X

۷ توصیه کاربردی برای دستیابی به یک ذهن مثبت

مفهوم “قدرت تفکر مثبت” یک مفهوم محبوبی می باشد و در برخی مواقع می تواند همانند یک کلیشه باشد، ولی تاثیرات فیزیکی و روانی تفکر مثبت توسط چند مطالعه علمی اثبات داده شده است.

یک ذهن مثبت می تواند منجر به ایجاد راحتی شما شود، وضعیت روانی شما را بهبود بخشد و حتی احتمال ایجاد شرایطی از قبیل افزایش فشار خون، افسردگی و سایر اختلال های مربوط به استرس را در شما کاهش دهد.

همه این موارد فوق العاده می باشند، ولی معنای واقعی “قدرت تفکر مثبت” چیست؟

شما می توانید تفکر مثبت را به عنوان یک تجسم مثبت، خودگفتاری مثبت یا یک خوشبینی عمومی تعریف کنید، ولی این موارد عبارت از مفاهیم عمومی و مبهم می باشند. در صورتی که می خواهید دارای تفکر موثرتری شوید و مثبت تر باشید، شما به یک سری مثال های محسوسی نیاز خواهید داشت تا در کل این فرآیند به شما کمک کند.

هفت مورد از این مثال های کاربردی عبارتند از:

۱٫ روز خودتان را با اظهارات مثبت شروع کنید

نحوه شروع کردن صبح، منجر به مشخص شدن سایر بخش های روزتان خواهد شد. آیا تا به حال برایتان پیش آمده است که دیرتر از خواب بیدار شوید، وحشت زده شوید و بعد از آن احساس کنید که در آن روز هیچ اتفاق مثبتی برای شما صورت نخواهد گرفت؟ این مور شاید بدین دلیل باشد که شما روز خودتان را با عواطف منفی شروع کرده اید و این دیدگاه منفی به سایر بخش های روز شما و سایر اتفاقاتی که تجربه کرده اید، انتقال یافته است.

به جای اینکه اجازه بدهید این شرایط بر شما مسلط شود، روز خودتان را با اظهارات مثبتی شروع کنید. با خودتان در آینه صحبت کنید، حتی در صورتی که احساس کنید احمق شده باشید.

همچنین سعی کنید از جملاتی همانند “امروز یک روز خوبی خواهد بود” یا “من می خواهم که یک روز شگفت انگیزی را تجربه کنم” شروع کنید. شما در نتیجه مشاهده نحوه پیش رفتن روزتان، شگفت زده خواهید شد.

۲٫ بر روی موارد خوب متمرکز شوید، هر چند که کوچک باشند.

شما تقریبا به صورت ثابتی با یک سری موانعی در طول کل روزتان مواجه خواهید شد – هیچ روز کاملی وجود ندارد. زمانی که شما با چنین چالشی مواجه می شوید، بر روی موارد مثبت و فواید آن متمرکزشوید و هیچ توجهی به کم ارزش بودن یا مهم نبودن آنها نداشته باشید.

برای مثال، در صورتی که در یک ترافیک گیر کرده باشید، به این فکر کنید که الان زمان مناسبی برای گوش دادن به پادکست های بعدی تان می باشد.

در صورتی که مغازه فاقد موادی باشد که شما می خواهید از آنها برای تهیه غذا استفاده کنید، به این فکر کنید که الان می توانید یک غذای متفاوتی را تجربه کنید.

۳٫ داشتن شوخ طبعی در موقعیت های بد

حتی در بدترین شرایط یا موقعیت هایی که نیاز دارید بیشترین تلاشتان را بکار بگیرید، به خودتان اجازه بدهید که شوخ طبع باشید. به خودتان یادآوری کنید که احتمالا این موقعیت منجر به ایجاد داستان و خاطره خوبی در مراحل بعدی خواهد شد و سعی کنید که در رابطه با آن جوک بسازید.

به خودتان بگویید که شغلتان را از دست داده اید؛ نامعقول ترین روشی را که شما برای سپری کردن روز آخرتان داشته اید را در نظر بگیرید، یا مسخره آمیز ترین شغلی را که می توانید در آینده داشته باشید را در نظر بگیرید – همانند گرداننده یک کانگرو یا مجسمه بابلگام .

