مقالات برتر “مشاوره خانواده”

نشانه های سرد شدن زن از مرد| راهکارهایی که نمی دانید

خودارضایی در کودکان| بهترین برخورد+ درمان

بهترین روانشناس کیست؟| بهترین روانشناسان تهران

وجود یک درمانگر متبحر در زمینه روانشناسی رکن اصلی در فرآیند درمانی است لذا در این مطلب سعی داریم به معرفی بهترین روانشناس بپردازیم تا افرادی که قصد مراجعه به روانشناس دارند نکاتی را در مورد روانشناسان خوب بدانند.

دکتر روانشناس

روانشناس خوب که در تمام زمینه ها ماهر باشد به معنای کلی و مطلق وجود ندارد نظرات درباره ی خوب بودن یا نبودن روانشناش برای هر فرد متفاوت است.

بهترین روانشناسان تهران

خیلی از افراد به دنبال بهترین روانشناس هستند اما در واقع یک روانشناس خوب نمی تواند با همه بیماران ارتباط درمانی برقرار کند، این امر به شخصیت و تخصص او و عوامل درمانی دیگر بستگی دارد. روانشناسان هوش با روانشناسان کودک و خانواده قطعا تفاوت هایی دارند به همین دلیل است که نمی توانیم مشخص کنیم چه کسی بهترین روانشناس به معنای کلی است، این مورد به نظر شما و ارتباطی که با هر روانشناس می گیرید و نتیجه ای که بدست می آوردید بستگی دارد.

نکاتی برای داشتن روانکاو بهتر

 • عدم قضاوت و همدلی با بیمار
 • داشتن ارتباط قدرتمند و مهارت کلامی
 • قابل اعتماد بودن
 • صبوری

شاید برای شما پیش آمده باشد که بخواهید برای لحظاتی از حجم زیاد استرس های محیطی دور شوید یا حس کنید تحمل بعضی از موضوعات از توان شما بیشتر است. همه ما به روش هایی برای بازگردانی انرژی به جسم و ذهنمان احتیاج داریم، انجام این روش ها در هر کس متفاوت است بعضی از افراد تفریح و یا ورزش را انتخاب می‌کنند، بعضی سفر می کنند، برخی مطالعه می کنند و سایرین هم در کنار راه های مختلفی که برای بازگردانی انرژی شان دارند ترجیح می‌دهند تا مشکلاتشان را با یک روانشناس در میان بگذارند تا مقاومت بهتری در برابر مسائل پیدا کنند.

ملاقات با یک روانشناس خوب در کنار برنامه ریزی های روزانه می تواند به ارتقا سلامت روان شما کمک کند به دلایل زیر می توانید جلسات خود را تنظیم کنید:

 • پیشگیری از مشکلات و یادگیری مهارت هایی برای مقابله با احساسات منفی مانند ناامیدی و خشم
 • راهنمایی گرفتن در مورد استرس های فعلی
 • حل مشکلات گذشته

مراجعه به روانشناس از مشکلات بعدی پیشگیری می کند چون موقعیت های زندگی به خودی خود باعث آسیب نمی شوند، در نظر بگیرید که متوجه مشکلی کوچک در ماشین خود شده اید ترجیح می دهید تا قبل از این که مشکل بزرگ تر شود ماشین خود را به تعمیرکار بدهید اما بخاطر وجود مشغله های زیاد و این که مشکل پیش آمده را عجیب نمی دانید ماشینتان را به نزدیک ترین تعمیرگاه می سپارید بدون آن که از مهارت تعمیرکار اطلاعی داشته باشید. در روز تحویل تعمیرگاه را ترک می کنید متوجه می شوید که نه تنها ایراد کوچک ماشین رفع نشده بلکه چند عیب جدید هم به آن اضافه شده در حالی که موقع پرداخت صورت حساب فکر می کردید بیشتر از آن چیزی که لازم بوده هزینه کرده اید مجبور به برگشت به تعمیرگاه می شوید و تعمیرکار عیب کارش را نمی پذیرد و ماشین بیچاره به تعمیرگاه دیگری سپرده می شود.

اما این بار پرس و جو می کنید تا تعمیرکار بهتری بیابید. در واقع منظور از این مطلب این است که در هر شغلی گزینه های زیادی وجود دارد اما شما باید با توجه به شرایط خودتان بهترین گزینه را انتخاب کنید.

ویژگی‌ های بهترین روانشناسان

شنونده بودن:

مهم ترین ویژگی یک روانشناس خوب شنونده بودن او است، او باید بتواند صحبت های مراجعه کننده را به خوبی گوش کند و به آن ها اجازه دهد که در مورد تمام جزئیات مشکلاتشان توضیح دهند. مراجعه کننده باید از این که روانشناس به صحبت های او گوش می کند مطمئن شود و احساس کند که روانشناس خود را با چیز دیگری درگیر نمی کند.

مهارت ارتباطی :

روانشناس باید بتواند با مراجعه کننده ارتباط مناسبی برقرار کند، مراجعه کننده باید در زمان مشاوره احساس آسودگی و راحتی کند تا بتواند تمام مشکلاتش را با او در میان بگذارد این امر به توانایی روانشناس در ایجاد رابطه با مراجعه کننده بستگی دارد.

قابل اعتماد :

بهترین روانشناس قابل اعتماد ترین روانشناس است اینکه فرد در هیچ موردی مسائل شخصی شما را بازگو نمی کند.

یک روانشناس خوب حس اعتماد را در شما برمی انگیزد در این صورت شما می توانید در مورد خصوصی ترین مسائل تان با او صحبت کرده و بهترین راهنمایی ها را در حل  مشکلات از او بخواهید.

مثبت اندیش و امیدوار کننده :

روانشناس خوب به بهبود شرایط شما امیدوار بوده و می کوشد تا با استفاده از هر روشی شما را به درمان خود امیدوار کند او هرگز شما را ناامید نکرده و در مسیر رسیدنتان به حس رضایت همراه شماست این روانشناس به شما می آموزد چگونه در جهت بهبودی خود حرکت کرده و امیدوار باشید.

توضیح مسیر درمان برای مراجعه کننده:

یک روانشناس خوب روش درمانی انتخابی خود را با شما در میان می گذارد تا به کمک هم بتوانید فرآیند درمان را طی کرده و به هدف خود برسید، در واقع یک روانشناس خوب به مراجعه کننده اعتماد می کند و او را در جریان اهداف پیش بینی شده اش قرار می دهد.

عدم توصیه مستقیم :

یکی از واضح ترین ویژگی های یک روانشناس خوب این است که کارهایی که باید انجام دهید را به شما دیکته نمی کند مگر در شرایط اضطراری در واقع او به شما نحوه اتخاذ درست ترین تصمیم را می آموزد، او با سنجش شرایط شما عوامل برگزیده را روشن می کند و به شما اجازه می دهد تا تصمیم نهایی در مورد موضوع را به تنهایی بگیرید.

گوش کردن به حرف های شما با جان و دل:

از مهم ترین مباحث در روانشناسی خوب گوش کردن به حرف های مراجعه کننده است تا بتوانید بهترین مشاوره را داشته باشید.

