آیا از احساس تنفر و اضطراب ترس دارید؟ آیا از مارهای بزرگ ترس دارید؟ خب، شما برای مقابله با این ترس ها تنها نیستید.

بر اساس مطالعات انجمن روان پزشکی آمریکا، ترس ها رایج ترین بیماری روان پزشکی شناخته شده در بین زنان و دومین بیماری رایج در بین مردان می باشند.

موسسه ملی سلامت روانی بیان کرده است که ترس ها و فوبیا ها بر روی ۱۹٫۲ میلیون فرد بالغ در ایالات متحده تاثیر گذار بوده است.

این ترس ها معمولا در طول دوران کودکی و یا نوجوانی بروز می کنند و تا دوران بلوغ ادامه دارد. همچنین تاثیر این ترس ها بر روی زنان، دو برابر بیشتر از مردان است.

در مورد توضیح اینکه چرا ترس ها گسترش می یابند، مطالعات و استدلال های متعددی صورت گرفته است که نظریه های رفتاری و تکاملی یکی از این موارد می باشد.

صرف نظر از عامل ایجاد، ترس عبارت از شرایط قابل درمانی می باشد که با استفاده از تکنیک های شناختی و رفتاری و یا تجویز دارو، می تواند به حداقل رسانده شود یا حتی به صورت کامل از بین برود.

ما از چه چیزی می ترسیم؟

میزان شیوع ترس ها در حد قابل توجهی بالا می باشد، ولی بیشترین ترس افراد، دقیقا از چه مواردی می باشد؟ آیا ترسی وجود دارد که رایج تر از بقیه ترس ها باشد؟

ترس های بیان شده در زیر، رایج ترین موضوعات و یا موقعیت هایی هستند که منجر به ترس ها و علائم مشخص، همانند سرگیجه، تهوع ، و تنگی نفس می شوند.

در برخی موارد، این علائم بر مبنای میزان حملات مزمنی که دارند، دسته بندی می شوند. معمولا این ترس های رایج شامل محیط، حیوانات، ترس از تزریق و خون، و همچنین موقعیت های خاص می باشد.

آراچنو فوبیا

آراچنو فوبیا عبارت از ترس از عنکبوت ها و تنندگان دیگر می باشد.

این ترس کاملا شایع می باشد، و بر روی یک نفر از هر سه زن، و یک نفر از هر چهار مرد تاثیر گذار است.

دیدن یک عنکبوت می تواند منجر به تحریک واکنش ترسناکی شود، ولی در برخی موارد، فقط یک عکس ساده از عنکبوت و یا حتی فکر کردن در مورد عنکبوت می تواند منجر به ترس و یا درد طاقت فرسایی شود.

دلیل اینکه افراد زیادی از عنکبوت می ترسند، چیست؟ در حالی که تخمین زده شده است که ۳۵۰۰۰ نوع عنکبوت متفاوت وجود دارد، فقط چند مورد محدود از آنها برای انسان خطرناک می باشد.

یکی از رایج ترین توضیحات و استدلال ها برای ترس از این حیوان و حیوانات مشابه آن، این مورد می باشد که یک موجودی شبیه به این حیوانات، یک تهدید بزرگی برای گذشتگان ما بوده است که از دانش پزشکی و ابزارهای تکنولوژیکی مناسبی برای شناسایی صدمات مربوط به حیوانات و حشره ها، محروم بوده اند.

در نتیجه، یک سیر تکاملی منجر به ایجاد زمینه ای برای ترس از این موجودات شده است.

مار هراسی

اوفیدو فوبیا یا مار هراسی، عبارت از ترس از مارها می باشد. این ترس شیوع بسیار بالایی دارد و در اغلب موارد به دلیل فرآیند تحولی، تجارب شخصی و تاثیرات فرهنگی ایجاد می شود.

برخی از افراد استدلال کرده اند که به دلیل اینکه مارها در برخی مواقع زهر دار می باشند، و گذشتگان ما سعی می کردند تا از این خطرات اجتناب کنند تا احتمال زنده ماندن و ادامه داشتن نسل شان را افزایش دهند.

با این وجود، در یک مطالعه صورت گرفته بر روی ۳۵ نفر که از مار می ترسیدند، محققان نتیجه گیری کردند که تا به حال فقط سه مورد از این افراد دچار مار گزیدگی شده اند.

در حقیقت، بیشتر شرکت کنندگان یک تجربه محدودی در رابطه با مارها داشتند و یا هیچ تجربه ای در این زمینه نداشته بودند.

نظریه دیگری بیان می دارد که ترس از مارها و حیوانات مشابه می تواند به دلیل ترس درونی از بیماری و یا آلوده شدن باشد.

مطالعات نشان داده است که این حیوانات در نتیجه واکنش های بیزاری تحریک می شوند، و این دلیل علت رایج تر بودن ترس از مارها، نسبت به ترس از حیوانات خطرناکی همانند شیر ها و خرس ها را نشان می دهد.

ارتفاع هراسی

ارتفاع هراسی عبارت از ترس از ارتفاعات می باشد و تخمین زده شده است که بر روی ۲۳ میلیون نفر از افراد بالغ تاثیر گذار است.

این ترس می تواند منجر به حملات اضطرابی و اجتناب از ارتفاعات بالا شود.

افرادی که از این ترس رنج می برند، از رفتن به مکان های مرتفع همانند پل ها، برج ها و ساختمان های بلند اجتناب می کنند.

هر چند که در برخی موارد این ترس از ارتفاع می تواند در نتیجه تجربه آسیب زایی ایجاد شود، ولی طرز تفکر امروزی بیان می دارد که این ترس می تواند در نتیجه محیط هایی ایجاد شود که افتادن از یک ارتفاع بالا در آن محیط، منجر به خسارت های مهمی برای فرد شود.

هر چند که یک مقدار ترس در مواجهه با ارتفاعات یک امر عادی می باشد، ولی فوبیا یا ترس از ارتفاع می تواند عبارت از ترس شدیدی باشدکه می تواند در نتیجه حملات مزمن و یا رفتار های اجتنابی ایجاد شود.

ترس از هواپیما

ترس از هواپیما، یا ترس از پرواز، تقریبا در ۸ میلیون نفر بزگسال ایالات متحده وجود دارد، در حالی که واقعیت این است که تصادفات هوایی به ندرت صورت می گیرند.

تقریبا یک نفر از هر سه نفر، تا حدودی از پرواز می ترسد.

برخی از علائم رایج مربوط به این ترس شامل لرزش، ضربان قلب سریع و ترس از بهم خوردن می باشد.

در برخی مواقع ترس از پرواز باعث می شود که افراد کلا از پرواز اجتناب کنند. در اغلب موارد، این ترس از طریق روش درمانی در معرض گذاری درمان می شود، که طی آن فرد درمانجو به آرامی و به طور پیشرونده، در معرض پرواز قرار می گیرد.

افراد می توانند درمان را از طریق تجسم خودشان در یک هواپیما شروع کنند و بعد از آن به تدریج در یک هواپیما بنشینند و در نهایت در یک پرواز بنشینند.

علائم، شرایط مرتبط، و گزینه های درمانی

ائرو فوبیا ، یا ترس از پرواز، می تواند همراه با فوبیاهای مختلفی همراه باشد، ولی برخی مواقع به تنهایی صورت می گیرد.

تخمین زده شده است که ترس از پرواز، در یک نفر از هر سه نفر وجود دارد، هر چند که ایجاد فوبیای کامل، فقط در موارد محدودی مشاهده می شود.

تاخیرات پرواز یک امر عادی در پرواز است که زیاد صورت می گیرد و می تواند ترس از پرواز را وخیم تر کند.

صرف نظر از اینکه ترس از پرواز به یک فوبیا تبدیل شود یا نشود، دارای تاثیرات ویرانگری بر روی زندگی شما خواهد بود.

علائم

علائم ائرو فوبیا، که به عنوان اوی فوبیا هم شناخته می شود، مشابه هیچ یک از فوبیاهای خاص نمی باشد. علائم فیزیکی مربوط به ترس از پرواز عبارتند از:

• لرزش

• عرق کردن

• اختلال معدی روده ای

• تپش قلب

• سرخ شدن پوست

• داشتن احساس های غیر متجانس

• طرز فکر غمگین

• تحریک پذیری

برخی از افرادی که از پرواز می ترسند، به صورت معقولی در فرودگاه راحت هستند، و علائم ترس آنها یک لحظه قبل از سوار شدن به هواپیما بروز می کند.

ممکن است در افراد دیگر، این علائم به محض ورود به فرودگاه شروع شود. اضطراب قابل پیش بینی، که طی آن شما قبل از برنامه ریزی کردن پرواز، ترس از پرواز را تجربه می کنید، در سطح گسترده ای رایج است.

فوبیاهای مربوطه

در صورتی که شما فوبیاهای خاص دیگری داشته باشید، در نتیجه آن ترس از پرواز می تواند ایجاد و یا وخیم تر شود، که این فوبیاها عبارتند از:

• کلاسترو فوبیا :

اغلب افراد دارای کلاسترو فوبیا، به دلیل محدود شدن و نداشتن فضای شخصی، ترس از پرواز را تجربه می کنند.

• فوبیای اجتماعی و میکروبی:

در اغلب افراد دارای فوبیای اجتماعی و میکروبی، به دلیل اینکه مجبور به صرف زمان طولانی با افراد نا آشنا هستند، ترس از پرواز توسعه می یابد.

• ترس از ارتفاع:

همچنین یک ترس از ارتفاع کلی می تواند منجر به ایجاد ترس از پرواز شود.

شرایط فوبیای مربوطه

برخی از اختلالات فیزیکی می تواند منجر به ترس از پرواز شوند که عبارتند از:

• انسداد گوش میانی یا سینوس، که می تواند منجر به ایجاد درد و یا سرگیجه در طول پرواز شود.

• داشتن مشکل سینوس سرد یا مزمن، یا شرایطی که اختلالات سرگیجه ای یا گوشی می تواند منجر به ایجاد یک ترس واقعی در رابطه با توسعه ناراحتی فیزیکی شود.

• بیماری قلبی – عروقی یا شرایط دیگری که ریسک لخته خونی را در شما افزایش می دهد، و می تواند منجر به ایجاد نگرانی در رابطه با ترومبوزیز (تشکیل لخته خون) سیاهرگ در حین پرواز شود.

قبل از برنامه ریزی برای سفر، در مورد شرایط فیزیکی قبلی تان با پزشک خود مشورت کنید تا میزان ریسک و ناراحتی شما در حین پرواز به پایین ترین سطح ممکن برسد.