سوالات رایج در مورد مواد شادی آور باشگاهی اکستازی / MIDMA

MIDMA (3.4 متیلن دیوکسی متامفت آمین ) یک نوع داروی قاچاق، ترکیبی و روان گردانی می باشد که به عنوان محرک و توهم زا عمل می کند – مصرف کننده را تحریک می کند و همزمان با آن منجر به اختلالاتی در زمان و درک فرد می شود.

این دارو به عنوان یک ترکیبی از آمفتامین محرک و مسکالین توهم زا توصیف می شود.
هر چند که MDMA بیشتر به عنوان اکستازی شناخته می شود و اخیرا به اسم مولی مشهور شده است، ولی تحقیقات صورت گرفته نشان داده اند که اکثر این قرص ها در باشگاه ها و خیابان ها به عنوان اکستازی فروخته می شوند که نه تنها دارای MDMA هستند، بلکه همچنین مواد دیگر هم با آن ترکیب می شود که می تواند کاملا خطرناک باشد.

از این رو، برخی از تاثیراتی که مصرف کنندگان در حین مصرف اکستازی تجربه می کنند، ممکن است به دلیل مواد اضافه شده به MDMA باشد که در حین تولید قرص ها و کپسول ها به آن اضافه می شود.

مدیریت و رهایی از خود ارضایی - برترین توصیه های روانشناسی
اعتیاد به خود ارضایی
علائم خماری

سوالات رایج در مورد مواد شادی آور باشگاهی اکستازی / MIDM
 

۱٫ محدوده مصرف MDMA در ایالات متحده تا چه حدی است؟

تعیین محدوده دقیق MDMA به سختی امکان پذیر می باشد، چرا که این مواد در اغلب موارد در ترکیب با سایر مواد مورد استفاده قرار می گیرند و در برخی از منابع اطلاعات سنتی ، همانند نرخ های پذیرش درمان وجود ندارند. با این وجود، MDMA همانند یک نوع مواد می باشد که محبوبیت آن افزایش یافته است و مصرف آن، به خصوص در بین افراد زیر ۲۵ ساله، افزایش یافته است.

براساس گزارش موسسه ارزیابی ملی مصرف مواد و سلامتی در سال ۲۰۰۴، بیش از ۱۱ میلیون نفر از افراد ۱۲ساله و بزرگ تر گزارش کردند که حداقل یک بار در طول زندگی شان از اکستازی استفاده کرده اند.
تعداد استفاده کنندگان فعلی این مواد در سال ۲۰۰۲، ۶۷۶۰۰۰ نفر تخمین زده شده بود.

دو سال بعد، تعداد افراد مصرف کننده فعلی (افرادی که در طول ماه گذشته از این مواد استفاده کرده اند) در سال ۲۰۰۴، ۴۵۰۰۰۰ نفر تخمین زده شد. شروع مصرف اکستازی از سال ۱۹۹۲ در ایالات متحده دارای رشد یکنواختی بود، به نحوی که تا سال ۲۰۰۱، ۱٫۸ میلیون مصرف کننده جدید از این مواد مصرف کردند.