راز داری روانشناس:

روانشناس خوب ویژگی های زیادی دارد از جمله آن ها می توان به رازدار بودن اشاره کرد، وقتی شما با روانشناس در مورد مشکل خود صحبت می کنید اطمینان داشته باشید که صحبت های شما بین خودتان می ماند و به بیرون از اتاق درز نخواهد کرد.

روشن کردن شرایط شما:

روانشناس باید توانایی توضیح مشکل مراجعه کننده پس از شنیدن توضیحات او را داشته باشد مراجعه کننده نباید در حین و یا بعد از جلسه احساس سردرگمی داشته باشد در این صورت بهتر می تواند مراحل حل مشکلات و درمان را پشت سر بگذارد.

احترام به عقاید مراجعه کننده:

افرادی که در خانواده ها و قومیت های متفاوت رشد کرده اند دارای فرهنگ ها و عقاید مختلفی هستند که زندگی آن ها به طور مستقیم تحت تاثیر این عقاید است، بهترین روانشناس می تواند به راحتی تفاوت های فرهنگی را درک کند و به این عقاید و باورها توهین نکند او سعی می کند با توجه به این عقاید مراجعه کننده را در مسیر درمان هدایت کند.

توانایی در خودآگاهی:

در جلسه روانشناسی مرکز توجه مراجعه کننده است یک روانشناس خوب باید بتواند تمام تمرکز خود را بر روی مراجعه کننده بگذارد در صورتی که روانشناس در مورد خود صحبت کند مشخص می شود که نتوانسته مسیر جلسه را در جهت مشکل مراجعه کننده قرار دهد.

به روز بودن اطلاعات علمی:

علم روانشناسی هر روزه در حال گسترش و پیشرفت است بهترین روانشناس سعی می کند هر روز دانش خود را گسترش دهد برخی از آن ها این کار را از طریق مطالعه انجام می دهند روانشناسی که خود را از لحاظ علمی کامل بداند گزینه مناسب برای درمانگر بودن نیست.

چگونه بهترین روانشناس را بیابیم؟

برای پیدا کردن بهترین روانشناس باید چند نکته را در نظر داشته باشیم:

کلینیک معتبر

مراجعه کننده باید اطلاعات کافی در مورد کلینیکی که می خواهد به آن مراجعه کند داشته باشد و بداند که فعالیت مرکز مشاوره در چه مواردی است.

تجربیات سایر مراجعه کنندگان

پرسش و بدست آوردن اطلاعات راجع به مشاور، حوزه کاری او از بیماران قبلی. از آن جایی که هر کدام از زمینه های روانشناسی بسیار گسترده تر از اطلاعات و نگرش ها است روانشناسان در یک یا دو حوزه اختصاصی به درمان بیماران خود اقدام می کنند تا بتوانند مراجعین خود را بهتر راهنمایی کنند.

چه زمانی به مشاور خانواده نیاز دارید؟

زوجینی که در طول زندگی مشترکشان حداقل یک بار از مشاور کمک گرفته اند رابطه بهتری دارند و کمتربه طلاق فکر می کنند. بنابراین نمی توان گفت که زوجین تنها هنگام دعوا و مشکلات به مشاور نیاز دارند.

مشاوره روابط صمیمانه

روابط عاطفی در همه موارد به سرانجام مطلوبی ختم نمی شوند، ناکامی در روابط عاطفی، جدایی ها و خیانت،  افراد را به نحوی ناراحت می کند که اگر برطرف نشوند دچار آسیب های روحی و روانی می شوند و اگر به درستی برطرف شوند باعث رشد و پیشرفت فرد خواهند شد. یک روانشناس خوب شما را در شناخت الگوهای ارتباطی راهنمایی می کند و عواملی را که سبب شکست رابطه و یا جذب شما در رابطه می شوند را بررسی و تقویت می کند.

بهترین روانشناس تهران برای درمان افسردگی

از دست دادن عزیزان در زندگی یکی از مسائلی است که  با خود رنج زیادی را به همراه می آورد. اگر مراحل سازگاری فرد با نبود عزیز از دست رفته به درستی طی نشود عواقب غیر قابل جبرانی مانند اضطراب های دائمی، افسردگی و غیره را تا پایان عمر باقی خواهد گذاشت.

در مشاوره سوگ با فرد سوگوار او را برای سازگاری مجدد با زندگی و پذیرش اتفاق پیش آمده سوق داده و در مورد احساسات ناخوشایند مربوط به این اتفاق با او صحبت می شود.

مشاوره کودک (فرزند پروری)

یک روانشناس کودک در مورد مسائل تربیتی کودکتان شما را راهنمایی می کند.

ناآگاهی از روش و سبک های فرزند پروری می تواند تجربیات ناراحت کننده را جایگزین تجارب شیرین بچه دار شدن کند.

در جلسات مشاوره کودک نکات بسیار ارزشمندی را در مورد تربیت، آموزش و پرورش فرزند به دست می آورید که به شما کمک زیادی می کند.

مشاوره ترس یا وسواس| دکتر روانشناس معروف

برخی افراد سال هایی از عمر خود را با ترس های غیر قابل کنترل از بعضی موضوعات می گذرانند که زندگی و روابط آن ها را تحت تاثیر قرار می دهد. تعدادی از این افراد در مورد صحبت کردن راجع به این ترس ها خجالت کشیده و همواره سعی در پنهان کردن این موضوع دارند.

ترس از حیوانات، تاریکی، تنهایی، فضای بسته، ارتفاع و غیره ترس هایی هستند که مربوط به دوران کودکی بوده و تا بزرگسالی ادامه می یابند و حتی می توانند بر روی سبک زندگی و اعتماد بنفس شما تاثیر بگذارند. بیشتر این ترس ها با مشخص شدن ریشه آن ها و جلسات روانشناسی درمان پذیر هستند.

چطور یک روانشناس خوب پیدا کنیم؟

 • یک روانشناس خوب لزوما مشهور نیست

ممکن است برای اینکه روانشناس خوبی پیدا کنید مجبور شوید چند روانشناس را ملاقات کنید این موضوع به میزان ایجاد ارتباط بین شما و درمانگر بستگی دارد. از آن جایی که ارتباط مشاوره ای ارتباطی انسانی است به دنبال آوازه و شهرت یک روانشناس خوب نباشید، یک روانشناس خوب قبل از این که مشهور و معروف شود باید بتواند شنونده خوبی بوده و برای شما به میزان کافی وقت بگذارد.

 • منابع جست و جوی روانشناس خود را بررسی کنید.

پرسش از اطرافیانی که مورد قبول ما باشند اولین منبع مورد نظر برای انجام هر کاری است در این صورت می توانید از تجربیات نزدیکان خود استفاده کنید و در صورتی که روانشناس قابل اعتمادی را می شناسند به شما معرفی کنند.

 • در شبکه های اجتماعی سرچ کنید.

صحبت های بعضی از روانشناسان مشهور در اینترنت، نظرات و گفتگوهایی که با آن ها انجام می شود می تواند راهنمای شما در میزان رضایت مندی باشد.

