X

چرا دروغگویی منجر به مسمومیت یک رابطه می شود

کلمه “دروغگویی” یک کلمه ای می باشد که منجر به ایجاد دیدگاه و احساس منفی قابل توجهی می شود؛ این وضعیت شامل یک نوع اخلاقی است که اکثر افراد برای خارج شدن از آن نیاز به راهنمایی دارند.

برخلاف این شرایط، افرادی زیادی وجود دارند که برای از بردن تاثیر افسانه و تخیلات بر روی دوستان، خانواده و همسرانشان تلاش می کنند – یک کاری که مقداری سخت می باشد.

ولی حقیقت مربوط به دروغ چیست؟ دروغ در واقعیت چه نوع زیان هایی دارد؟

در این مقاله ما فقط ۸ مورد از روش هایی را بررسی کرده ایم که دروغ از طریق آنها منجر به مسموم شدن انواع روابط مختلف می شود.
چرا دروغگویی منجر به مسمومیت یک رابطه می شودچرا دروغگویی منجر به مسمومیت یک رابطه می شود

دروغ منجر به از بین رفتن اعتماد می شود

شاید بدیهی ترین تاثیر دروغ بر روی رابطه، عبارت از مستهلک شدن تدریجی اعتماد یک شخص به دیگران می باشد. دروغ و اعتماد نمی توانند با هم وجود داشته باشند؛ در نهایت یکی از آنها منجر به از بین رفتن دیگری خواهد شد.

دروغ همانند یک طوفانی که منجر به ریزش کوه می شود یا همانند بارانی که به تدریج صخره را از بین می برد، می تواند چشم انداز یک رابطه را به صورت کامل تغییر دهد و این رابطه را برای یکی از طرفین یا هر دو آنها غیر قابل تحمل کند.

اعتماد یک عامل مهمی در یک رابطه قوی و موفق می باشد و زمانی که از بین می رود، احتمال از بین رفتن کل رابطه به صورت قابل توجهی افزایش پیدا می کند.
دروغ منجر به از بین رفتن اعتماد می شود دروغ منجر به از بین رفتن اعتماد می شود

دروغ نشان دهنده نبود احترام می باشد

گفتن حقیقت، صرف نظر از هر موردی که باشد، منجر به ایجاد احساس احترام در مابین طرفین می شود.

اثبات شده است که اعتماد منجر به ارزش قائل شدن افراد به رابطه موجود می شود و آنها هیچ وقت نمی خواهند که از طریق فریب دادن یکدیگر، این رابطه را به خطر بیاندازند.

در حالی که برخی از واقعیت ها باعث می شوند که یک رابطه با ریسک مواجه شود، ولی دروغ منجر به ایجاد خسارت بیشتری می شود.

گفتن یک واقعیت به یک فردی، حتی با وجود اینکه می دانید منجر به آسیب زدن به آنها می شود، نشان می دهد که شما می خواهید مسولیت اقدامات خودتان را بر عهده داشته باشید؛ دروغ نشان می دهد که شما هیچ نوع مسولیتی را بر عهده نمی گیرید.

به محض اینکه این نبود احترام مشخص شود، یک تاثیر مضری را بر روی تمامی جوانب رابطه خواهد داشت و در صورتی که مورد بی توجهی قرار بگیرد، منجر به از بین رفتن کلی رابطه خواهد شد.

منتظر ماندن برای صورت گرفتن اشتباه دیگری از طرف دروغگو

زمانی که شما برای اولین بار متوجه یک دروغی می شوید، پیش بینی نکردن و منتظر نماندن برای دروغ های آینده توسط آن فرد، به سختی امکان پذیر است.

شما در رابطه با مواردی که آنها می گویند شک خواهید داشت و کلمات بیان شده از آنها را در ذهن خودتان تحلیل خواهید کرد تا متوجه یک دروغ مخفی موجود شوید.

مشکلی که وجود دارد عبارت از این مورد می باشد که هوشیاری سطح بالا و دائمی برای حرف های غیر واقعی، منجر به وارد شدن آسیب زیادی به رابطه موجود مابین شما دو نفر می شود. زودتر یا دیرتر، انرژی ذهنی مورد نیاز برای این کار باعث خواهد شد که شما کلا رابطه تان را با چنین افرادی قطع کنید.

مهمتر از همه این موارد، این تفکر که دروغ بعدی مشابه با دروغ های قبلی نخواهد بود، به طور گریز ناپذیری منجر به افزایش بدگمانی شما خواهد شد.

