سه روش برای خاتمه دادن به یک رابطه دوستی مسموم

دوستان بهترین افراد هستند … تا زمانیکه به بدترین فرد ممکن تبدیل شوند – و به همین دلیل برخی از روابط دوستی به مهارت خاصی نیاز دارند.

در صورتی که دوستتان به شما فشار وارد کند، نسبت به شما قلدری کند، مواردی را پشت سر شما بگوید یا بدترین برخوردها را با شما داشته باشد، این احتمال وجود دارد که شما دارای یک دوستی مسموم (TF) باشید.

سر و کار داشتن با TF می تواند خسته کننده باشد و خلاص شدن از دوستان مسموم به سختی امکان پذیر است. ولی یک سری استراتژی هایی وجود دارند که شما با استفاده از آنها می توانید به صورت مناسبی به یک رابطه خاتمه دهید.

همانطور که مشاهده می شود، سه روش مهمی برای خاتمه دادن به یک رابطه مسموم وجود دارد. در صورتی که ملایم ترین روش کاربرد نداشته باشد، مورد بعدی را امتحان کنید. در صورتی که نسبت به خاتمه دادن به یک دوستی مسموم اطمینان نداشته باشید، موارد بیان شده در زیر را امتحان کنید.

۱٫ آنها را ناپدید کنید

در صورتی که احساس می کنید شما به صورت مجزایی رشد کرده اید، یا وقت خودتان را بیشتر در کنار سایر دوستانتان سپری می کنید، سعی کنید که دوست قبلی را ناپدید و فراموش کنید. این رهیافت یک رهیافت غیرمقابله ای می باشد که در اکثر مواقع موثر می باشد.

مواردی که می توانید انجام بدهید عبارتند از:

• هیچ نوع پیام یا ایمیلی نفرستید یا تماس تلفنی نگیرید.

• در صورتی که بخواهند با شما ارتباط برقرار کنند، می توانید چند روز قبل از اینکه شما را ببینند، به یک جای دیگری بروید.

• با گفتن این مورد که مشغول مدرسه / کار / خانواده هستید، از بودن در کنار آنها اجتناب کنید. اشکال این روش عبارت از این است که این پیام را به دوست تان انتقال می دهد که چه زمان های مشغول نیستید و همچنان می خواهید که او را در آن زمان ها ببینید.

• سعی کنید که نسبت به حالت معمولی، موافقت کمتری نسبت به وی داشته باشید، تا در نتیجه آن دوست تان نخواهد که زمان بیشتری در کنار شما باشد. در صورتی که معمولا به خانه دوست تان می روید، به وی پیشنهاد بدهید که یک کار دیگری را به جای آن انجام بدهید.

• در صورتی که دوستت ان منظور شما از کارتان را درک نکند، یا به دلیل قرار داشتن شما در یک گروه یکسان، این کارهای شما برای وی فریب دهنده باشد، شما می توانید کمتر در گروه حضور داشته باشید تا در نتیجه آن میزان تعاملات شما کاهش پیدا کند.

حتی در صورتی که این موارد را انجام بدهید، خلاص شدن از دوستان مسموم به راحتی امکان پذیر نخواهد بود.

در صورتی که دوستانتان متوجه شوند که شما می خواهید از آنها کناره گیری کنید، این امکان وجود دارد که حتی تماس های تلفنی دوستانتان با شما افزایش پیدا کند.

یا ممکن است که آنها یک زمانی را صرف شناخت موارد در حال وقوع بکنند.

در صورتی که آنها نسبت به شما وفادار باشند، یا متوجه اتفاقات در حال وقوع نشوند و به ارتباط با شما ادامه دهند، هم در معرض برخوردهای تند شما قرار می گیرند و هم دور از شما خواهند بود، یا اینکه در مورد پایان دادن رسمی به رابطه فکر خواهند کرد (بخش پایین را مطالعه کنید). پایان دادن به یک رابطه ناراحت کننده می باشد و شما باید خودتان را آماده کنید تا در طول از بین رفتن رابطه احساس خوشحالی یا حتی گناه نداشته باشید.

هر چند که از بین رفتن رابطه TF در کوتاه مدت به راحتی امکان پذیر نمی باشد، ولی شرایط مناسبی را برای ایجاد رابطه دوستی حمایتی در یک دوره بلندمدت ایجاد می کند.

به یاد داشته باشید که نابود شدن یک رابطه دوستی می تواند منجر به تغییر شرایط موجود در گروه دوستی سالمی شود. با گفتن مواردی از قبیل “من و این فرد از این به بعد دوست نمی باشیم، ولی از شما انتظار نداریم که از یک طرف خاص حمایت کنید”، سایر دوستان خودتان را در کنارتان نگه دارید.

۲٫ پایان دادن به یک رابطه دوستی به صورت رسمی

این روش عبارت از نشستن با یک فرد و مطلع کردن وی نسبت به خاتمه یافتن یک رابطه می باشد. این یک گزینه کاملا دشواری می باشد و نیاز است که تشویق زیادی از طرف شما صورت بگیرد؛ این روش شبیه به روش انحلال رابطه با یک دوست دختر یا یک دوست پسر می باشد.

در صورتی که روش نابود کردن یک رابطه در مورد شما کاربرد نداشته باشد، یا در صورتیکه شما جزو افرادی می باشید که به جای نگفتن موارد در حال وقوع و در دسترس نبودن، ترجیح می دهید که در مورد هر چیزی صریح باشید، ممکن است که بخواهید این روش را امتحان کنید.

سه روش برای خاتمه دادن به یک رابطه دوستی مسموم

سه روش برای خاتمه دادن به یک رابطه دوستی مسموم

حالت کلی را در نظر بگیرید

قبل از اینکه کاری انجام بدهید یا یک چیزی بگویید، مواردی که می خواهید بگویید را بنویسید.

استفاده از جملاتی که با “من” شروع می شود یک روش موثری برای ارتباط برقرار کردن مناسب با احساسات طرف مقابل می باشد. جملاتی که با “شما” شروع می شوند، همانند “شما هیچ وقت نباید به خانه من بیایید … “، به احتمال زیادی منجر به ایجاد اختلاف می شوند که باید از آن اجتناب کرد.

به جای آن سعی کنید این جمله را بگویید “من احساس اذیت شدن می کنم، بنابراین ما نباید در خانه من همدیگر را ببینیم..”. شاید شما بخواهید که نوشته های خودتان را به یک شخص مورد اعتماد دیگری نشان دهید. این فرد می تواند برادر یا خواهر، همسر یا دوست دیگری باشد.

زمان بندی مناسبی برای آن داشته باشید

مکان و زمان مکالمه مهم می باشد. انجام دادن این کار در یک محیط بی طرف، همانند کافه یا یک پارکی که مابین شما قرار دارد، ایده مناسبی می باشد. همچنین به یاد داشته باشید که این مورد می تواند همانند ضربه وارد کردن به یک فرد باشد، بنابراین سعی کنید در زمان های مهم برای وی، همانند قبل یا بعد از روز تولدش در مورد موضوع خاتمه دادن به رابطه با وی صحبت نکنید.

از خودتان محافظت کنید

به یاد داشته باشید که خاتمه دادن به یک رابطه دوستی، حتی موارد مسموم و نامناسب، می تواند سخت باشد. یک برنامه ای را در رابطه با مواردی که می توانید در حین داشتن احساس نامناسب انجام بدهید، داشته باشید یا همچنین دارای دوستان دیگری باشید که در هنگام نیاز به مشارکت بتوانید از آنها استفاده کنید.

۳٫ به صورت کامل آنها را از بین ببرید

در صورتی که دوستانتان شما را اذیت می کنند یا به شما فشار تحمیل می کنند، شما هیچ چیزی به آنها بدهکار نمی باشید که در نتیجه آن این شرایط را تحمل کنید. رفتار آنها مناسب نمی باشد و شما این حق را دارید که خودتان را از این مشارکت و رابطه حذف کنید.

برای مثال، ممکن است که آنها به صورت فیزیکی شما را هل دهند یا به شما آسیب برسانند یا به دلیل ظاهرتان به شما فحش بدهند یا پشت سر شما حرف بزنند.
به منظور از بین بردن رابطه به صورت کلی، آنها را از فیس بوک یا هر جایی که ممکن است با شما ارتباط برقرار کنند، حذف کنید. در صورتی که همراه با آنها به کلاس یا دانشگاه می روید، سعی کنید که در صورت امکان به یک کلاس دیگری بروید که با هم نباشید.

ولی به یاد داشته باشید که از بین بردن یک رابطه می تواند دارای عواقب قابل توجهی باشد. ممکن است که دوستتان نسبت به شما عصبانی یا بی رحم شود و همچنین ممکن است که شما برخی از دوستان مشترکتان را از دست بدهید. دوستان خودتان را نسبت به وضعیت تان مطلع کنید تا آنها از تصمیم شما حمایت کنند.

انحلال یک رابطه مسموم عبارت از موردی می باشد که شما باید به خاطر خودتان انجام دهید و شما با انجام دادن این کار می توانید در زندگی خودتان یک تغییری و تحولی ایجاد کنید. زمانی که از یک TF دور می شوید، شما از موارد منفی زیادی دور خواهید شد و دارای شرایط آزادی خواهید بود.

نویسنده :مشاوره خانواده

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *