افسردگی و گیاهان دارویی

بیماری افسردگی یکی از اختلالات رایج در میان افراد است که به علت های مختلف بروز می کند.

هر چند روش های درمانی مختلفی از جمله:

مشاوره،

دارودرمانی،

ورزش

و غیره

برای درمان پیشنهاد می شود.

با این حال استفاده از گیاهان دارویی و اتکا به طب سنتی در موارد بسیاری جوابگو بوده و دیگر نیازی به مصرف داروهای مختلف نمی باشد.

در زیر گیاهان دارویی که برای پیش گیری و درمان افسردگی مناسب می باشند به همراه خصوصیات درمانی و نحوه مصرف آنها آورده شده اند.

درمان گیاهی افسردگی اسطخدوس (مناسب برای سرد مزاجها)

گیاه اسطخدوس (Lavandula angustifolia Mill) از خانواده نعنایان (Lamiaceae) بوده و از گذشته های دور تا کنون در طب سنتی نقش داشته است.

این گیاه دارای گلهای بنفش و رایحه ای خوش بوده و غالبا در فرآورده های آرایشی و بهداشتی به عنوان معطر کننده استفاده می شود.

اصلی ترین بخش داروئی گیاه بخش گل آن می باشد. این گیاه تاثیر مثبتی در بهبود بیماریهای معده، سردرد و به خصوص سر درد ناشی از تنش دارد.

با این حال مطالعات بسیاری نشان داده است که مصرف این گیاه درمانی به طرق مختلف، به عنوان مکمل در درمان افسردگی (به همراه داروی سیتالوپرام ) موثر بوده است.

این گیاه دارای ۴۰ گونه ی مختلف بوده و خواص بسیاری دارد و مهم ترین خواص آن آرامش بخشی، تقویت اعصاب و ضد افسردگی بودن آن است.

بیماران درگیر با اختلال افسردگی معمولا با مشکلاتی دست و پنجه نرم می کنند که استخدوس می تواند در کاهش یا درمان این علائم مفید باشد.

افسردگی و مشکلات خواب

افسردگی می تواند منجر به بیخوابی، خواب سطحی، بیقراری، اضطراب و تنش و عدم تمرکز شود.

مصرف استخدوس می تواند در فرد ایجاد آرامش کرده و خواب فرد را تسهیل کند.

افسردگی و استرس

استرس یکی از پیشران های افسردگی است که شدت و ضعف آن رابطه مستقیمی با افسردگی دارد.

تاثیر این گیاه با کاهش استرس، علائم مرتبط با افسردگی را نیز کاهش می دهد.

خواص استخدوس

پزشکان طب سنتی بر این باورند که این گیاه جزو گیاهان گرم بوده و حرارات گیاه بدن را گرم می کند و با خشک کردن رطوبت، رطوبت ها و عفونت ها را از بین می برد.

همچنین بدلیل قابض بودن باعث تقویت اعضای داخلی بخصوص سیستم گوارش می گردد و سستی و رخوت ناشی از سردی و رطوبت در اندام های بدن را از بین می برد.