این امر به خصوص در روابط عاطفی کاملا درست می باشد، که در حین آن یک فرد از طرف دیگر می پرسد که کجا بوده است، با چه کسی بوده است و چه کاری با هم انجام داده اند.

این شرایط منجر به مسموم شدن اعتماد و احترامی می شود که ما قبلا در مورد آن صحبت کردیم.

دروغ گفتن نشان دهنده خود پسندی می باشد

زمانی که یک فردی دروغ می گوید، در واقع به طور قابل توجهی منافع خودش را به منافع سایر افراد ترجیح می دهد. عدم تمایل برای فداکاری کردن در یک رابطه بلند مدت خوب و بهتر، یک شاخص دیگری می باشد که نشان می دهد فرد به رابطه موجود ارزش قائل نیست.

دروغ می تواند نشان دهنده یک خودپسندی قابل توجه و عدم توجه به طرف مقابل باشد؛ این شرایط می تواند منجر به ایجاد احساس عدم دوست داشته شدن و عدم خواسته شدن در طرف مقابل شود.

چرا دروغگویی منجر به مسمومیت یک رابطه می شود

احساس احمق بودن به دلیل باور کردن یک دروغ

لحظه ای که شما متوجه می شوید به شما دروغ گفته شده است، یک شرایط ناراحت کننده ای را تجربه خواهید کرد. زمانی که چشم های شما به واقعیت باز می شوند، شما نه تنها هیچ کمکی نمی توانید به خودتان بکنید، بلکه به دلیل باور کردن دروغ، احساس احمق بودن خواهید داشت.

ایجاد چنین احساسی منجر به از بین رفتن تمامی احساساتی می شود که شما به طرف مقابل داشته اید.

آسیب ایجاد شده می تواند منجر به ایجاد جدایی مابین شما شود، یا اینکه اختلافات قبلی دوباره ظاهر شده و بیشتر شوند.

در هر دو روش، دیدگاه شما نسبت به آن فرد برای همیشه تغییر خواهد کرد و یک دردی ایجاد خواهد شد که به شما آسیب خواهد زد.

فرد دروغگو خودش را هم گول می زند

یک پیامد غالب مربوط به دروغگویی، عبارت از این است که فرد دروغگو نسبت به خودش هم دروغ می گوید. این افراد در حین تلاش برای مخفی کردن واقعیت از سایر افراد، نسبت به خواسته های صادقانه و تمایلات خودشان نسبت به جهان بی توجه می شوند.

در واقع آنها ماهیت واقعی خودشان را انکار می کنند و به یک فردی تبدیل می شوند که خودشان نیستند.

در نتیجه این رهیافت غیر صادقانه نسبت به زندگی، هر رابطه ای دچار تغییر خواهد شد.

دروغگویی باعث می شود که یک رابطه نامتعادل باشد

به منظور اینکه یک رابطه در طول زمان ادامه داشته باشد و آزمون های مربوط به زندگی روزمره را با موفقیت پشت سر بگذارد، هر دو طرف باید دارای تعهد و انرژی یکسانی در قبال آن باشند.

این توازن منجر به ایجاد احساس شراکت می شود که دو نفر را در کنار یکدیگر نگه می دارد و به آنها اجازه می دهد تا در بهترین حالت ممکن قرار بگیرند.

دروغگویی منجر به ایجاد اختلال در تعادل طبیعی می شود و همچنین باعث می شود که اهمیت یک طرف بیشتر شود. فردی که به وی دروغ گفته شده است، می تواند این تفکر را داشته باشد که قلب و روحش را از دست داده است و مقصر این شرایط فرد دروغگو می باشد.

زمانی که متوجه می شوید طرف مقابلتان برای اجرای کامل تعهدات خودش تمایلی ندارد، به طور طبیعی باید در مورد تمایل آنها نسبت به تاثیر رابطه شک داشته باشید.
دروغگویی باعث می شود که یک رابطه نامتعادل باشددروغگویی باعث می شود که یک رابطه نامتعادل باشد

این مورد برای تمامی روابط مصداق دارد، ولی در رابطه با روابط عاطفی مصداق بیشتری دارد.

دروغ منجر به دروغ های بعدی می شود

بیان کردن دروغ های متعدد به منظور مخفی کردن واقعیت از یک فردی، یک مورد رایجی برای افراد دروغگو می باشد. حتی ممکن است یک موردی وجود داشته باشد که در آن فرد یک دروغ گوی دائمی می باشد و از نظر وی، دروغ گفتن به سایر افراد موجود در زندگیش هیچ نوع اشکالی ندارد.

