چالش نظریه مشاوره تسلط کنترلی شامل مشکلات و محدودیت های این نظریه در مقاله مورد بحث قرار می گیرد.

نظریه تسلط کنترلی یک رهیافتی است که هدف اولیه آن شناسایی عقاید منفی و یا خطرناکی است که در نتیجه تجربه آسیب یا دیگر موارد تاثیر گذار، شکل گرفته است.

ممکن است این عقاید باعث شود تا افراد مشکلات سلامت عاطفی و یا رفتاری خاصی را مشاهده کنند و / یا منجر به توسعه یا بدتر شدن چالش ها و مشکلات سلامت روانی فرد شود.

همچنین ممکن است که عقاید بیماری زای ناهنجار منجر به ایجاد مشکلاتی در زندگی – در محل کار، رابطه و یا با خانواده و دوستان – فرد شود.

چالش نظریه مشاوره تسلط کنترلی

مشکلاتی که با استفاده از نظریه تسلط کنترلی رفع شده اند

برخی از مشکلاتی که می توانند با استفاده از رهیافت CMT شناسایی و حل شوند، عبارتند از:

 

مشکلات رابطه ای

عقاید بیماری زا می تواند در طول زندگی بر رفتار فرد نسبت به دیگران تاثیر گذار باشد.

تاثیرات مربوط به عقاید بیماری زا می تواند در روابط دوستان صمیمی، برادرها و خواهرها، زوج ها و والدین مشاهده شود.

 

عزت نفس پایین و یا خود شناسی منفی

این رهیافت درمانی می تواند به افراد کمک کند تا عقایدی را که تاثیر منفی بر خود شناسی و عزت نفس فرد دارند را شناسایی و اعتبار آن را بررسی کرده و این عقیده نادرست را اصلاح و حل کند.

درمانگران CMT می تواند به افراد کمک کنند تا نحوه و دلیل توسعه این رفتار را یاد بگیرند و بعد از آن به افراد درمانجو اجازه دهند تا عقایدی را که مثبت تر و کاراتر می باشد

و منجر به بهزیستی مداوم این افراد می شود را جایگزین عقاید قبلی کنند.

 

مشکلات تغذیه و غذا و مشکلات تصویر بدن

چالش نظریه مشاوره تسلط کنترلی ، مشکلات تغذیه و غذا و مشکلات تصویر بدن می باشد.

مشکلات تغذیه و غذا و همچنین مشکلات مربوط به تصویر بدن، در برخی از موارد می تواند به صورت همزمان ایجاد شوند.

یکی از عوامل رایج مربوط به این مشکلات، آسیب ایجاد شده در دوران کودکی می باشد.

وقتی که یک فرد بتواند به صورت موفقی علت ریشه ای مربوط به عقیده بیماری زا را تشخیص دهد، می تواند با استفاده از آن مشکلات خودش را هم شناسایی کند.

 

استرس مربوط به آسیب و بعد از آسیب

در موارد مربوط به آسیب، به خصوص زمانی که آسیب و یا PTSD در نتیجه سوء استفاده جنسی، توسط یک کودک و یا جوان بالغ تجربه می شود، می توان از CMT به عنوان یک روش کارا استفاده کرد.

مطلب پیشنهادی روانشناس:  مشاوره تلفنی زناشویی

مهمترین بخش در CMT، مربوط به عملکرد درمانگر می باشد: درمانگر CMT با تشویق، همدردی و حمایت مستمر نسبت به فرد درمانجو، به وی اجازه می دهد تا عقاید خود را بارها و بارها آزمون کند.

خصوصا این روش برای کودکان و نوجوانانی مفید است که یک نوع سوء استفاده را تجربه کرده اند و در رابطه با اعتماد داشتن، مشکل پیدا کرده اند.

همچنین اثبات شده است که نظریه تسلط کنترلی می تواند در درمان افسردگی، ناراحتی و زیان، سوء استفاده بدنی و اعتیاد، و همچنین سایر مشکلات مفید باشد.

به دلیل اینکه این روش درمانی اجازه می دهد تا درمانگرها از روش های تخصصی و منعطف در سبک درمانی شخصی خود و مابین افراد مراجعه کننده به درمان، استفاده کنند.

در برخی از موارد به عنوان یک روش با کارایی بالا در نظر گرفته می شود. درمانگران این امکان را دارند تا با استفاده از روش های مختلف، عقاید بیماری زای فرد درمانجو را به چالش بکشند.

همچنین بسته به تجارب و ایجاد عقاید منحصر به فرد درمانجوها، متخصصان CMT  و مشاور خانواده می توانند از روش های متفاوت و مناسب درمانی برای افراد مختلف استفاده کنند.

 

آموزش نظریه تسلط کنترلی

گروه تحقیقی روان درمانی سان فرانسیسکو (SFPRG) ارائه دهنده دوره های آموزشی، کارگاه ها و کنفرانس های مختلف برای تمامی روان درمانگر ها و تحلیل گرانی هست که به نظریه تسلط کنترلی علاقمند هستند.

افرادی که علاقمند به پیگیری روش درمانی CMT هستند می توانند با مرکز تسلط کنترلی SFPRG در سان فرانسیسکو، کالیفر نیا ارتباط برقرار کنند.

همچنین در این مکان خدمات مشاوره ای و بالینی با هزینه پایین و برای عموم ارائه می شود.

سایت “مشاوره خانواده” با کادری تخصصی همواره در کنارشماست و به راهنمایی شما می پردازد.

آموزش نظریه تسلط کنترلی

محدودیت ها، نگرانی ها و موارد عدم استفاده

SFPRG تحقیقات بی شماری را جمع آوری کرده است که نشان دهنده مزیت های مربوط به روش درمانی CMT می باشند.

همچنین این انجمن عنوان کرده است که یکی از اهداف اولیه آنها، ایجاد CMT به عنوان یک روش درمانی مبنی بر مشاهده می باشد.

با این وجود، برخی از منتقدان یک سری محدودیت های را شناسایی کرده اند که افراد متمایل به استفاده از این روش، باید این نکات را در نظر داشته باشند:

 

رویه آزمودن

رویه آزمون کردن، که بک بخش مهم در کار درمانی می باشد، وابستگی زیادی به توانایی تشخیص درمانگر دارد که زمان بررسی درمانگر توسط فرد درمانجو را درست تشخیص دهد.

درمانگرانی که چنین قابلیتی را ندارند، می توانند تاثیر منفی بر روی عقاید اشتباه فرد درمانجو بگذارند.

مطلب پیشنهادی روانشناس:  مشاوره تلفنی خانواده

در نتیجه آنها نمی توانند مشکل را درست تشخیص دهند و عقاید بیماری زا و مشکل آفرین فرد همچنان باقی می ماند.

همانند سایر روش های روان درمانی مبتنی بر کار فروید، ماهیت روش CMT با ریسک کاهشی بودن مواجه است.

وجود این فرضیه اصلی که مشکلات سلامت روانی فرد، در نتیجه تعامل آسیب زا با سرپرست وی ایجاد شده است، نه تنها ممکن است که از طریق این ساده سازی بیش از حد امکان پذیر نباشد.

رویه آزمودن

بلکه همچنین این ادعا در این روش است که یک رابطه علی ما بین رفتار فرد مراقب و سلامت روانی افراد وجود دارد، که اثبات این ادعا امری فوق العاده مشکل می باشد.

همچنین این نظریه تفکرات و رفتارهایی را که ممکن است در نتیجه سایر عوامل ایجاد شود را در نظر نمی گیرد.

مشکلات سلامت روان

این نظریه برای افراد دارای مشکلات سلامت روان، به عنوان یک روش کامل در نظر گرفته نمی شود.