 • دسترسی آسان

حتما وقتی با مشاور خود قرار ملاقات دارید با تمرکز و اعصاب آرام به مطب رسیده و به توضیح دادن در مورد ترافیک و جای پارک نپردازید ترجیحا به دنبال مطب مشاوره ای باشید که امتیاز های زیر را دارا باشد:

 • از محل سکونت شما خیلی دور نباشد.
 • جای پارک مناسب داشته باشد.
 • به ایستگاه اتوبوس یا مترو نزدیک باشد.
 • شناخت نیازهای خودتان

این که  به جلسات درمانی متعهد باشید، ترجیح دهید با روانشناس خانم یا آقا صحبت کنید و چه انتظاراتی از روانشناس خود دارید باعث سهولت در جست و جوی شما می شود. لیستی از انتظارات خود تهیه کنید و تا حد ممکن در جلسه اول شفاف و راحت با درمانگرتان صحبت کنید تا ارتباط بهتری شکل بگیرد.

 • اگر فرهنگ خاصی دارید

ممکن است آداب و رسوم خاصی در خانواده شما حاکم باشد یا به سبب مهاجرت ساکن شهر دیگری باشید، بنابراین سعی کنید مشاوری بیابید که درک گسترده ای از جامعه و فرهنگ ها داشته باشد تا بتوانید احساس همدلی بیشتری تجربه کنید.

با توجه به مطالب ذکر شده بعد از خواندن این متن یافتن مشاور خوب کار راحت تری خواهد بود بعد از اینکه گزینه مناسب را پیدا کردید بدون از دست دادن فرصت یک قرار ملاقات تنظیم کنید، مطمئنا صحبت کردن با یک روانشناس بی فایده نخواهد بود و شما را به سمت سازگاری با زندگی و خودشناسی سوق می دهد.

منبع : بهترین روانشناس کیست؟| بهترین روانشناسان تهران 

آیا در رابطه از من سو استفاده می شود؟ | سوء استفاده در رابطه

سوء استفاده در رابطه

آیا در رابطه از من سو استفاده می شود؟

آزار خانگی تقریباً یک سوم زنان جهان را تحت تأثیر قرار می دهد. مردم آن را می بینند، در مورد آن می شنوند اما متأسفانه، تنها تعداد کمی جرات مبارزه و دفاع در مقابل خشونت خانگی را دارند.

حتی امروزه نیز بسیاری از مردم هستند که ترجیح می دهند در مورد این وضعیت ساکت بمانند. آزار خانگی می تواند اثرات نامطلوبی بر کسانی که آن را تجربه کرده اند و کل جامعه به همراه داشته باشد. برخی از متخصصان زندگی خود را وقف افزایش آگاهی و مبارزه در مورد این موضوع قریب الوقوع کرده اند که هم مردان و هم زنان را نگران می کند.

آزار خانگی به رفتاری گفته می شود که در آن یک فرد یا افراد دیگری به شیوه ای خشونت آمیز یا توهین آمیز در محیط خانگی رفتار می کند. سوء استفاده کنندگان و بازماندگان می توانند هم مرد و هم زن باشند. با این حال، اکثریت زیادی از افرادی که آزار خانگی را تجربه می کنند، زنان هستند.

درمان می تواند به شما کمک کند تا با ترس های خود روبرو شوید.

در چند دهه اخیر، مفهوم خشونت خانگی مورد توجه قرار گرفته است و در سرتاسر جهان هم به عنوان یک موضوع بسیار جدی و حتی جرم شناخته می شود. با این حال، قوانین علیه آزار خانگی از کشوری به کشور دیگر بسیار متفاوت است که یافتن راه درست برای از بین بردن این موضوع را چالش برانگیز می کند.

سوء استفاده در رابطه

علل سوء استفاده خانگی

هیچ دلیل یا پاسخ واقعی در مورد اینکه چرا کسی از همسر یا فرزندان خود سوء استفاده می کند وجود ندارد. اما می توان گفت این به میل به قدرت و کنترل توسط سوءاستفاده‌گر خلاصه می‌شود. افراد سوء استفاده گر برای به دست آوردن و حفظ قدرت و کنترل هر کاری لازم را انجام خواهند داد.

وجه اشتراک اساسی دیگر بین سوء استفاده کنندگان این است که آن ها معتقدند همیشه حق با آن هاست و کار اشتباهی انجام نمی دهند. این باور اغلب با عوامل دیگری مانند مشکلات سلامت روان یا اختلال مصرف مواد همراه است.

با گذشت زمان، برخی افراد ممکن است در چرخه سوء استفاده به دام بیفتند و باور کنند که مقصر شرایطی هستند که در آن قرار دارند.

چرخه سوء استفاده:

جدول زمانی و دفعات مراحل درون چرخه می تواند در هر رابطه متفاوت باشد. اما، همیشه از یک الگوی خاص پیروی می کند که شامل مراحل زیر می شود:

مرحله ۱: تشدید

در این مرحله، استرس ناشی از زندگی روزمره (یعنی کار، بچه‌ها، نگرانی‌های مالی و غیره) شروع به افزایش کرده و باعث ایجاد فشار و تنش می‌شود. این باعث می شود که افراد سوء استفاده گر نسبت به اطرافیان خود احساس رنجش پیدا کرده و تصور کنند که نیازهایشان برآورده نمی شود.

در این مرحله، آن ها شروع به جستجوی هر بهانه ای برای دعوا می کنند. طول این مرحله می تواند به کوتاهی چند ساعت یا تا چند ماه برسد.

مرحله ۲: خشونت

هنگامی که تنش طی مدتی از طریق یک سلسله آزار روانی یا کلامی به نقطه شکست رسید، به رفتار خشونت آمیز نسبت به شریک زندگی یا فرزندانشان دست می زنند. این مرحله همچنین می تواند از چند ساعت تا چند هفته یا ماه ادامه یابد و شامل طغیان های خشونت آمیز، دعوا و درگیری های فیزیکی است.

مرحله ۳: ماه عسل

هنگامی که خشونت از بین می رود، آزارگر وارد مرحله پشیمانی می شود. در برخی موارد، سوء استفاده کننده به سادگی آنچه را که اتفاق افتاده نادیده می گیرد. اما به طور کلی، آن ها نسبت به اعمال خود احساس گناه شدیدی نشان می دهند و قول می دهند که دیگر این کار را انجام ندهند!

آن ها حتی ممکن است برای بخشش التماس کنند و از عشق، محبت، هدیه یا از تهدید به خودکشی استفاده کنند تا آن ها را متقاعد کنند که فرصتی دوباره به رابطه بدهند. افراد سوء استفاده گر ممکن است در مورد آنچه اتفاق افتاده احساس سردرگمی یا گناه کنند و بارها بیان کنند که دیگر هرگز تکرار نخواهد شد.

پس از این، دوره ای از صلح و ثبات نسبی آغاز می شود. با این حال، این مرحله آرامش قبل از طوفان است. با گذشت زمان، مرحله ماه عسل شروع به کوتاه‌تر و کوتاه‌تر شدن می‌کند تا زمانی که کاملاً از بین برود.