متاسفانه در شرایطی که یک دروغ منجر به ایجاد آسیب قابل جبران در یک رابطه قوی می شود، دروغ های متعدد منجر به ایجاد مشکلات زیادی می شود که در نهایت می تواند منجر به از بین رفتن هر نوع احساس همبستگی شود که در گذشته وجود داشته است.

در جایی که دروغ به یک مورد عادی تبدیل شود، هیچ رابطه ای نمی تواند به صورت مناسبی دوام بیاورد.
مشاورکو : مرکز مشاوره روانشناسی و مشاوره خانواده

برترین مقالات خانواده و زوج درمانی با رویکرد بهبود روابط میان خانواده
مشاوره قبل از ازادواج برای روج های جوان با آموزش روابط و و رفتار پیش از ازدواج
مشاوره طلاق و جدایی به منظور حل مشکلات زناشویی و نجات زندگی والدین و یا آغاز زندگی پس از طلاق
روابط جنسی و زناشویی به منظور درمان مشکلات دیرانزالی، زودانزالی، خوشنت جنسی ، تجاوز
تشخیص و پیشگیری از خیانت و تعهد مندی میان زوجین و جلوگیری از طلاق عاطفی و جنسی
ارتباط با جنس مخالف پیش از ازدواج ، دوره نامزدی و عقد و داشتن روابط در بستر علمی و اجتماعی بدون مشکلات و چالش ها

منبع :چرا دروغگویی منجر به مسمومیت یک رابطه می شودمشاوره

نظرات (2)

 • دختری ۲۰ ساله هستم به تازگی شک کردم ک پدرم با خانم دیگه ای تلفنی صحبت میکنه و بعدا شکم به یقین تبدیل شد با خواهرم از گوشی بابام شماره خانمه رو پیدا کردیم و عکس گرفتیم زنگ زدیم و بعدش قطع کرد ونتونستم جلو خودمو بگیرم من براش بدبیراه نوشتم ک پاشو بکشه بیرون از زندگی مرد زن دار ولی این مسئله خیلی فکرمو ریخته بهم از بابام بدم میاد دلم نمیخواد نگاش کنم ولی اصلا باورم نمیشد این کارو کنه نمیدونم اصلا ب هرکی بگی باورش نمیشه درضمن مامان و بابام نزدیک ب چندین سال جاهاشون جدا از هم هست و رابطه ندارن انچنان ب نظرم از کمبود این چیزاس ولی بازم اجازه این کارو نداره راهنمایی کنید من میخوام ب مامانم بگم درجریان باشه ولی دلمم نمیاد چی بگم اخه چجوری بگم لطفا تا حالا ی عزیزم خشک وخالی ب مامانم نگفته ولی تو پیام هاش قربون صدقه اون خانمه رفته بود دلم میخواد جفتشونو خفه کنم یا اگر میشه ی نفر به عنوان مشاور یا خودم شماره ناشناسی به بابام پیام بدم بگم ک زشته این کارا خودشو بکشه کنار مسئولیت خانوادشو ب عهده بگیره خودش زن داره یا کلا بره از زندگیمون بیرون

  • سلام به شما زینب جان
   قابل درک هست که روبرو شدن با این شرایط برای شما با فشار روحی زیادی همراه می باشد و دیدگاه شما را نسبت به پدرتان با تغییراتی مواجهه کرده است که برایتان خوشایند نمی باشد اما دقت کنید که بهتر است در روابط بین پدر و مادرتان وارد نشوید هردوی انها دو فرد بالغ می باشند که می توانند در مورد ادامه مسیر زندگی مشترکشان تصمیم گیری کنند .
   خیانت پدرتان مورد تایید نمی باشد اما اینکه آنها نیازهای عاطفی و جنسی دارند که نیاز است از طریق زوج مقابل پاسخ داده شود و با کناره گیری هریک از انها از هم احتمال خطا و اشتباه را بیشتر می کند بهتر است سعی کنید که در احترام به در زمان مناسبی از آگاهی خود با پدر صحبت کنید البته از هرگونه توهین و یا تصمیم گیری برای ایشان خوداری کنید و تنها احساسات خودتان را با ایشان در میان بگذارید و یا اینکه در یک پیام این موضوع را بیان کنید .
   اما بهتر است سعی کنید در جایگاه و نقش خودتان با پدرتان برخورد کنید شما در جایگاه فرزندی و ایشان در جایگاه پدری و سعی کنید نقش خود را با مادرتان جابجا نکنید و بهتر است در زمان فعلی با پدرتان صحبت کنید و با مادرتان این موضوع را در میان نگذارید و اجازه بدهید که پدرتان خودشان تصمیم گیری کنند .

مطالب مرتبط