شبکه هشدار در مورد سوء مصرف مواد ، که از طرف اداره سوء مصرف مواد و خدمات سلامت روانی مورد حمایت قرار می گیرد، گزارش کرده است که موارد ثبت شده استفاده از MDMA در موارد مربوط به سوء مصرف مواد در دپارتمان های اوژانس بیمارستان ها، ۲۲۲۱ نفر برای فصل های سوم و چهارم سال ۲۰۰۳ بوده است. اکثر بیمارانی که به بخش های اوژانس مراجعه کرده بودند و MDMA به عنوان عامل اصلی پذیرش آنها ثبت شده بود، ۱۸ تا ۲۰ ساله بودند.
ارزیابی نظارت و آینده (MTF) مربوط به NIDA، به عنوان یک ارزیابی سالانه ای که روند های سوء مصرف مواد را در بین نوجوانان موجود در مدارس راهنمایی و دبیرستان ایالات متحده بررسی می کند، گزارش داد که ما بین سال های ۲۰۰۱ و ۲۰۰۵، مصرف سالانه اکستازی در بین کلاس هشتمی ها، ۵۲ درصد، در بین کلاس دهمی ها، ۵۸ درصد و در بین کلاس دوازدهمی ها، ۶۷ درصد کاهش یافته است.
در سال ۲۰۰۵، دانش آموزان کلاس هشتم یک کاهش قابل توجهی را در آسیب های ناشی از مصرف ضمنی MDMA گزارش دادند. همچنین اطلاعات MTF نشان داده که مصرف MDMA در بین اکثر گروه های فرعی جامعه وجود دارد. برای مثال، در سال ۲۰۰۵ از بین دانش آموزان موجود در کلاس دوازدهم، ۳٫۹ درصد از سفید پوست ها، ۳٫۰ درصد از اسپانیولی ها، و ۱٫۴ درصد از آفریقایی – آمریکایی ها گزارش کردند که در طول سال گذشته، از MDMA مصرف کرده اند.
هر چند که نرخ استفاده از MDMA در بین دانش آموزان دبیرستانی در حال کاهش می باشد، ولی دسترسی به این مواد همچنان آسان می باشد و به همین دلیل مصرف آن همچنان شایع می باشد. همچنین اطلاعات مربوط به MTF نشان داده است که مصرف MDMA در بین اکثر زیر گروه های جامعه شایع می باشد.

۲٫ چه کسانی از MDMA مصرف می کنند؟

زمانی که MDMA برای اولین بار مطرح شد، در بین نوجوانان و بزرگ سالان جوانی که شبانه به باشگاه می رفتند یا به عنوان رقاص، در پارتی های رقص آخر هفته کار می کردند، محبوبیت زیادی یافت.

ولی با گذشت زمان و همزمان با اینکه این دارو به عنوان اکستازی شناخته شد، محبوبیت این مواد به سایر بخش های جمعیت شهری، برون شهری و نواحی روستایی توسعه یافت. در حال حاضر این مواد بیشتر به صورت مولی شناخته می شود و محبوبیت آن در بین دانشجویان دانشگاهی گسترش یافته است. یک موضوعی که در این مورد کاملا مشخص می باشد، دسترسی راحت به MDMA در کل کشور ایالات متحده می باشد.

۳٫ تاثیرات مربوط به MDMA چه مواردی هستند؟

اکستازی به دلیل تاثیرات شادی آوری که در طول ساعات اولیه مصرف ایجاد می کند، به محبوبیت زیادی دست یافته است. ولی به دست آوردن احساس مثبت هزینه بر می باشد. MDMA می تواند منجر به ایجاد تاثیرات سلامتی منفی و تاثیرات جانبی ناخوشایند متعددی شود.
همچنین احتمال اوردوز MDMA وجود دارد. آیا می دانید که علائم اور دوز اکستازی شبیه به چه چیزی هستند؟ این علائم می توانند شدید و حتی در برخی مواقع، تهدید کننده زندگی فرد باشند.

۴٫ MDMA چه تاثیری بر روی ذهن دارد؟

اکستازی، که همچنین به عنوان مولی شناخته می شود، از طریق افزایش فعالیت سه پیام رسان شیمیایی سلول های مغزی بر روی فرد تاثیر می گذارد – این پیام رسان های مغزی عبارت از سیستم های سرتونین، دوپامین و نوراپی نفرین می باشند.

به دلیل اینکه MDMA بر روی فعالیت انتقال دهنده های پیام های عصبی در مغز تاثیر می گذارد، این کار می تواند منجر به ایجاد اختلالاتی در وضعیت روانی، خواب، درد، عواطف، اشتها و سایر رفتار ها شود.

محققان گزارش کرده اند که به دلیل اینکه مولی منجر به تحریک انتشار مقادیر زیادی از این انتقال دهنده های عصبی می شود، این انتقال دهنده های عصبی می توانند تخلیه شوند و منجر به ایجاد تاثیرات رفتاری منفی شوند که معمولا مصرف کنندگان بعد از چند روز از مصرف MDMA تجربه می کنند.

۵٫ آیا اکستازی / MDMA اعتیاد آور می باشد؟

روانشناسی آنلاین و روانشناسی خانواده خدماتی است که در سایت مشاوره خانواده ارائه می شود. متخصص زوج درمانی همواره در مرکز مشاوره ازدواج حضور دارد و البته می توانید با مرکز مشاوره تلفنی و مرکز مشاوره غرب تهران تماس حاصل کرده و یا آدرس مشاور خانواده را از متخصصین ما بخواهید. تعیین وقت مشاوره در موضوعات کودک، خانواده، نوجوانان و جنسی همچون زودانزالی و خیانت تا آموزش پوزیشن های جنسی همچون داگ استایل امکان پذیری است. خدماتی همچون: رزرو وقت مشاوره ، مشاوره تلفنی رایگان شبانه روزی و مشاوره خانواده رایگان از طریق چت دیگران خدمات ما است.

به دلیل اینکه اکستازی بر روی بخشی از سیستم انتقال دهنده های عصبی مغز تاثیر می گذارد که تحت تاثیر مواد دیگر هم قرار می گیرند، برخی از افرادی که از MDMA مصرف می کنند می توانند به این مواد اعتیاد پیدا کنند. یک ارزیابی صورت گرفته بر روی مصرف کنندگان جوان و بزرگ سال جوان مولی نشان داد که ۴۳% از آنها، معیار های وابستگی شیمیایی به این مواد را دارند.

۶٫ به چه نحوی می توانیم از سوء مصرف MDMA پیشگیری کنیم؟

به دلیل اینکه زمینه و شبکه های اجتماعی عامل مهمی در مصرف MDMA می باشند، استفاده کردن از برنامه های مربوط به پیشگیری از دارو و کمک کردن به همتاها می تواند یک رهیافت مناسبی برای کاهش مصرف MDMA در بین نوجوانان و بزرگ سالان جوان باشد.
مدارس دبیرستانی و دانشگاه ها می توانند محل های مناسبی برای انتقال دادن پیام های مربوط به مصرف MDMA باشند. در صورتی که جامعه بخواهد تا تاثیرات خطرناک مربوط به این مواد را کاهش بدهد، ارائه اطلاعات علمی دقیق در مورد مصرف اکستازی می تواند یکی از روش های مهم و با اهمیت باشد..
آموزشی یکی از بهترین ابزار هایی می باشد که برای پیشگیری از مصرف MDMA می تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

۷٫ آیا روش درمان موثری برای سوء مصرف MDMA وجود دارد؟

هیچ نوع روش درمانی خاصی برای MDMA وجود ندارد. موثرترین روش های درمانی برای سوء مصرف مواد و اعتیاد، عبارت از اقدامات درمانی شناختی رفتاری می باشد که برای کمک به اصلاح نحوه تفکر، انتظارات، و رفتار های فرد و همچنین برای افزایش مهارت های مقابله ای وی در برای عوامل استرس زای زندگی طراحی شده اند.

گروه های حمایت می تواند یک روش مناسبی برای بهبود یافتن از سوء مصرف مواد باشد که برای حمایت بلند مدت و ترک این مواد، می تواند همراه با اقدامات درمانی به کار گرفته شود. در حال حاضر هیچ نوع روش دارو شناختی خاصی برای درمان وابستگی به MDMA وجود ندارد.

داروهای ضد افسردگی می توانند روش مناسبی برای مقابله با علائم افسردگی باشند که در مصرف کنندگان MDMA که اخیرا ترک کرده اند، مشاهده می شود.
نویسنده: بودی تی – ویرایش شده توسط: ریچارد ان. فوگوروس آخرین به روز رسانی: ۲۵ ژانویه ۲۰۱۸

هدر سایت مشاوره خانواده
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *