آیا ارتقاء اعتماد به نفس مهم ترین سرمایه گذاری است؟ چرا؟

همه ی ما در طی روز، از طریق گفت و گو با دوستان، گپ و گفت در شبکه های اجتماعی و یا مطالعه ی کتاب های روانشناسی با طیف وسیعی از مفاهیم روانشناختی روبه رو می شویم.

تاب آوری، کمال گرایی، اضطراب، افسردگی، اختلالات شخصیت و هدفمندی تنها نمونه هایی از این مفاهیم هستند.

گستردگی این سازه های روانی تا حدی است که هر یک از متخصصین حوزه ی بهداشت روان نیز بسته به رویکرد و جهان بینی خود، انتخاب می کنند که در درمان مشکلات روانی، کدام دسته از این مفاهیم را هدف کار خود قرار دهند.

اما نکته ی جالب توجه آن است که در میان اقیانوس وسیع اصطلاحات روانشناسی و رویکرد های مختلف درمانی، مفاهیم اعتماد به نفس، عزت نفس و بهبود آن، تنها مفاهیم مورد اتفاق روانشناسان هستند که پایه و اساس سلامت روانی فرد را شکل می دهند.

به نحوی که اگر “اضطراب” را عامل اساسی تمامی بیماری های روانی بنامیم، اعتماد به نفس و عزت نفس به عنوان “سپر دفاعی” فرد در برابر اضطراب عمل می کنند. به عبارت ساده تر می توان گفت، ریشه ی تمامی مشکلات روانی در کمبود اعتماد به نفس خلاصه می شود.

علاوه بر تأثیر غیرقابل انکار اعتماد به نفس در پیشگیری از بیماری های روانی، رشد و ارتقا در هریک از حیطه های شغلی، تحصیلی، خانوادگی و ارتباطی نیز مستلزم برخورداری از اعتماد به نفسی بالاست.

اهمیت این مساله تا حدی است که ناتانیل براندن پدر عزت نفس، سرمایه گذاری بر این مؤلفه را مهم ترین سرمایه گذاری در طول زندگی بشر دانسته است.

اگر به تجارب خود سرکی بکشید، ممکن است مثال هایی را به خاطر آورید که بخاطر قبول نداشتن خود و یا نادیده گرفتن توانمندی های تان، موقعیت کاری خوبی را از دست داده اید، از شروع یک ارتباط خوب منصرف شده اید، درجمعی سکوت کرده اید تا دیده نشوید.

یا امتیازی بزرگ درست از یک قدمی تان گذشته است! مرور چنین تجاربی، صحت تاکید بر اعتماد به نفس به عنوان مهم ترین سرمایه گذاری انسانی را بیش از پیش تایید می کند.

تفاوت اعتماد به نفس و عزت نفس

شاید برای شما هم این سوال ایجاد شده باشد که اساسا عزت نفس و اعتماد به نفس چه تفاوت هایی دارند؟ کدام یک مهم تر است و برای بهبود چشمگیر اوضاع زندگی مان، لازم است بر کدام یک از این دو سرمایه گذاری کنیم؟

به عبارت ساده می توان گفت اعتماد به نفس، “باور به توانمندی خود در انجام یک فعالیت” است.

به عنوان مثال ممکن است فردی در انجام یک فعالیت ورزشی خاص، اعتماد به نفس بالایی داشته باشد، اما برای صحبت کردن در حضور جمع، احساس خجالت و یا کمبود اعتماد به نفس کند.

این در حالی است که عزت نفس “احساس کلی ارزشمندی و برچسب کلی قیمتی” است که فرد به خود می زند. این برچسب به شرایط زندگی، شغل، طبقه ی اجتماعی و هیچ چیز جز وجود خود فرد وابسته نیست؛

فرد دارای عزت نفس بالا، علی رغم تجربه شکست های متعدد، همچنان خود را ارزشمند و شایسته ی احترام می داند، حتی اگر شغل و موقعیت خود را از دست دهد، وجودش را ارزشمند می داند و تحت هیچ شرایطی حاضر نیست ارزشمندی انسانی خود را انکار کند.

براساس پژوهش ها، سطوح بالای عزت نفس با خودسرزنش گری پایین، عدم مقایسه خود با دیگران، انتقادهای سازنده، روحیه همدلی به جای رقابت و مسئولیت پذیری بالا مشخص می شود.

بنابراین می توان گفت اعتماد به نفس در فعالیت های روزمره قابل مشاهده و اندازه گیری است در حالیکه عزت نفس، احساس درونی اثرگذار بر فعالیت ها و رفتارهای روزمره ماست.

اگر شما هم جزء آن دسته از افراد هستید که ارتقاء اعتماد به نفس خود را ضروری می دانید، لازم است بدانید که عزت نفس و اعتماد به نفس دارای ارتباطی دوسویه اند؛

به عبارت دیگر شما می توانید با رشد دادن احساس ارزشمندی در وجودتان، اعتماد به نفس را نیز ارتقاء دهید و یا با انجام فعالیت های مفید و هدفمند، بر عزت نفس خود بیفزایید.

روش های ارتقاء اعتماد به نفس

بازیابی اعتماد به نفس از دست رفته همانند بهبودی بدنیِ پس از آسیب یا سانحه، فرایندی طولانی مدت و ضروری است.

اگر به دنبال کپسول معجزه ای هستید که باخوردن آن، اعتماد به نفس از دست رفته تان را بازیابید پیشنهاد من این است که از مطالعه ادامه ی متن انصراف دهید.

اعتماد به نفس شما مهم ترین عضو غیرقابل رؤیت روان تان است که با مقایسه ها، سرزنش ها، اهمال کاری و منفی بافی هایتان، نحیف و آسیب دیده شده است.