس مطالعات صورت گرفته، طب سوزی به عنوان یکی از روش های پزشکی جایگزین مرسوم، می تواند در درمان درد های مزمن مفید باشد.

علاوه بر آن، اسید های چرب امگا ۳ که به اسم روغن ماهی هم معروف هستند، می توانند در شناخت نگرانی های روانی و افسردگی مفید باشند.

برخی بر این باورند که روغن ماهی به افزایش کارایی داروهای ضد افسردگی کمک می کند.

مطالعات حاکی از آن است که افراد بزرگسالی که بعد از دوره بیماری روانی از اسید های چرب امگا ۳ استفاده می کنند، احتمال به وجود آمدن مشکلات جدی و تهدید کننده را بسیار کاهش می دهند.

همچنین برای افرادی که با افسردگی یا اسکیزوفرنی مواجه هستند.

فولتا (نوعی ویتامین B که برای رشد سلول و تولید مجدد آن ضروری می باشد).

که به عنوان اسید فولیک یا ویتامین B 9 مشهور هستند، به عنوان مکمل روش درمان سلامت روانی مرسوم مورد استفاده قرار می گیرد.

اثبات شده است که آی – متی فولتا، به عنوان یکی از ویژگی های فولتا، برای استفاده توسط FDA موثر می باشد.

برخی از مزایای دیگر استفاده از CAM که افراد درمانجو گزارش کرده اند، عبارت می باشد از:

 • بازخورد زیستی
 • هیپنوتیزم
 • درمان بر اساس تغذیه
 • ریکی
 • هنر درمانی، موسیقی درمانی و یا حیوان درمانی
 • همو پاتی (یا معالجه با دارو)

سایت “مشاوره خانواده” با کادری تخصصی همواره در کنار شماست.

رهیافت های یکپارچه به چه نحوی می توانند مفید باشند؟

انتقادات و محدودیت های مربوط به CAM

هر چند که حجم قابل توجهی از مطالعات انجام شده، نشانگر کاربرد موثر و مناسب تعدادی از روش های درمانی CAM هستند.

ولی افرادی که می خواهند از رهیافت درمانی مکمل و یا جایگزین استفاده کنند.

ممکن است که بخواهند به توصیه های پزشک اصلی خودشان گوش کنند و / یا به متخصصان مجاز و آموزش دیده ای دسترسی داشته باشند که دوره آموزشی را در یکی از موسسات معتبر پشت سر گذاشته اند.

یکی از کمبود های مربوط به بسیاری از رهیافت های CAM، نبود شواهد حمایت کننده از کاربردهای آن می باشد.

علاوه بر این چالش های تحقیقاتی، در مورد CAM برخی از نگرانی ها وجود دارد، که عبارتند از:

 

 • در برخی از موارد که افراد با بیماری های تهدید کننده زندگی مواجه هستند، کاربرد روش های درمانی CAM مطابق با روش های درمان مطمئن و اثبات شده باشد.
 • استفاده از مکمل های گیاهی که از طریق تحقیقات و یا FDA تایید نشده است، می تواند خطر ناک باشد.
 • ممکن است که افراد از داروهای خطرناک استفاده کنند یا مواد گیاهی سمی و آلوده ای را مورد استفاده قرار دهند.
 • در مواردی که مهارت مناسب، دانش کافی و یا آموزش صحیح تضمین نشده باشد، دستکاری و اقدام در مورد بدن می تواند ریسک خطر را افزایش دهد.

هر چند که تحقیقات زیادی مفید و کارا بودن ادغام رهیافت های مکمل و جایگزین در طول درمان را نشان می دهند.

ولی به دلیل اینکه فقط نوع منحصر به فردی از درمان،  CAM را شامل می شود، انجام مطالعات کنترل شده در این زمینه دشوار می باشد.

همچنین داشتن انتظارات مرسوم تحقیقاتی از روش های درمانی که نامرسوم هستند، چالش انگیز می باشد.

نقد به کاهش کارایی مطالعاتی

علاوه بر آن، به خاطر ماهیت CAM، تاثیرات دارویی، که در اغلب موارد کارایی مطالعات تحقیقی مرسوم را کاهش می دهد.

می تواند به عنوان پروسه خود درمانی و به عنوان شاهدی برای کارایی روش درمانی CAM مد نظر قرار گیرد.

مشاوره تلفنی روانشناسی
مشاوره تلفنی

مشاوره تلفنی روانشناسی مشاوره تلفنی روانشناسی – روانشناسی از جمله علومی است که می تواند کمک مهمی به افراد مختلف در زمینه های مختلف داشته باشد. امروزه ممکن است یک خانواده دارای یک فرزند نوجوان باشند و از آینده او بترسند و از رفتارهایی که او در سن بلوغ از خود نشان می دهد و […]

مشاوره-تلفنی-رایگان-با-موبایل-و-با-قیمت-ارزان
مشاوره تلفنی رایگان با موبایل و با قیمت ارزان

مشاوره به عنوان یک راهکار مهم برای کاهش دغدغه ها و مشکلات افراد شناخته می شود. مشاوره می‌تواند سبب کاهش بسیاری از مشکلات آنها در زمینه های گوناگون زندگی شود. در گذشته استفاده از مشاوره چندان رایج نبود و افراد ترجیح می دادند تا خود به درمان و برطرف نمودن مشکلات خود از طریق مشاوره […]

مشاوره-تلفنی
مشاوره تلفنی

تعاریف مشاوره تلفنی چیست؟ مشاوره تلفنی – روانشناسی علمی است که می تواند کمک های بسیاری را به افرادی که در زمینه های مختلف روحی و روانی با مشکل مواجه هستند ارائه دهد. امروزه در هر زمینه ای از ازدواج و تشکیل خانواده گرفته تا تربیت کودک و نوجوان به مشاوره نیاز دارند. حال اگر […]

خود-مراقبتی-در-درمان-افسردگی-شدید-مشاوره-تلفنی-تفکر-خودکشی
خود مراقبتی در درمان افسردگی شدید – مشاوره تلفنی

خود مراقبتی در درمان افسردگی شدید کمک می کند تا سریع تر بهبود یابید. افراد موجود در گروه ها می توانند از تجربیات یکدیگر استفاده کنند. همچنین آنها این فرصت را دارند که دوستان جدیدی پیدا کنند. حمایت دوستانه ای که شما از گروه های خود کمکی دریافت می کنید، به شما یادآوری خواهد کرد […]

مشاوره ازدواج تلفنی
مشاوره ازدواج تلفنی

مرکز مشاوره ازدواج زیر نظر کانون مشاوران ایران این امکان را برای شما به وجود آورده است تا بدون صرف هزینه در رفت و آمد خود و و بدون اتلاف زمان در شلوغی و ترافیک بتوانید با مشاوران ما صحبت کرده و مشکلات زندگی زناشویی و خانوادگی تان را با آنها در میان بگذارید. مشاور […]

مرکز مشاوره تلفنی
مرکز مشاوره تلفنی

مشاوره شاید شما جزء آن دسته از افرادی باشید که زمان کمی را برای رسیدگی به امور خانه و خانواده داشته و به قدری درگیر هستید که مشکلات زندگی را ندیده و یا راه حلی برای آن ندارید. بنابراین ما به شما مرکز مشاوره تلفنی را پیشنهاد می کنیم. به منظور ذخیره زمان و استفاده […]

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *