تمرکز بر روی نقاط قوت، دقیقا به اندازه شناخت نقاط ضعف اهمیت دارد. تشویق کردن کودکتان برای شناخت نقاط قوت و علایق (و پذیرفتن ریسک های سالم) می تواند منجر به به تقویت عزت نفس کودکتان شود. در اینجا یک سری از فعالیت هایی بیان شده است که می توانید از آنها استفاده کنید.

۱ از ۹
پیاده روی، دوچرخه سوری و کوهنوری

آیا فرزند شما کنجکاو و دارای انرژی زیادی می باشد؟ پیاده روی، دوچرخه سواری و کوهنوردی می تواند به کودک شما اجازه دهد تا بدون تحمل کردن فشار مربوط به عضو شدن در یک تیمی، ورزشکار شود.

در صورتی که کودک شما تنهایی را ترجیح می دهد، دوست داشته باشد که از طریق کشف کردن، دنیای پیرامون خودش را بشناسد و در اغلب مواقع در حال حرکت می باشد، کارهای مربوط به بیرون و هوای آزاد می توانند موارد ایده آلی باشند.

۲ از ۹
موسیقی

آیا کودک شما آواز خواندن و نواختن ابزارهای موسیقیایی را دوست دارد؟ موسیقی در فرآیند های مربوط به ریتم، عواطف و حرکات، از بخش های مختلف ذهن استفاده می کند.

تمامی مولفه های موسیقی – شامل تمپو (گام)، زیر و بم و ضربه – یک سری بخش های کلیدی در فرآیند خواندن می باشند. همچنین موسیقی های زیادی وجود دارند که می توانند کشف شوند. برخی از آنها این شانس را به کودک شما می دهند که در یک گروه مشارکت کند (همانند یک باند).

سایر موارد، همانند طبل زدن، منجر به ایجاد مهارت های عملکردی، همانند کنترل حرکت، می شود.

در صورتی که کودک شما در حرکت کردن و هماهنگی مشکل داشته باشد، در رابطه با انواع ابزارهای موسیقیایی و مهارت های حرکتی مورد نیاز در آنها، مواردی را یاد بگیرید و مورد استفاده قرار دهید.

۳ از ۹
مباحثه

آیا کودک شما اطلاعات زیادی دارد و از به اشتراک گذاری آن با سایر افراد لذت می برد؟ بحث کردن می تواند کاملا ارزشمند باشد. باشگاه مباحثه می تواند به کودک شما کمک کند تا با سایر افرادی که علایق مشترکی دارند، یک رابطه دوستی ایجاد کنند.

همچنین این مورد می تواند به کودک شما کمک کند تا مهارت های ارتباطی مشخص تری را به دست بیاورد و همچنین یک سری روش هایی برای سازمان دهی تفکرات خودش ایجاد کند.

۴ از ۹
تئاتر

یک سری از کودکان از داستان گویی لذت می برند و دوست دارند که در مرکز توجه قرار داشته باشند.

باشگاه تئاتر می تواند یک فضای مناسبی برای کودکان خلاق باشد. این باشگاه یک سری روش هایی را در مورد شناخت طرح موجود، کاراکترها و انجام دادن کار با یکدیگر آموزش می دهد که منجر به قوی تر شدن داستان می شوند.

در رابطه با کودکانی که در فضای عمومی احساس راحتی نمی کنند، یک سری نقش های پشت صحنه ای وجود دارد، همانند تنظیم کردن طرح ها و لباس ها. همه این کارها می تواند یک روشی برای مشارکت در یک تیم باشد.

۵ از ۹
هنر

آیا کودک شما ترسیم، نقاشی یا مجسمه سازی را دوست دارد؟ کلاس های هنر یک روش مناسبی برای کشف کردن زیبایی می باشد که کودکان در دنیای خودشان مشاهده می کنند. ترسیم و نقاشی می تواند منجر به ایجاد مهارت های حرکتی شود و همچنین شکل ها، روابط فضایی، اندازه و سایر مفاهیم ریاضیاتی را به آنها آموزش دهد.

بررسی کنید که هنر چه کمکی به دانش آموزان می کند تا شناخت بهتری نسبت به خودشان به دست بیاورند.

۶ از ۹
موسیقی

آیا کودک شما حرکت کردن و نشان دادن هنر رقص خودش را دوست دارد؟ رقص یک روش اجتماعی برای یادگیری مهارت های موزونی، هماهنگی و حرکتی را به روش اجتماعی به کودکتان آموزش می دهد. همچنین کودکان مهارتهای تجسمی – فضایی را بکار می گیرند که این مهارت ها در خواندن و ریاضیات مفید می باشند.