و نمی تواند دلایل مربوط به آسیب های مهم مربوط به کودکی این افراد را پیدا کند.

برای مثال، CMT یک توضیح مشخصی را برای افراد افسرده ای که آسیب دوران کودکی آنها شناسایی نشده است.

افرادی که رابطه مثبت آنها با مراقبان خودشان ثابت باقی مانده است، ارائه نمی دهد.

با برخی چالش نظریه مشاوره تسلط کنترلی آشنا شدیم.

همانند سایر روش های روان درمان، با تجارب بالینی بیشتر و روابط درمانی مثبت تر، در این روش هم می توان به خروجی ها و پیامدهای درمانی بهتری دست یافت.

بیشتر افرادی که از روش درمان CMT بهره برده اند، گزارش کرده اند که این رهیافت، یک روش درمانی موثر و کارایی می باشد.

مقالات بیشتر در زمنیه روانشناسی

می توانید مقالات دیگری را در زمینه روانشناسی مطالعه کنید.

میزان تعهدپذیری در رابطه + تست خیانت سنجی

تعهدپذیری یکی از ارکان و پایه های اصلی ازدواج به شما می آید، بدون تعهد پذیری عشق، ازدواج و رابطه زناشویی معنای خود را از دست می دهد، بنابراین بهتر است که از حضور و میزان تعهد در زندگی خود مطمن شوید. تعهدپذیری یا خیانت ؟ مردان متاهل اغلب نگران هستند که دوستان مجرد آن […]

درمان و دلیل قهر طولانی

درمان و دلیل قهر طولانی قهر طولانی از جمله رفتارهای مخربی است که در بسیاری از خانواده ها دیده می شود. افراد مختلف معمولا از این روش برای رسیدن به خواسته‌های خود استفاده می کنند. قهر می تواند علت های مختلفی داشته باشد اما به هر دلیلی که باشد پیامدهای نامناسبی را به همراه دارد. […]

مادر شوهر حسود – رابطه با مادرشوهر

 با مادر شوهر حسود چگونه باید برخورد کرد؟ همیشه در طول تاریخ دیده شده است که عروس و مادرشوهر دارای روابط پیچیده ای هستند و ممکن است که رفتار آن باعث ایجاد دشمنی و خشم میان آن ها شود. به این موضوع در فیلم ها و سریال ها بیش از اندازه پرداخته شده است. در […]

تبعیض جنسیتی در سطح خانوادگی، فرهنگی و اجتماعی

تبعیض جنسیتی در سطح خانوادگی، فرهنگی و اجتماعی از سالیان پیش وجود داشته و گاهی شکل بسیار شدیدی به خود می گیرد. می توان نمونه هایی از این تبعیضات را در قوانین برخی کشورها یا برخورد برخی خانواده ها مشاهده کرد. متاسفانه در برخی از مناطق دختران به خاطر تبعیض جنسیتی از تحصیل محروم هستند […]

چگونه وابستگی همسر به خانواده اش را کم کنیم؟

چرا پس از ازدواج باز هم به خانواده قبلی خود وابسته ایم؟ چگونه می توانیم وابستگی را کم تر کنیم؟ آیا وابستگی به خانواده بعد از ازدواج مشکلی ایجاد می کند؟ ارتباط با خانواده بعد از ازدواج چگونه باشد؟ در ابتدا باید بدانید که نقص تربیتی والدین نسبت به فرزندان باعث وابستگی بیش از اندازه […]

تفاوت عجیب میان زنان و مردان | آخرین شواهد علمی

تفاوت زن و مرد بر زندگی فردی و زندگی مشترک افراد تاثیر شایان توجهی دارد. شاید احساس می کنید که شوهرتان فردی بی توجه می باشد که به جزئیات دقت نمی کند. ممکن است وقتی همسرتان سرگرم انجام کارهای دیگر است عصبانی و بداخلاق شود و وقتی با او صحبت می کنید جواب شما را […]