انواع خشونت خانگی

وقتی صحبت از آزار خانگی به میان می‌آید، نمی توان قانونی برای همه صادر کرد. برخلاف تصور عمومی، خشونت خانگی همیشه به این معنی نیست که کبودی یا جای زخم بر روی بدن دیده شود بلکه خشونت و سوء استفاده در همه اشکال و اندازه ها وجود دارد. انواع معمول‌تر سوء استفاده در دسته‌های زیر قرار می‌گیرند:

فیزیکی:

آزار فیزیکی، مانند: کتک زدن، مشت، لگد، سوزاندن، خفه کردن و غیره. همچنین می تواند شامل حبس کردن شریک زندگی خود در خانه یا رها کردن او در مکان های دورافتاده بدون راه برگشت باشد.

عاطفی:

استفاده از دروغ و احساسات برای بروز احساسات عاطفی در فرد مقابل.

جنسی:

درخواست یا اجبار به رابطه جنسی و اعمال جنسی بر خلاف میل شخصی از طریق زور، خشونت یا ارعاب. سوء استفاده جنسی (به ویژه تجاوز زناشویی) یکی از رایج ترین انواع سوء استفاده است.

در این شرایط آزارگر احساس نمی کند که برای آنچه که «حق» خود می داند به رضایت شریک زندگی خود نیاز ندارد. همچنین ممکن است از تصاویر یا ویدئوهای جنسی برای باج گیری و کنترل دیگران استفاده کند.

آزار کلامی:

توهین یا آزار از طریق کلمات، بی احترامی و تحقیر شخص دیگر در ملاء عام.

مالی:

هدف این نوع سوء استفاده محدود کردن آزادی فردی از طریق ابزارهای اقتصادی است. این را می‌توان با برداشتن کارت‌های اعتباری، محدود کردن دسترسی به پول در بانک، یا ممانعت از کار شریک زندگی نشان داد. با محدودیت مالی فرد آزارگر کنترل زندگی را به دست گرفته و شانس فرار یا مستقل شدن آن ها را محدود می کند.

علائم آزار خانگی

تضادها و اختلافات بخشی طبیعی از یک رابطه سالم و محترمانه است. بنابراین درک اینکه چه هنگامی سوء استفاده شروع می شود دشوار است. سوء استفاده کنندگان، از نظر ظاهری، می توانند بسیار جذاب باشند. بنابراین، ممکن است فرد بدون اینکه متوجه شود در دام یک رابطه بد قرار بگیرد. اما اطرافیان در اکثر مواقع علائم را تشخیص دهند.

اگر فکر می‌کنید که شما یا کسی که می‌شناسید مورد سوء استفاده قرار گرفته‌اید، بهتراست به نشانه های زیر توجه کنید:

 • حسادت کنترل‌کننده یا مالکانه. برای مثال، آزارگر دائماً شما را بررسی می‌کند، می‌پرسد کجا هستند، با چه کسی هستند و غیره و اگر در دسترس نباشد یا وقت خود را با دوستان دیگر سپری کنید، عصبانی می‌شود.
 • انزوا. فرد سواستفاده گر به طور کامل شما را منزوی می کند، بنابراین شما جز او کسی را نخواهید داشت. به عنوان مثال، او ممکن است از کار کردن، ملاقات دوستانن، خانواده یا شرکت در فعالیت های اجتماعی امتناع کند. انزوا روش دیگری برای اعمال کنترل کامل است.
 • رفتار انتقادی. فرد آزارگر شریک زندگی خود را به صورت کلامی تحقیر می کند یا به او توهین می کند. آن ها از لباس، ظاهر و انتخاب های شریک زندگی خود انتقاد می کنند تا آن ها را تحقیر کنند.
 • با بررسی تماس‌های تلفنی، ایمیل‌ها، خواندن و مرور چیزهای شخصی و غیره به حریم خصوصی نفوذ می‌کند.
 • سرزنش. فرد سوء استفاده گر با گفتن جملاتی مانند «اگر به من گوش می دادی، مجبور نبودم تو را بزنم» راهی برای سرزنش شریک زندگی خود پیدا می کند.
 • تهدید. آزارگر با استفاده از تهدید دیگران را کنترل می کند، به عنوان مثال، گفتن جملاتی مانند، اگر مرا ترک کنی، خود را می کشم باعث می شود که دیگران بدلیل احساس گناه کنار او بمانند.
 • خشونت. آزارگر در هنگام عصبانیت یا زمانی که تحت تأثیر مواد مخدر یا الکل است، خشونت آمیز و مخرب می شود و بعد دلیل رفتار خود را مواد مخدر می داند

در حالی که بسیاری از علائم ذکر شده در بالا روانی هستند و همیشه قابل مشاهده نمی باشند، علائم فیزیکی زیر ممکن است نشان دهنده این باشد که فرد در حال تجربه آزار و سوء استفاده است:

 • تغییر در ظاهر. به عنوان مثال، مو، لباس، یا آرایش آن ها تغییر می کند و حتی ممکن است احساس کنید دیگر خودشان نیستند.
 • تغییر در شخصیت. برای مثال، فردی که قبلاً شاد بود ممکن است ناگهان گریه کند، غمگین شود یا عصبی و ترسیده باشد.
 • عدم اعتماد به نفس یا عدم علاقه ناگهانی به فعالیت های روزانه، دوستان، مدرسه یا محل کار.
 • دوری از دوستان و خانواده
 • کنسل کردن برنامه‌ها و فقط وقت گذراندن با همسر خود.
 • کبودی یا خراشیدگی
 • افزایش مصرف مواد مخدر یا الکل
 • افسردگی

اکثر افرادی که درگیر خشونت می شوند برخی از ویژگی های ذکر شده در بالا را در اوایل یک رابطه نشان می دهند. گاهی اوقات، افراد تمایل دارند آن ها را به حساس بودن همسر خود نسبت بدهند. اما در واقع، این علائم هشدار دهنده سوء استفاده خانگی می باشند.

ممکن است بخاطر آبرو افراد از بروز مشکلات خود خودداری کنند. در چنین مواردی، اعضای خانواده باید تلاش کنند تا فرد را از وضعیتی که دارد آگاه کرده و به هر نحوی که می توانند به او کمک کنند.

آزار خانگی

بر اساس گزارش سازمان زنان (UN Women)، خشونت خانگی نگرانی رو به رشد در سطح جهانی است و دهه هاست که وجود داشته است. سازمان ملل متحد در سال ۱۹۹۳ برای اقدام علیه آزار خانگی، “اعلامیه رفع خشونت علیه زنان” را منتشر کرد.

با این حال، اکنون که دو دهه از آن گذشته است، مشکل آزار خانگی با وجود قوانینی که در بیش از ۱۲۰ کشور در مورد آزار و اذیت جنسی، آزار جنسی و تجاوز زناشویی به تصویب رسیده است، هنوز در حال افزایش است.

۳۵ درصد از زنان در سراسر جهان به نوعی درگیر آزار خانگی هستند (این تقریباً ۱ در ۳ زن است).

بر اساس آمار سال ۲۰۱۲، نیمی از زنانی که در سطح جهان به قتل رسیده‌اند، قبلاً خشونت خانگی را تجربه کرده‌اند و توسط همسر یا دیگر افراد مهم اطرافشان کشته شده‌اند.

کم تر از ۴۰ درصد از بازماندگان خشونت خانگی برای گزارش خشونت یا کمک گرفتن اقدام می کنند.

هر سال بیش از ۳ میلیون کودک (تنها در ایالات متحده) شاهد روابط خشونت آمیز هستند و تحت تأثیر آن قرار می گیرند. بسیاری از این کودکان با مشکلات روانی یا رفتاری بزرگ می شوند. آن ها اغلب یا مورد خشونت قرار می گیرند یا خودشان خشونت خانگی را تجربه می کنند.

گاهی اوقات آزار خانگی می تواند منجر به قتل خانگی شود. با وجود چنین حقایقی، چرا مردم در روابط خشونت آمیز باقی می مانند یا از صحبت کردن خودداری می کنند؟ اغلب آن ها از عواقب آن می ترسند یا به این باور رسیده اند که گناهکار هستند و بدون فرد سوءاستفاده گر نمی توانند زندگی کنند.

 

آیا شما درگیر خشونت خانگی هستید؟

آیا مطمئن نیستید که به کمک نیاز دارید؟  پریشانی عاطفی و زندگی با فرد سوء استفاده گر می تواند تشخیص اینکه آیا شما یک درگیر خشونت خانگی هستید یا نه را دشوار کند.

اگر دو یا چند مورد از علائم ذکر شده در بالا را تجربه کرده اید و رابطه خودتان را زیر سوال می برید، ممکن است وقت آن رسیده باشد که کمک بگیرید یا با کسی صحبت کنید..

برای بازماندگان خشونت خانگی صحبت در مورد مشکلات بسیار دشوار است. ترس از رسوایی اجتماعی، ترس از دست دادن نان آور خانه (اگر شریک زندگی آن ها به زندان برود یا خانواده را ترک کند)، میل به محافظت از فرزندان و خانواده دیگری در برابر این موقعیت، منزوی شدن از نظر اجتماعی و مالی همه می توانند دلیلی برای سکوت باشند.

آن ها می ترسند که هیچ کس به آن ها کمک نکند یا آنقدر می ترسند که نمی تواند خشونت را گزارش کند. علاوه بر این، بسیاری از بازماندگان تمایل دارند خود را سرزنش کنند. آن ها احساس می‌کنند که به نوعی لایق این رفتار هستند.

با وجود این دلایل، ماندن در یک رابطه خشونت آمیز و توهین آمیز هرگز قابل قبول نیست. آمارها نشان می‌دهند که چرخه خشونت معمولاً در طول زمان شدیدتر شده و شدت آن افزایش می‌یابد (اغلب منجر به مرگ یا آسیب‌های جسمی و روانی شدید می‌شود).

متاسفانه سوء استفاده به ندرت متوقف می شود یا از بین می رود بنابراین برای کمک به خودتان یا فرزندتان حتما کمک بگیرید.

درمان

برای بازماندگان خشونت خانگی کمک های زیادی وجود دارد. شما می توانید به راحتی با مراکز مشاوره ستاره ایرانیان تماس بگیرید و حتی اگر نمی توانید حضوری از خدمات مشاوره بهره مند شوید به صورت تلفنی با مشاور صحبت کنید. مراکز زیادی وجود دارند که به زنان کمک می کنند با خشونت خانگی مقابله کنند و خودشان را نجات دهند.

مهم نیست چقدر سخت است، بازماندگان باید صحبت کنند، ارتباط برقرار کنند و داستان های خود را به اشتراک بگذارند تا افراد بیش تری رو به درمان بی آورند و زندگی خود را نجات دهند.

منبع : آیا در رابطه از من سو استفاده می شود؟ | سوء استفاده در رابطه

نکات خواب برای افراد مسن

تاثیر پدر در تربیت فرزندان

دلایل کم پشتی موی کودکان

یکی از مسائل نگران کننده برای والدین، کم پشت یا کرکی بودن موی نوزادشان است و معمولا دیگران، استفاده از تقویت کننده یا تراشیدن موی سر با تیغ را به آن ها پیشنهاد می کنند. کرکی و کم پشت بودن موی کودک تا سن ۵ سالی طبیعی بوده و جای هیچ نگرانی نیست، اما با رعایت برخی اصول مراقبتی می توان موها را تقویت کرد. سوالات مهمی که ذهن والدین را در این زمینه درگیر می کند عبارتند از:

آیا ریزش موی نوزاد ۶ ماهه طبیعی است؟ چه اتفاقی باعث ریزش مو در ۶ ماهگی می شود؟ آیا تکه های طاسی روی سر کودک دو ساله عادی است؟ دلایل ریزش مو و راه های تقویتی آن کدامند؟

به همین دلیل این بخش از مشاورانه را به بررسی علل ریزش موی کودک، راه های درمانی موثر بر تقویت مو اختصاص داده ایم.

علت ریزش و کم پشتی موی کودکان

دلایل پزشکی و غیرپزشکی زیادی می تواند در ریزش موی سر کودک نقش داشته باشد که در ادامه برخی از آن ها را عنوان خواهیم کرد:

 • علل غیرپزشکی ریزش مو

برخی مواقع کودکان موی خود را به دلایل غیرپزشکی از دست می دهند. این دسته از دلایل شامل موارد زیر می باشد:

 • ریزش طبیعی مو در ۶ ماهگی

اغلب نوزادان در ۶ ماهی دچار ریزش مو می شوند، ریزش مو به دلیل جایگزینی و رشد موهای بالغ صورت می گیرد. این ریزش کاملا طبیعی بوده و جای هیچ گونه نگرانی ندارد، پس والدین می توانند منتظر چنین اتفاقی در شش ماه اول زندگی نوزاد خود باشند.

کودک در درون رحم مادر از سطح بالایی از هورمون ها برخوردار بوده است، با تولد و قطع این ارتباط مستقیم خونی با مادر، میزان هورمون ها افت شدیدی پیدا می کند و باعث می شود که موهای نوزاد وارد فاز استراحت شده و دیگر رشد نکنند و یا حتی دچار ریزش شوند، بنابراین از دست دادن موهای اولیه در شش ماه اول زندگی کاملا عادی و طبیعی است.

 • ریزش به دلیل کشش زیاد

یکی از دلایل ریزش مو در کودکان، به خصوص دختران، کشیدن مو می باشد. بستن مدام مو یا کشیدن زیاد آن باعث ضعیف شدن ریشه مو و در نتیجه کاهش رشد یا حتی ریزش مو می گردد.

کشیدن مو در حالت های مختلف باعث واردشدن آسیب به فولیکول های مو می گردد خصوصا زمانی که موی بلندی داشته باشید، کشش مو به خاطر وزن مو تشدید می شود و این آسیب نیز افزایش می یابد. نهایتا آن بخش از مو که مدام در حالت کشیدگی است، به مرور زمان سست می شود و شروع به ریزش می کند.

 • ریزش مو به علت سایش

گاهی ساییده شدن مدام مو به بالش یا تشک باعث ریزش و نازک تر شدن مو می شود. برای همین لازم است به وضعیت کودک خود در هنگام خواب توجه کنید، برای مثال اگر کودک تان همیشه به چپ می خوابد و یا عادت دارد که سرش را بالش یا تشکش بمالد، موهای آن طرف سرش طاس یا نازک می شوند.

ادامه دار شدن این وضعیت خواب باعث ایجاد تکه های بی مو و کچلی روی سر کودک می شود و وقتی کودک بزرگ تر شد در موقع خواب این تکه ها مشخص می گردند.

 • استفاده از مواد شیمیایی

نباید برای کودکان، از محصولات شیمیایی مثل رنگ مو، بی رنگ کننده ی مو و یا مواد شیمیایی برای صاف یا فر کردن موهایشان استفاده کرد، زیرا اغلبِ این مواد شیمیایی بسیار قوی بوده و منجر به آسیب زدن به ساقه و ریشه مو خواهند شد که نهایتا باعث نازک شدن و ریزش مو می گردند.

 • محکم شانه زدن مو

یکی از دلایل دیگر ریزش موی، شانه زدن محکم موی سر کودکان است. بهتر است والدین موی نوزاد نوپای خود را شانه نکنند و یا از برس های موی نرم و طبیعی برای این کار استفاده کنند و حتما دقت کند که مو کاملا بدون گره باشد تا هنگام شانه کردن کشیده نشود.

کم پشتی موی کودکان

 • خشک کردن موها

استفاده از سشوار برای خشک کردن یا صاف کردن موی کودکان باعث آسیب به موی کودک و ریزش آن می شود. برخی از والدین از سشوار برای خشک کردن موی کودک خود استفاده می کنند تا کودک سرما نخورد. اما باید به این نکته دقت کنید که برای استفاده از سشوار باید کم ترین گرمای آن را انتخاب کنید و نباید هر روز موی کودک خود را سشوار کشید.

 

 • دلایل پزشکی ریزش و کم پشتی موی کودکان

از دلایل پزشکی ریزش مو می توان به دلایل زیر اشاره کرد:

 • عفونت قارچی در پوست سر

عفونت قارچی یکی از دلایل ریزش موی کودکان است، عفونت قارچی سر پهن نوعی از عفونت قارچی است که منجر به ریزش موهای پشت سر کودک می شود. این بیماری زمانی پیشرفت بیشتری می کند که کودک از وسایلی مثل شانه و کلاه دیگران استفاده می کند. موی افراد مبتلا به این بیماری در قسمت های از سر ریخته و در این قسمت ها لکه های سیاه رنگی مشاهده می شود و همچنین در این نواحی پوست قرمز، برآمده و پوسته پوسته خواهد شد.

این بیماری ممکن است علایمی مانند تب و تورم غدد لنفاوی داشته باشد، برای درمان این نوع عفونت قارچی از داروهای خوراکی ضد قارچ به مدت هشت هفته و همچنین شامپوی ضد قارچ استفاده می گردد.

 • زمینه های ژنتیکی

کم پشتی و نازک بودن مو در دوران کودکی امری املا طبیعی است اما تداوم این طاسی ممکن است دلایل دیگری داشته باشد که نیاز به بررسی پزشکی دارد. برخی از کودکان به دلایل ژنتیکی و ارثی با موی پرپشت و ضخیم به دنیا می آیند و برخی نیز با موهای کم پشت و نازک.

 • تلوژن افلوویوم

رشد موها معمولا شامل دو دوره است، یک دوره استراحت و یک دوره رشد که معمولا دوره رشد حدود سه سال و فاز استراحت سه ماه به طول می انجامد.

یکی از مراحل طبیعی رشد مو تلوژن است و رشد مو زمانی که به این بخش از چرخه ی رشد خود می رسد، متوقف می شود. در این مرحله با ریزش موهای قدیمی، امکان رشد برای موهای جدید فراهم می شود. حدود ۵ درصد از موهای شما به طور همزمان در فاز استراحت خواهند بود.

در کودکان مبتلا به توژن افلوویوم تعداد پیازهای مویی که در فاز استراحت قرار می گیرند بیش از حد معمول است. در نتیجه این کودکان به جای ۱۰۰ تار مو در روز، ۳۰۰ تار موی خود را از دست می دهند. ممکن است این میزان از ریزش مو برای شما محسوس نباشد یا این که شما بتوانید، قسمت های خالی شده را روی سر کودک خود مشاهده کنید. استرس، تغییرات هورمونی و تب از دلایلی هستند که می توانند باعث افزایش تعداد مویی شوند که قرار است وارد فاز استراحت گردند.

 • آلوپسی آره آتا (طاسی سکه ای)

یکی از علت های شایع ریزش مو بیماری، آلوپسی آره آتا است که معمولا باعث ایجاد نواحی گرد طاس روی پوست سر می شود، آلوپسی یک بیماری خودایمنی است که در آن سیستم ایمنی بدن فولیکول های مو را خودی تشخیص نداده و به همین جهت به آن حمله کرده و منجر به ریزش موی سر می شود. این اختلال باعث ریزش تکه ای مو روی پوست سر می شود. این نوع بیماری براساس الگوی ریزشی که دارد به انواع مختلفی تقسیم می شود:

 • آلوپسی آره آتا که در آن بخش هایی از سر فرد طاس می شود.
 • آلوپسی توتالیس که در آن همه ی موی سر دچار ریزش می شود.
 • آلوپسی یونیورسالیس که باعث ریزش موی کل بدن می شود.

برای تشخیص این بیماری باید به پزشک مراجعه کرد، پزشک با معاینه پوست سر کودک می تواند این بیماری را تشخیص دهد. در بیشتر کودکان مبتلا به آلوپسی آره آتا، درمان دارویی صورت گرفته باعث رشد موی سر طی یک سال می گردد. معمولا در درمان این بیماری از لوسیون، کرم و یا پماد کورتیکواستروئید، محلول ماینوکسیدیل، شامپو ماینوکسیدیل، پماد آنترالین به مدت یک سال استفاده می شود.

 • اختلال موکَنی

اختلال موکنی نوعی اختلال روانی است که در دسته وسواس های فکری- عملی قرار می گیرد، در این نوع اختلال فرد برای رسیدن به آرامش به خصوص در مواجهه با موقعیت های استرس زا، شروع به کندن موهای سر و بدن خود می کند.

این اختلال در کودکان به سبب بروز عوامل استرس زا در زندگیش مثل از دست دادن فرد محبوب و یا به دنیا آمدن نوزاد جدید اتفاق می افتد و در آن موهای کودک به صورت تکه های نامنظمی خالی از مو می شود. کودکانی که به این اختلال دچار هستند معمولا روی سر خود تکه های بی مو و یا با موهای نصفه دارند.

شما برای رفع این مشکل باید در ابتدا عامل اصلی اضطراب و استرس کودک را شناسایی کنید و دقت کنید که سرزنش کودک به حل این مشکل کمکی نمی کند. زمانی که این اختلال در کودک رفع شود، موی او دوباره شروع به رشد می کند.

می توانید از درمان شناختی- رفتاری برای کودک استفاده کنید تا کودک دلیل انجام کار خود را درک کند و بتواند این رفتار را ترک نماید.

برخی از این کودکان، موهای کنده شده ی خود را می خورند و در نتیجه امکان دارد که توده ای از موهای هضم نشده در شکم آن ها تشکیل شود. پس باید این رفتار کودک را جدی بگیرید و برای حل آن اقدام نمایید.

گاهی اوقات که موهای کودکان را سفت می بندید، کودک موهای خود را می کشد، بهتر است در این مواقع موهای او را شل کنید تا کمی احساس راحتی کند و از کشیدن موی خود دست بردارد.

 • کمبودهای غذایی

کمبود برخی از مواد معدنی و ویتامین ها در بدن می تواند باعث ریزش مو در فرد شود. کمبود شدید آهن، روی و حتی پروتئین می تواند از دلایل ریزش و کم پشتی موی کودکان باشد. زمانی که بدن کودک مواد معدنی و ویتامین و پروتئین مورد نیاز خود را از طریق رژیم غذایی دریافت نکند و یا میزان جذب این مواد در بدن کودک پایین باشد، ریزش مو در آن ها اتفاق می افتد.

رژیم های غذایی ناسالم یا رژیم های کم پروتئین یا گیاه خواری و همچنین اختلالات عصبی مثل پرخوری عصبی نیز می توانند در بروز این مشکل نقش داشته باشند. والدین می توانند با مراجعه به یک متخصص اطفال و دریافت برنامه ی غذایی مناسب و مکمل های مورد نیاز، کمبودهای بدن کودک خود را رفع کنند.

 • کم کاری تیروئید:

تیروئید غده ای است که با ترشح هورمون ها به کنترل متابولیسم بدن کمک می کند. کم کاری و پرکاری تیروئید می تواند باعث بروز مشکلاتی در بدن گردد. به زمانی که غده ی تیروئید به اندازه ی کافی هورمون تولید و ترشح نمی کنند، کم کاری تیروئید اطلاق می شود.

یکی از نشانه های کم کاری تیروئید ریزش موی کل سر می باشد. در کودکان نیز کم کاری غده تیروئید باعث ریزش مو می شود. برای درمان کم کاری تیروئید باید به پزشک مراجعه کرد و پزشک درمان دارویی با دورهای هورمونی را شروع می کند که این باعث توقف ریزش مو می شود و همچنین پس از چند ماه مصرف دارو، موها دوباره شروع به رشد خواهند کرد.

 • شیمی درمانی:

شیمی درمانی به درمان دارویی گفته می شود که در آن از مواد شیمیایی قدرتمند برای از بین بردن سلول هایی که رشد سریعی در بدن دارند، استفاده می گردد. این درمان ریشه ی مو را نیز تحت تاثیر قرار می دهد و باعث ریزش مو می شود. در کودکان و افرادی که برای درمان از این روش استفاده می کنند، موها دچار ریزش می شود ولی بعد از طی دوره ی درمان دوباره موی سر رشد خواهد کرد.

 

روش های افزایش رشد موی کودک

والدین برای افزایش رشد موی فرزند خود باید به نکات زیر دقت کنند.

 • درمان را جدی بگیرید.

باید علت ریزش موی کودک خود را شناسایی کنید و برای رفع آن اقدام نمایید. اگر ریزش موی کودک شما به دلایل پزشکی و به خاطر بیماری، کمبود مواد معدنی، کم کاری تیروئید، کم کاری غده هیپوفیز و غیره باشد می توان از طریق آزمایش خون آن را تشخیص داد و به کمک پزشک آن را معالجه کرد.

در کودکان نوپا ریزش مو امری عادی است اما اگر نگران ریزش موی کودک خود هستید می توانید به پزشک مراجعه کنید و از طبیعی بودن و حل مشکل به مرور زمان اطمینان حاصل کنید.

 • توجه به رژیم غذایی کودک

عوامل زیادی از جمله تغذیه می تواند بر سلامتی و رشد مو تاثیرگذار باشد. برای تحریک رشد مو لازم است که مطمئن شوید که کودک شما رژیم غذایی سالم و مناسبی دارد و کمبود مواد مغذی بر بدن کودک فشار وارد نمی کند. در تغذیه کودکان نکات زیر را در نظر بگیرید.

 • مراقب باشید که کودک غذای ناسالم مصرف نکند.

استفاده از مواد غذایی ناسالم در برنامه غذایی و انتخاب نوشیدنی ها کربناته باعث ترد و شکننده شدن موهای فرزند شما می شود. پس لازم است به این موارد ناسالم در برنامه غذایی کودک دقت کرده و میزان مصرف آن را به حداقل برسانید.

 • استفاده از سبزیجات و میوه جات

یکی از راه های رشد موی سالم، تغذیه سالم می باشد و استفاده از میوه و سبزیجات در برنامه غذایی باعث تقویت و کاهش ریزش مو می گردد، زیرا این مواد خوراکی سرشار از مواد معدنی و مغذی است که بر سلامت بدن و رشد مو تاثیر زیادی دارند.

 • مصرف ویتامین ها

سبزیجات نارنجی و زردرنگ به دلیل این که سرشار از ویتامین A هستند در بهبود سلامتی غدد پوست سر مفید خواهند بود.

مرکبات، توت فرنگی و سبزیجات تیره و گوجه فرنگی حاوی مقدار زیادی ویتامین ث هستند که در تقویت مو و جلوگیری از ریزش آن نقش به سزایی دارد.

وجود ویتامین E کافی در رژیم غذایی کودک به بهبود کیفیت موی او کمک می کند. پس مطمئن شوید که این ویتامین به مقدار کافی به بدن کودکتان می رسد.

 

سیلیس موجود در سبزیجات پر شاخ و برگ سبز مثل یونجه و چغندر، در استحکام بخشیدن به مو بسیار تاثیرگذار است. پس مصرف این مواد غذایی حاوی سیلیس را در برنامه غذایی کودک خود بگنجانید.

 • مصرف غذاهای سرشار از پروتئین

کمبود پروتئین معمولا باعث ایجاد مشکلاتی در مو و ناخن که از پروتئین ساخته شده اند، می گردد. پس لازم برای جلوگیری از ریزش مو مطمئن شوید که پروتئین به اندازه کافی در برنامه غذایی کودک وجود دارد.

می توانید برای تامین پروتئین کودک، صبحانه به او تخم مرغ بدهید. تخم مرغ و مواد پروتئینی دیگر باعث جلوگیری از قرار گرفتن مو در فاز استراحت می گردند. تخم مرغ منبعی غنی از ال- سیستئین می باشد که نوعی آمینواسید مهم در حفظ سلامت مو است. همچنین تخم مرغ حاوی منگنز و ویتامین Bمی باشد که به جلوگیری از ریزش مو کمک می کنند.

گوشت گوساله، مرغ و ماهی انتخاب های خوب و مناسبی برای تامین میزان پروتئین مورد نیاز کودک شما می باشند.

 • استفاده از غلات کامل در برنامه غذایی کودک

غلات کامل دارای خانواده ای از ویتامین B مانند بیوتین هستند که برای تولید کراتین ضروری می باشد. کراتین نام پروتئین سازنده ی مو می باشد. همچنین غلات دارای اینوزیتول فسفات هستند که از کیسه های ترشحی مو حفاظت می کنند. پس لازم است این مواد غذایی نیز در برنامه غذایی کودکتان گنجانده شود.

 • مصرف ماهی حداقل دوبار در هفته

ماهی های چرب دارای مقدار زیادی امگا ۳ که نوعی چربی ضروری است، می باشد. اسیدهای چرب ضروری برای سلامتی مو بسیار حائز اهمیت هستند. این اسیدها معمولا به محصولات مراقبتی مو افزوده می شوند. اسیدهای چرب امگا ۶  را از گوشت های ارگانیک و اسیدهای چرب امگا ۹ را از روغن زیتون می توان دریافت کرد.

 • میزان روی و آهن کودک را برسی کنید.

یکی از علل رایج ریزش مو کمبود آهن و روی در بدن می باشد. برای مواد غذایی حاوی روی می توان به گوشت گاو، مرغ، ملاس، میکروب گندم، دانه های آفتابگردان، سبوس و جو دو سر اشاره کرد، همچنین سبزیجات پر شاخ و برگ، کدو حلوایی، شیره قند، ملاس، غلات، گوشت و منابع سرشار از آهن هستند.

 • آموختن روش های مراقبت از موی کودک

برای داشتن موهای با کیفیت و سالم باید از آن ها مراقبت کرد. شما باید تکنیک های مراقبت از مو را به کودک خود بیاموزید تا از آسیب زدن به موهای او جلوگیری شود. نباید موهای خیس را با شدت و فشار حوله خشک کرد. از نرم کننده برای ساقه موها استفاده کنید، از کش های مو مناسب استفاده کنید و برای شانه کردن مو از برس های نرم استفاده نمایید.

روش های خانگی برای تقویت موی کودک

در زیر چند روش خانگی موثر در تقویت موهای کم پشت کودکان آورده شده است.

کم پشتی موی کودکان

 • استفاده از ماست

یکی از روش های خانگی برای درمان ریزش مو استفاده از ماسک ماست است. در این روش باید یک فنجان ماست را به خوبی هم بزنید و آن را روی موی کودک خود بمالید. پس از نیم ساعت که ماست خشک شد، موها را بشویید. این کار را می توانید هر روز انجام دهید و از نتیجه آن شگفت زده خواهید شد.

 • استفاده از زرده تخم مرغ

تخم مرغ منبع غنی از پروتئین است اما بسیاری از کودکان تمایلی به خوردن آن نشان نمی دهند. تخم مرغ برای تغذیه  ضخیم شدن مو بسیار مفید است.

برای استفاده از ماسک تخم مرغ باید زرده تخم مرغ را بزنید و به مدت یک ساعت روی پوست سر کودک خود بگذارید، سپس با شامپو ملایم و آب آن را بشویید.

از آن جا که تخم مرغ بوی نامطبوعی دارد ممکن است کودک از استفاده از آن خودداری کند، برای از بین بردن بوی بد تخم مرغ می توانید یک قاشق سوپ خوری از اسانس روغن های خوشبو مثل روغن یاسمن یا چوب صندل به تخم مرغ اضافه کنید.

 • استفاده ازژل آلوئه ورا

برای استفاده از این ماسک باید ژل آلوئه ورا را از برگ های آن جدا کرده و به طور مستقیم روی موی کودک استفاده کنید. این ژل علاوه بر افزایش رشد مو باعث خنک شدن و مرطوب شدن پوست سر می شود. همچنین از شوره سر جلوگیری کرده و از آسیب هایی مثل شکسته شدن مو نیز جلوگیری می کند.

 • استفاده از آب لیمو

آب لیمو باعث براق و ضخیم شدن و سالم ماندن موی سر می شود. می توانید برای جلوگیری از خشکی پوست سر آب لیمو را روی پوست سر کودک بمالید.

 • استفاده از شیر نارگیل

شیر نارگیل یکی از مواد عالی برای تغذیه موهای خشک آسیب دیده می باشد. برای استفاده از آن باید بعد از شستن موها، شیر نارگیل را به پوست سر مرطوب کودک خود ماساژ دهید.

 • استفاده از ترکیب آب لیمو و روغن نارگیل

یک از روش های قدیمی برای حفظ مو، ضخیم شدن و درخشش آن، ماساژ روغن نارگیل به سر می باشد. می توانید روغن نارگیل را هر روز یا چند روز در هفته، قبل از شست و شوی موها روی پوست سر بمالید و آن را ماساژ دهید. بعد از نیم تا یک ساعت موهای کودک را بشویید.

روش دیگری که می توانید استفاده کنید، ترکیب روغن نارگیل و یک قاشق سوپ خوری آب لیمو می باشد. این ترکیب را روی موهای کودک خود بگذارید و کمی ماساژ دهید و اجازه دهید یک شب روی سر کودک بماند و صبح روی بعد آن را با آب گرم بشویید.

استفاده از دانه های شنبلیله

خاصیت ضدباکتری شنبلیله باعث جلوگیری از شوره سر و عفونت پوست سر می شود، همچنین شنبلیله باعث درخشان شدن و حفظ سلامت مو می گردد.

در روش اول می توانید دانه های شنبلیله را یک شب در آب خیس کنید و روز بعد از آن ماسکی نرم تهیه کنید که می توانید آن را روی سر کودک خود اعمال کنید.

در روش دیگر می توانید دانه های شنبلیله را با ژل آلوئه ورا ترکیب کنید، استفاده از این ترکیب باعث افزایش رشد مو و حفظ رنگ طبیعی موها کودک می شود.

 • ماساژ روغن روی سر کودک

ماساژ پوست سر با روغن بادام، نارگیل و زیتون برای مو بسیار مفید است. شما می توانید یکی از این روغن ها که با پوست کودک شما سازگاری دارد را انتخاب کرده و آن را روی موی کودک بمالید و کمی ماساژ دهید و نتایج شگفت انگیز آن را مشاهده کنید.

از ترکیب زیر می توانید سه بار در هفت روی موهای کودک خود ماساژ دهید.

یک فنجان روغن نارگیل خالص،۱ قاشق چای خوری دانه زیره ی سبز، ۱ قاشق چای خوری دانه ی شنبلیله، ۲ قاشق چای خوری روغن آملا، نصف فنجان گل بامیه را با هم ترکیب کرده و آن ها را روی شعله ملایم بگذارید، تا به ۱حجم آن به یک سوم مقدار اولیه، کاهش یابد، سپس بگذارید ترکیب به دست آمده خنک شود و آن را فشار دهید تا روغن آن بیرون بیاد، روغن را در بطری تمیزی بریزید و از آن استفاده کنید.

با استفاده از این روغن ترکیبی در عرض مدت کوتاهی شاهد افزایش حجم موی کودکتان خواهید شد.

منبع : دلایل کم پشتی موی کودکان

© کپی رایت - همسرانه مشاوره خانواده