رهایی از کتک خوردن از همسر چگونه ممکن است؟ سازمان بهداشت جهانی می گوید هر هجده ثانیه یک فرد قربانی خشونت خانگی است.

در ایران، طبق مطالعات انجام شده در سال ۲۰۰۴، شصت و شش درصد از زنان در ایران از زمان آغاز به زندگی درگیر خشونت بوده اند، آیا وی باید چنین اعمال خشونت آمیز علیه همسرش انجام دهد .

آیا مردان حق دارند که توسط خشم خود او را مورد ضرب و شتم قرار دهند؟ در این زمینه مشاوره خانواده مهم است.

رهایی از کتک خوردن از همسر

این گروه خشن

خشونت معمولا توسط آقایان در برابر زنان اعمال می شود و این به فرهنگ ما محدود نمی شود، بلکه به دلیل شرایط فیزیولوژیکی مردان از لحاظ جسمی قوی تر از زنان و به دلیل فرهنگ پدرسالارانه ای است که در اکثر کشورهای جهان وجود دارد.

این در همه جا در جهان است.

به طور معمول، فردی که به نظر می رسد در برابر خانواده اش خشونت آمیز است، فردی با شخصیت غیر قابل انتقاد، خودسر و غیر عاطفی است.

این افراد در دوران کودکی و نوجوانی و یا حتی در زندگی فعلی خود در محل کار یا در جوامعی دیگر که در آن حضور دارند، در معرض خشونت و سوء استفاده قرار می گیرند.

به دلیل توانایی کنار آمدن یا اظهارنظر در مورد آنها، این حالت آنها را ترک نمی کنند.

خشمشان بیشتر از خانواده هایشان است که به عنوان جابه جایی خشونت شناخته می شوند.

راهکارهای معجزه آسا - اگر همسرتان شما را کتک تان می زند.

یکی از رایج ترین علل خشونت خانگی، سوء مصرف مواد است.

معتاد مستعد ابتلا به رفتارهای خشونت آمیز است، هر دو در زمان آشفتگی و به علت اثرات مخرب اعتیاد به مغز.

این شامل الکل و انواع داروها و محرک ها است.

همه این مواد به رفتار خشونت آمیز منجر می شود.

یکی دیگر از دلایل خشونت خانگی که عجیب است اعمال خشونت برای آزادی عشق و وفاداری همسر است.

در این مورد، فرد به لحاظ احساسی وابسته به او است.

اما او همسرش را می زند تا ببیند آیا همسر او هنوز او را دوست دارد؟

سپس او یک قدم بیشتر می رود و او را حسابی کتک می زند تا ببیند آیا همسرش بعد از ضرب و شتم با وی زندگی می کند.

با این حال، افراد مبتلا به اختلال شخصیت مرزی با اختلال شخصیت سادیست معمولا با روش سختی برای حسادت برای طرف مقابل شان ارزیابی می شوند و این کاملا غیر طبیعی است.

در این مورد، یک کودک ممکن است در یک محیط کودکانه خشونت آمیز رشد کرده باشد یا این رفتار را با مادرش پذیرفته است و به عنوان یک مدل این رفتار را یاد گرفته است.

این اعتقاد دروغین در ذهن او است که “یک زن خوب زنی است که می سوزاند می سازد

مشاوره تحصیلی کسی که از درس خوندن پیشمون شده و می خواهد درست انتخاب رشته کنه

قربانی نشوید

ایده “سوختن و ساختن” یا گفتن بعضی از خانم ها “من هیچ گزینه دیگری ندارم جز مقاومت در برابرش!” همه باورهای اشتباه شکل گرفته اند.

بسیاری از زنان با این ایده که اگر من ازدواج کنم، آینده فرزندان من تخریب می شود یا «خانواده ام طلاق قبول نمی کنند»، خودشان برای دیگران قربانی می کنند.

اما این تفکر بسیار اشتباه است.

کودکان بیشتر از هر چیز دیگری نیاز دارند و اگر کودک در محیط پر از خشم، فریاد و خشونت باشد و والدین هر روز با آنها مقابله کنند و مادر را کتک بزند، گاهی اوقات خشونت آمیز خواهند شد.

مادر، که دائما در معرض خشونت است، ممکن است از طریق خشونت آواره شود و فرزندانش عصبانی شوند؛ بنابراین، کودکان از هر دو طرف خشونت آمیز خواهند بود و مطمئنا صدمه خواهند دید، پس باید کاری انجام داد.

محیط اطراف خانه با کمک یک مشاور و با حضور هر دو والدین یا والدین واجد شرایط باید محرمانه باشد، به طوری که کودک به صورت شفاهی و جسمی مورد سوء استفاده قرار نگیرد.

به یاد داشته باشید که شخصی که این تخلفات را قبول می کند و خود را برای کودک افزایش می دهد و با خشونت همسرش را رنج می دهد، او مطمئنا رابطه ای دارد که برای همسرش دشوار است.