7 توصیه کاربردی برای دستیابی به یک ذهن مثبت

۴٫ شکست ها را به درس ها تبدیل کنید

شما یک فرد کاملی نیستید. شما در زمینه های مختلف، در کارهای مختلف و در مقابل افراد مختلف، اشتباه خواهید داشت و شکست خواهید خورد. به جای اینکه بر روی شکست خودتان متمرکز شوید، در مورد کاری که باید برای دفعه بعد انجام بدهید، فکر کنید – شکست خودتان را به درس تبدیل کنید. این موارد را با قواعد محسوس و متمرکزی تصور کنید.

برای مثال، شما در نتیجه شکست می توانید سه قاعده جدید را برای مدیریت پروژه های خودتان در نظر بگیرید.

۵٫ تبدیل کردن خود گفتاری مثبت به خود گفتاری منفی

خود گفتاری منفی به راحتی ایجاد می شود و در اغلب مواقع به سختی می توان متوجه آن شد. شاید شما فکر کنید که من در این مورد وضعیت بدی دارم یا من نمی توانم این کار را انجام دهم.

ولی این تفکرات به احساسات درونی تبدیل می شوند و می توانند مفاهیم موجود از خودتان را تشکیل دهند.

زمانی که متوجه انجام دادن چنین کاری توسط خودتان می شوید، این کار را متوقف کنید و سعی کنید که پیام های مثبت را جایگزین پیام های منفی کنید.

برای مثال، این تفکر که من در این کار عملکرد کاملا بدی دارم به این تفکر در صورتی که بیشتر تلاش کنم، این کار را به صورت بهتری انجام خواهم داد، تبدیل خواهد شد. شاید در دفعه بعدی این را بگویید که من نباید از انجام این کار خسته شوم و این کار طبق برنامه پیش خواهد رفت.

۶٫ بر روی وضعیت فعلی متمرکز شوید

من در مورد وضعیت فعلی صحبت می کنم – نه امروز، نه این ساعت، بلکه دقیقه همین لحظه و همین وضعیت فعلی. شاید شما توسط رئیس خودتان توبیخ شده باشید، ولی دقیقا همین الان چه اتفاقی می افتد که خیلی بد است؟ صحبت هایی که پنج دقیقه قبل صورت گرفته اند را فراموش کنید.

به حرف هایی که ممکن است یک فردی پنج دقیقه دیگر بگوید هم بی توجه باشید. در اکثر موقعیت ها، شما به این نتیجه خواهید رسید که وضعیت موجود آنقدر هم که شما فکر می کردید، بد نمی باشد. اکثر عواملی که منجر به ایجاد وضعیت منفی می شوند، ریشه در خاطرات مربوط به یک اتفاق اخیرا صورت گرفته یا تجسم اغراق آمیز از یک اتفاق محتمل در آینده دارند. صرفا باید در لحظه حال و فعلی قرار داشته باشید.

۷٫ دوستان، راهنماها و همکاران مثبتی پیدا کنید

زمانی که در اطراف شما افراد مثبتی وجود داشته باشند، دیدگاه های مثبت، داستان های مثبت و تاییدهای مثبتی را خواهید شنید. کلمات مثبت آنها وارد تفکرات و احساسات شما خواهد شد و بر روی نحوه تفکر شما تاثیرگذار خواهد بود.

این شرایط می تواند بر روی کلمات بیان شده توسط شما تاثیرگذار باشد و به همین ترتیب، چنین جوی را در کل گروه ایجاد خواهد کرد. پیدا کردن افراد مثبت برای پر کردن زندگی تان با چنین افرادی می تواند سخت باشد، ولی شما قبل از اینکه وضعیت منفی بر روی شما تاثیرگذار باشد، باید خودتان آن را از بین ببرید. تمام تلاشتان را برای ایجاد وضعیت و دیدگاه مثبت در سایر افراد انجام دهید؛

در نتیجه، دیدگاه مثبت آنها به روش مشابهی بر روی شما هم تاثیرگذار خواهد بود.

تقریبا تمامی افرادی که در چنین موقعیت هایی قرار می گیرند، می توانند از این درس ها در زندگی خودشان استفاده کنند و ویژگی های مثبت شان را افزایش دهند.

همانطور که خود شما هم می توانید تصور کنید، تفکر مثبت منجر به ایجاد نتایج ترکیبی می شود، بنابراین در اغلب مواقع سعی کنید که این کار را انجام دهید، چرا که خودتان از مزایا و منافع بیشتری برخوردار خواهید شد.

نویسنده : مشاوره خانواده

دکتر نظری: