هیپنوتیزم عمیق نوعی روش درمانی می باشد که شامل مولفه هایی از جادوگری، بودیسم، روان شناسی شفاف و هیپنوتیزم درمانی می باشد.

اولین هدف هیپنوتیزم درمانی کمک به افراد است تا آنها بتوانند به یک تغییر اساسی و پایدار در ذهن، بدن و روح خود دست یابند.

متخصصان سلامت روان با استفاده از ارزیابی های فکری و روحی و همچنین تکنیک های هیپنوتیزم درمانی، می توانند به افراد کمک کنند تا مشکلات عمیق خود را کشف، بررسی و رفع کنند و به یک بهبود در درمان و رشد دست یابند.

• توسعه هیپنوتیزم عمیق

• هیپنوتیزم به چه نحوی کار می کند؟

• هیپنوتیزم برای چه افرادی مفید می باشد؟

• چه کسانی هیپنوتیزم عمیق را ارائه می دهند؟

• محدودیت ها و نگرانی ها

توسعه هیپنوتیزم عمیق

هیپنوتیزم عمیق در دهه 1990 و توسط دکتر عیسی گوسیاردی و همزمان با شروع تحقیقات وی در مورد بهبود عاطفی، معرفی شد.

گوسیاردی به این نتیجه رسید که شناخت درمانی مرسوم یک روش ناقصی می باشد و به دنبال روش درمانی گشت که مشکلات موجود را عمیقا شناسایی کند.

وی مشاهده کرد که روان درمانی تا یک حدودی، روش مفیدی می باشد ولی ماهیت کنترلی هیپنوتیزم تلقینی، و آن چیزی که در جامعه به عنوان تکنیک اریکسونین شناخته می شود را رد کرد.

گوسیاردی بر این باور بود که روان درمانی از نوع مورد ذکر شده، همانند تغییر و اصلاح رفتاری به صورت ناخود آگاه می باشد و نتیجه گیری کرد که آن چیزی که مورد نیاز است روش درمانی می باشد که می تواند به جای علائم مشکل، ریشه های مشکل را بشناسد.

مطالعات دکتر گوسیاردی در زمینه انسان شناسی، مذاهب مختلف و فرهنگ های متفاوت منجر به توسعه بیشتر فلسفه خود وی در مورد رشد و تغییر روحی شد.

وی نشان داد که انتقال فرهنگ یک جامعه به جامعه دیگر، یا آن چیزی که وی پوشش فرهنگی نامیده است، باعث شده است که افراد از خود های اصلی شان فاصله بگیرند.

گوسیاردی بر مبنای هیپنوتیزم عمیق در هر دو مورد چارچوب های روحی نتیجه گیری کرد که برای کمک به افراد برای شناخت خود، جادوگیری و بودیسم بیشتر از سایر موارد مورد استفاده قرار می گیرد.

دکتر گوسیاردی دکترای خود را در روان شناسی شفاف و آشکار به دست آورد و باعث شد وی به رهیافت درمانی دست یابد که برای یکپارچه و ترکیب کردن تجربیات خود به آن نیاز مند بود.

وی تکنیک های هیپنوتیزم درمانی ، رویه درمانی جادوگری، مفهوم بودیسم از درد و مدل های درمانی روان شناسی روشن و آشکار مربوط به هیپنوتیزم عمیق را با هم ادغام کرد. این امر باعث شد که روش درمانی استفاده شده در این رهیافت، سریع تر انجام شود و در حال حاضر در سرتاسر جهان مورد استفاده قرار گیرد.

هیپنوتیزم عمیق به چه نحوی کار می کند؟

هیپنوتیزم عمیق برای کمک به افراد طراحی شده است تا آنها به خود های واقعی دست یابند، واکنش های دفاعی مشکل زا را از بین ببرند، و درمان خود را تسهیل بخشند.

افرادی که در روش درمانی هیپنوتیزم عمیق شرکت می کنند، حضور فعالی در فرآیند تغییر دارند.

هر چند که روش درمانی هیپنوتیزم عمیق بر مبنای عادت های فکری و روحی می باشند، ولی نیازی ندارد که مشارکت کنندگان مبناها و عقاید مذهبی مورد استفاده را باور و یا حتی نسبت به آن شناخت داشته باشند.

این یک فرآیند تجربی است که به شرکت کنندگان اجازه می دهد تا به یک وضعیت تغییر یافته از شخصیت برسند، موانعی را کشف کنند که آنها را “راکد و ثابت” نگه داشته است، و به یک قدرت شخصی دست یابند که منجر به بهبود وضعیت آنها گردد.

درمانگران هیپنوتیزم عمیق بر این باورند که واکنش ها به آسیب و استرس، در یک سطح ناخود آگاه انباشته می شود و بنابراین باید از طریق دسترسی به ناخودآگاه حل شوند.

اینجا هست که روان درمانی می تواند مفید باشد.

درمانگران هیپنوتیزم عمیق از تکنیک های روان درمانی بر مبنای صدا استفاده می کنند تا به راحتی وضعیت شرکت کنندگان را در مورد هوشیاری تغییر دهند و آنها به یک شناخت بهتر دست یابند.

متخصصان، افراد درمانجو را از طریق انجام پروسه درمانی به منبع “انرژی حیات شان” راهنمایی می کنند و به آنها کمک می کنند تا این نیرو را به صورت احشایی و ملموس تجربه کنند.

هیپنوتیزم عمیق بر مبنای فلسفه غربی ایجاد شده است و در برخی سطوح با رهیافت درمانی غربی معمول ، تفاوت دارد.

معمولا دوره ها به صورت زیر انجام می گیرند:

• دوره اول:

متخصصان از شرکت کنندگان یک مجموعه سوالات ارزیابی در مورد بیوگرافی عاطفی خودشان می پرسند و مشکلات بیان شده آنها را بررسی می کنند.

در طول ارزیابی، متخصصان به صورت منظم جواب ها و واکنش های شرکت کنندگان را مستند می کنند.

این امر منجر به ایجاد چیزی می شود که به عنوان برنامه ریزی عاطفی شناخته می شود.

این برنامه ریزی علائم، حوزه های مشکل زا، حالت های تدافعی، قدرت ها، وقفه ها و الگوها را مشخص می کند. برنامه ریزی عاطفی به عنوان نقطه شروع راهنمایی مربوط به کار درمانی مورد استفاده قرار می گیرد.

• دوره دوم:

شرکت کنندگان با داشتن برنامه ریزی عاطفی که آنها را راهنمایی می کند، معمولا در اواخر دوره اول آن چیزی را که می خواهند بر روی آن کار کنند را شناسایی و مشخص می کنند.

در شروع دوره دوم، معمولا شرکت کنندگان با یک وضعیت تغییر یافته از هوشیاری شروع به کار می کنند.

شرکت کنندگان از طریق نشان دادن رفتارهای ناخود آگاه، درمانگر را راهنمایی می کنند تا به بینش درونی دست یابد و در این وضعیت تغییر یافته، یک مبنا و اساسی را برای کارهای آینده ایجاد کنند.

مفاهیم جادوگری از بازیابی قدرت و بازیابی روحی، با یکدیگر ترکیب می شوند تا درمان و بازیابی، بهبود یابند.

• مرحله سوم:

کارهایی که در این مرحله صورت می گیرد اغلب به عنوان “برگشت هیپنوتیزم درمانی” نامیده می شود.

این یک پروسه بررسی وضعیتی است که فرض شده است در گذشته وجود دارد.

موقعیت های قبلی که می توانند منجر به مشکلات فعلی شوند، بهبود یافته اند و متخصصان می تواند به فرد درمانجو کمک کنند تا رابطه خود را با اتفاقات گذشته تغییر دهند و در نتیجه علائم مربوط به وضعیت قبلی را کاهش دهند و فرآیند درمانی را تسهیل بخشند.

همچننی دوره های آینده، برای ادغام بیشتر این کارهای برگشتی با تکنیک های از قبیل خواب درمانی و بررسی بینش، مورد استفاده قرار می گیرد تا دستاوردها و بهبودهای درمانی را نشان دهند.

شرکت کنندگان می توانند از علائم مربوط به دوره های اولیه درمان نجات پیدا کنند و در اغلب موارد، بعد از گذشت چند دوره کوتاه مدت، یک درک تغییر یافته از احساسات و عواطف بهزیستی را گزارش می دهند.

چه کسانی می توانند از هیپنوتیزم درمانی بهره مند شوند؟

هیپنوتیزم عمیق یک روش درمانی تقریبا جدیدی است، بنابراین مطالعات محدودی برای تعیین کارایی آن در افرد و جوامع مختلف انجام شده است.

با این وجود، برخی از مطالعات موردی نشان داده است که این روش درمانی برای مشکلات سلامت روانی خاص موثر می باشد. برخی از این مشکلات عبارتند از:

• سوء استفاده:

برخی از مطالعات موردی نشان داده است که هیپنوتیزم عمیق، در مورد افرادی که علائم مربوط به سوء استفاده جنسی، عاطفی و یا فیزیکی را تجربه کرده اند، کارایی مناسبی دارد.

هیپنوتیزم عمیق می تواند به افراد کمک کند تا این افراد ساختار دفاعی خود را، که بر مبنای خاطرات مربوط به سوء استفاده از آنها شکل گرفته بود را تغییر دهند و احساسات مربوط به آنها را دوباره ایجاد کنند.

• اختلالات غذایی:

نشان داده شده است که هیپنوتیزم عمیق منجر به بهبود عادات غذایی در افراد دارای اختلالات غذایی و تغذیه ای شده است که در درمان شرکت کرده اند.

در زمانی که یک اختلال غذایی نشانگر خاطرات سرکوب شده یا مشکلات مربوط به آن باشد، این روش درمانی دارای کارایی ویژه ای برای رفع آن خواهد بود.

• استرس بعد از آسیب:

افراد بازمانده از آسیب، که PTSD را به عنوان نتیجه احساسات و عواطف رفع نشده مربوط به آسیب، تجربه می کنند می توانند از این نوع روش درمانی بهره مند شوند.

زمانی که آسیب در یک محیط امن و سالم، دوباره تجربه می شود، ممکن است افراد درمانجو قادر باشند تا این احساسات را شناسایی و حل کنند و بنابراین یک کاهش در اضطراب و استرس را تجربه کنند.

هیپنوتیزم عمیق می تواند ریشه های علائم را شناسایی کند و به طور بالقوه، از طریق ظاهر سازی مشکلات موجود، آنها را تسکین دهد.

علاوه بر مشکلات بالا، هیپنوتیزم عمیق می تواند در درمان موارد زیر هم مفید باشد:

• اضطراب

افسردگی

• حملات مزمن

فوبیا ها

• اعتیاد

• بی توجهی و بی دقتی

• رفتار های مربوط به وسواس فکری

پروژه تحقیقی هیپنوتیزم عمیق – یک مطالعه آزمایشی که برای ارزیابی کارایی هیپنوتیزم برای مشکلات مربوط به اضطراب، افسردگی و استرس بعد از آسیب طراحی شده است – در سال 2015 شروع شده است.