او فکر می کند که نمی تواند بدون شوهرش زندگی کند و یا نگران است که اگر او مشاوره دریافت کند، طلاق به عنوان اولین تصمیم او توصیه شود.

او ممکن است خشونت مشابهی را در دوران کودکی اش بین والدینش و مادرش دیده باشد که خشونت را تحمل می کند.

بنابراین خشونت را پذیرفته و به دنبال کمک گرفتن نیست، بنابراین این فرد نیاز به مشاوره و حمایت دارد.

  • مغز کودک شما کوچک نیست

مبارزه با خشونت خانگی و خشونت علیه کودکان ضربه بزرگی است.

علاوه بر این، اگر کودک چنین پدیده ای در مراحل رشد مغز و شکل گیری شخصیت داشته باشد، اثرات برگشت ناپذیر بر بدن و روح او به وجود خواهد آمد.

یافته های تحقیق نشان می دهد آسیب مغزی به کودکانی که از خشونت (حتی خشونت کلامی) رنج می برند و در معرض بسیاری از بیماری ها، از جمله افسردگی هستند.

  • گول نخورید

برخی از افراد پس از رفتارهای خشونت آمیز و رفتارهای تکان دهنده احساس گناه می کنند و بعد از یک لحظه از هیجان و خشونت، آنها تنها با درک احساسات خود به آنچه انجام می دهند و تلاش می کنند انتقام بگیرند تا شکنجه وجدان خود را کاهش دهند.

آنها اهمیتی نمی دهند که زن با این واقعیت که شوهرش او را دوست دارد و قصد ندارد ضرب و شتم و توهین را نادیده بگیرد متقاعد شده است .

متاسفانه این رفتار بارها و بارها توسط همسر تکرار شده است و عشق با وجدان مجازات شده است، و همسرش دوباره او را می بخشد و این دوره بارها تکرار می شود.

رفتار صحیح این است که وقتی شوهر از شما عذرخواهی می کند و احساساتش را بیان می کند، بگویید : اگر ما می خواهیم زندگی خودمان را ادامه دهیم و این مشکلات را حل کنیم، باید مشاوره را از مشاور دریافت کنیم.

 

تحمل خشونت اشتباه است

هرگز نباید اجازه دهید که خشونت علیه شما یا فرزندتان ادامه داشته باشد و نباید ذهن و فکر همسرتان را نادیده بگیرید یا بسوزید و بسازید.

همچنین هنگامی که همسر شما خشونت را قبول نمی کند و هیچ گونه هزینه ای را قبول نمی کند، مشاوره از مشاور، روانشناس یا روانپزشک می تواند به فردی که احتمال خشونت در آینده را دارد کمک کند و اگر مفید نیست در نهایت تعیین می کند که ما نباید با هم زندگی کنیم.

گاهی اوقات خشونت بسیار شدید است که زندگی زن و کودک در معرض خطر است. مشاوره روانشناسی باید در این حالت صورت بگیرد.

در این صورت فرد نباید شرایط را تحمل کند و باید به سرعت و به آسانی از اورژانس پزشکی، رفاه یا سایر موارد اضطراری اجتماعی و در نهایت قوه قضاییه کمک بگیرد.

تا تعیین کند که آیا فرد دارای یک مشکل خاص روانپزشکی، اعتیاد و در نهایت توانایی مراقبت از خانواده اش است.

خود را درمان کنید

در اعمال خشونت آمیز و خشونت آمیز گاهی اوقات عوامل خارجی مانند حضور بستگان و آشنایان می توانند مانع از پیشگیری از خشونت شوند، اما در خشونت کلامی، کمک گرفتن از آشنا خوب نیست و باید مطمئن باشید که او یک مشاور است و از روانشناس کمک بگیرید.

به دنبال این روند، مهم ترین درمان پیشنهاد شده، خانواده درمانی است، بدین معنا که تمام اعضای خانواده، بسته به سن کودک، باید در روند درمان دخالت داشته و به حل مسائل مشکوک از جمله مصرف الکل و مواد مخدر کمک کنند.

اختلالات شخصیتی مختلف یکی از مواردی است که در جلسات درمان انجام می شود.

در نهایت، این درمان ها در یک گروه توصیه می شود: یک مشاور، یک روانپزشک و یک سازمان حمایت کننده (مانند رفاه)، یا در صورت لزوم مراجعه به کار بر روی روند درمان.

به همین ترتیب، درمان خانواده و درمان دارویی، اقدامات قانونی و پیشگیرانه برای عود می تواند از بیماری جلوگیری کند و طرح درمان را بهبود بخشد.

اگر فرد اختلالی شخصیتی دارد، می توانید از برخی رفتارهای شدید و مشخص او مطلع شوید.

این افراد افکار ناسالم دارند و البته رفتارهایشان کاملا طبیعی و سالم هستند.

آنها ناگهان عصبانی هستند، از کوره در می روند، قادر به کنترل رفتارهایشان نیستند، و گاهی اوقات از مواد مخدر استفاده می کنند که رفتار اشتباه آنها را تشدید می کند.

آیا چهار ستون روان آن ها سالم است؟

فقط بیماران مبتلا به اختلال شخصیتی که خشونت خانگی را مرتکب می شوند.

اند گاهی اوقات فرد آسیب ندیده است، اما می تواند در رفتار و شخصیت او دیده شود.

خشم آنها نیز می تواند به آزار و اذیت فیزیکی تبدیل شود و رفتار انفجاری نشان دهد که یکی دیگر از ویژگی های این افراد است.

اگر چه این افراد علائم اختلال شخصیت را به طور کامل تشخیص نمی دهند، آنها می توانند بسیار آسیب پذیر باشند و خشم آنها به سادگی درمان می شود.

البته اگر شما آنها را در محیط و محیط های مختلف مشاهده کنید، ممکن است از این واقعیت بی اطلاع باشید، زیرا این افراد می توانند آرام و راحت باشند.

آیا یک نگاه مودبانه و صادقانه دارد؟

شما نمی توانید رفتار اجتماعی خود را محک بزنید تا تعیین کنید آیا فرد احتمال دارد رفتار آینده خشونت آمیز در محیط خانه را نشان دهد.

شما نیاز به محیطی دارید که معمولا در چنین رفتارهایی دخالت می کند و واقعیت تلخی این است که در بسیاری از موارد، شکل گیری رابطه ای بین زن و شوهر است که به او فرصتی برای نشان دادن این رفتارها می دهد.

علاوه بر این، در اغلب موارد، حتی شخص خود نمی داند که او در آینده به یک شخص خشن تبدیل خواهد شد.

به عنوان مثال، او همسرش را ضرب و شتم می کند و اگر چنین روابطی را پیش از آن تجربه نکرده باشد، احتمالا از چنین ویژگی ای آگاه نیست.

در بسیاری از موارد دشوار است که این افراد را بیش از آنچه قبلا گفته شد شناسایی کنیم، زیرا ممکن است با تبدیل شدن به یک مکانیسم دفاعی، دیگر رفتارهای کاملا مخالف را نشان دهند و کاملا آرام و موقر باشند.

آیا زود از کوره در می روید؟

افرادی که تلخ  هستند توان بالقوه خشونت را دارند، اما آنها همیشه چنین شخصی نیستند، اما اگر کسی که یک فرد خشن است، این نوع رفتار را بیان کند ؛ این شخص ممکن است فردی نباشد که هر کس را ضرب و شتم کند و مشکل او خیلی واضح است که می تواند به آسانی قابل تشخیص باشد.

اما همانطور که گفتیم، تمام افراد خشونت دار بیمار نیستند و در بسیاری موارد، آنها با خشونت، آزار و اذیت فیزیکی، آزار و اذیت و آزار روانی مواجه می شوند، که به آنها اجازه می دهد تا این کار را انجام دهند.

مشاورانه

عزت نفس آنها کم است

افرادی که به افراد اجازه می دهند چنین رفتارهایی را نشان دهند اغلب دارای عزت نفس کم هستند.

این افراد توانایی ابراز خواسته های خود را ندارند و نمی توانند در برابر آنچه که آنها به عنوان غلط و یا حتی بی رحمانه می بینند مقاومت کنند.

آنها می ترسند

ترس از آینده آسیب زننده خواهد بود. ازدواج به خاطر ترس از ماندن در خانه پدر، ترس تنها بودن، ترس از اذیت و آزار به دلیل بی رحمی های در سن جوانی قطعا دلپذیر نخواهد بود.

منابع :

  1. عامری فریده, نوربالا احمدعلی, اژه ای جواد, رسول زاده طباطبایی سیدکاظم. بررسی تاثیر مداخلات خانواده درمانی راهبردی در اختلافات زناشویی. مجله روانشناسی :   پاییز ۱۳۸۲ , دوره  ۷ , شماره  ۳۳
  2. سفیری خدیجه , محرمی معصومه. بررسی پیوند ناهم سان همسری فرهنگی با میزان اختلافات زناشویی. مطالعات اجتماعی – روان شناختی زنان (مطالعات زنان:   زمستان ۱۳۸۸ , دوره  ۷ , شماره  ۳
  3. عطادخت اکبر , جعفریان دهکردی فاطمه, بشرپور سجاد, نریمانی محمد. اثربخشی آموزش گروهی تحلیل رفتار متقابل در افزای

ش انعطاف پذیری شناختی و ارتقای عملکرد خانواده در زنان دارای اختلافات زناشویی. شخصیت و تفاوت های فردی :   تابستان ۱۳۹۴ , دوره  ۴ , شماره

 

منبع : رهایی از کتک خوردن از همسر