X

گروه‌های پیشرفت تصاعدی ریون APM

مشخصات این آزمون:

مقاومت در برابر موارد نادرست.

زبان‌ها:

هلندی ، انگلیسی ، فرانسه ای ، آلمانی ، ایتالیایی، پرتقالی، اسپانیایی، سوئدی، ترکیه ای.

کاربرد :

ارزیابی غیر شفاهی از هوش عمومی مربوط به داشتن عملکردی بالاتر از سطح متوسط که بر مبنای تفکر دفاعی می‌باشد؛ این آزمون برای افراد ۱۲ ساله و بزرگ‌تر در دسترس می‌باشد.

پس زمینه نظری :

اجرای گسترده گروه‌های پیشرفته استاندارد ریون (SPM)، در نتیجه تقاضای موجود برای فرم گزینش کوتاه و همچنین برای یک آزمون نتیجه شده است تا قسمت ۲۵% بالایی مربوط به دامنه ظرفیت شناختی را شناسایی می‌کند.

گروه‌های پیشرفته تصاعدی به منظور تامین این تقاضاها توسعه یافته است. APM شامل برخی تمرینات (مجموعه یک یا I به همراه ۱۲ مورد) می‌باشد که همچنین برای گزینش کاربرد دارد، و مجموعه دوم (II) دارای ۳۶ مورد می‌باشد که برای شناسایی حوزه‌های گسترده تر به کار گرفته می‌شود.

APM همانند سایر آزمون‌های گروه ریون، همچنین این قابلیت را دارد تا ترتیب و نظم خاصی را در موارد شلوغ پیدا کند و یا درک خاصی را از مولفه‌های تالیف شده که به صورت تصادفی ظاهر می‌شوند، به دست می آورد و یا به اصطلاح استنباط می‌کند (کلمه eductive یک واژه لاتین است که به معنای استنباط کننده، یا استنباط کردن می‌باشد).

به دلیل اینکه درک عمومی عبارت است از فرآیند شناختن، شامل ظرفیت مناسب برای پیدا کردن یک ساختار منظم در موارد آشفته و بی نظم می‌باشد، گروه‌های تصاعدی ریون (RPM) می‌توانند به عنوان یک استدلال و شناخت منطقی در نظر گرفته شوند.

اسپیرمن  و سایر روان شناسان بر این موضوع توافق دارند که فاکتور عمومی (g – factor) در بیشتر آزمون‌های هوشی وجود دارد که شامل دو مولفه مهم توانایی‌های استنباط و مولد می‌باشند. از این نقطه نظر، RPM یکی از اساسی ترین توانایی‌های انسانی را اندازه‌گیری می‌کند.

اجرا :

بعد از یک مرحله راهنمایی، موارد بر اساس سطح دشواری ارائه می‌شوند. فرد پاسخ‌دهنده با یک قلم نوری، ماوس، صفحه لمسی یا صفحه کلید کامپیوتر، یک مورد از هشت گزینه پاسخ را انتخاب می‌کند.

او می‌تواند پاسخ‌های انتخاب شده را اصلاح کند و همچنین می‌تواند به مرحله قبلی برگردد.

علاوه بر این، این مورد امکان پذیر است که مواردی را حذف کرد، که بعد از جواب دادن به آخرین مورد ارائه شده ارائه می‌شود. این ورژن از RPM  می‌تواند بدون هیچ محدودیت زمانی اجرا شود، و دقیقا همانند ورژن قلم و کاغذی باشد.

فرم‌های آزمون :

پنج فرم آزمون در دسترس می‌باشد. S1 (SI + II) و S5 (Set II) با محدودیت زمانی می‌باشند و S2 (SetI + II) ، S3 (SetI)، S4 (setII) بدون محدود زمانی هستند. این آزمون فقط برای استفاده کنندگان مربوط به حوزه اتحادیه اروپا در دسترس می‌باشد.

امتیاز بندی:

متغیرهای زیر امتیاز بندی می‌شوند:

“تعداد جواب‌های صحیح” برای Set I  و Set II”.

راهنمای آزمون نشان دهنده جواب‌های افراد و همچنین زمان مورد نیاز برای جواب دادن می‌باشد.

پایایی :

به صورت خلاصه، نویسندگان آزمون ضرایب همسانی را بین r = 0.83 و r = 0.87 بدست آورده اند. مقادیر پایایی آزمون مجدد برابر با rtt = 0.91 بوده است (در فاصله زمانی ۶ تا ۸ هفته ای).اعتبار:

راهنمای فعلی APM  شامل یک بحث دقیق و همراه با جزئیات در رابطه با اعتبار مسئله می‌باشد.

در بین آزمون‌های موجود، این آزمون تاثیر ظرفیت استنباطی را در کارایی عملکرد مورد نیاز در زمینه های اجتماعی و تخصصی نشان می‌دهد.

همچنین این آزمون، ترجیحا مطالعات مرسومی را نشان می‌دهد که همبستگی بین امتیازات APM را با توانایی های خاص مربوط به کسب یک موقعیت شغلی یا حفظ آن، مستند می‌کند. علاوه بر این، همبستگی های مربوط به عملکرهای متفاوت دانشجویان و همچنین گروه‌های شغلی خاص هم نشان داده شده است.

معیار‌ها :

طیف وسیعی از معیار‌ها، با استفاده از ورژن قلم و کاغذی به دست آمده است که در صورت تمایل، قابل دسترس می‌باشد. مطالعات گسترده‌ای نشان می‌دهد که ورژن قلم و کاغذی و کامپیوتری شده، نتایج مشابهی را به دست می آورند.

زمان آزمون:

  • S1: 50 – ۲۵ دقیقه
  • S2: 60 – ۲۵ دقیقه
  • S3: 15 – ۷ دقیقه
  • S4: 50 – ۲۰ دقیقه
  • S5: 40 – ۲۰ دقیقه

دانلود رایگان PDF کتاب مجموعه آزمون های ارزیابی عصب روانشناختی وینا vienna + pdf از طریق سایت مشاوره خانواده برای شما فراهم شده است.

منبع: دادخواه، یاسر و نگار احمدی (۱۳۸۷). مجموعه آزمون های ارزیابی عصب روانشناختی vienna، انتشارات نارون دانش.

مطالب مرتبط