درمان گیاهی افسردگی | اسطخدوس

افسردگی و گیاهان دارویی

بیماری افسردگی یکی از اختلالات رایج در میان افراد است که به علت های مختلف بروز می کند.

هر چند روش های درمانی مختلفی از جمله:

مشاوره،

دارودرمانی،

ورزش

و غیره

برای درمان پیشنهاد می شود.

با این حال استفاده از گیاهان دارویی و اتکا به طب سنتی در موارد بسیاری جوابگو بوده و دیگر نیازی به مصرف داروهای مختلف نمی باشد.

در زیر گیاهان دارویی که برای پیش گیری و درمان افسردگی مناسب می باشند به همراه خصوصیات درمانی و نحوه مصرف آنها آورده شده اند.

درمان گیاهی افسردگی اسطخدوس (مناسب برای سرد مزاجها)

گیاه اسطخدوس (Lavandula angustifolia Mill) از خانواده نعنایان (Lamiaceae) بوده و از گذشته های دور تا کنون در طب سنتی نقش داشته است.

این گیاه دارای گلهای بنفش و رایحه ای خوش بوده و غالبا در فرآورده های آرایشی و بهداشتی به عنوان معطر کننده استفاده می شود.

اصلی ترین بخش داروئی گیاه بخش گل آن می باشد. این گیاه تاثیر مثبتی در بهبود بیماریهای معده، سردرد و به خصوص سر درد ناشی از تنش دارد.

با این حال مطالعات بسیاری نشان داده است که مصرف این گیاه درمانی به طرق مختلف، به عنوان مکمل در درمان افسردگی (به همراه داروی سیتالوپرام ) موثر بوده است.

این گیاه دارای ۴۰ گونه ی مختلف بوده و خواص بسیاری دارد و مهم ترین خواص آن آرامش بخشی، تقویت اعصاب و ضد افسردگی بودن آن است.

بیماران درگیر با اختلال افسردگی معمولا با مشکلاتی دست و پنجه نرم می کنند که استخدوس می تواند در کاهش یا درمان این علائم مفید باشد.

درمان گیاهی افسردگی - اسطخدوس

درمان گیاهی افسردگی – اسطخدوس

افسردگی و مشکلات خواب

افسردگی می تواند منجر به بیخوابی، خواب سطحی، بیقراری، اضطراب و تنش و عدم تمرکز شود.

مصرف استخدوس می تواند در فرد ایجاد آرامش کرده و خواب فرد را تسهیل کند.

افسردگی و استرس

استرس یکی از پیشران های افسردگی است که شدت و ضعف آن رابطه مستقیمی با افسردگی دارد.

تاثیر این گیاه با کاهش استرس، علائم مرتبط با افسردگی را نیز کاهش می دهد.

خواص استخدوس

پزشکان طب سنتی بر این باورند که این گیاه جزو گیاهان گرم بوده و حرارات گیاه بدن را گرم می کند و با خشک کردن رطوبت، رطوبت ها و عفونت ها را از بین می برد.

همچنین بدلیل قابض بودن باعث تقویت اعضای داخلی بخصوص سیستم گوارش می گردد و سستی و رخوت ناشی از سردی و رطوبت در اندام های بدن را از بین می برد.

نحوه مصرف:

دمنوش اسطخدوس برای افسردگی

دمنوش این گیاه قبل از خواب به داشتن خوابی راحت و آسوده کمک می کند. همچنین در طول روز برای کاهش استرس و آرامسازی مفید می باشد.

مقطر عرق

عرق و یا رایحه ای این گیاه و استفاده از آن بر روی پوست و یا پراکندن آن بصورت افشانه و تحریک بویایی از این طریق در آرامسازی و بهبود خلق و کاهش علادم افسردگی موثر است.

روغن ماساژ

استفاده از روغن این گیاه برای ماساژ سر در بهبود سردردهای عصبی موثر است و نیز برای کاهش دردهای جسمی بخصوص در ناحیه لگن کمک کننده می باشد.

 

منبع :درمان گیاهی افسردگی | اسطخدوستاپ نیوز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *