چالش نظریه مشاوره تسلط کنترلی

چالش نظریه مشاوره تسلط کنترلی شامل مشکلات و محدودیت های این نظریه در مقاله مورد بحث قرار می گیرد.

نظریه تسلط کنترلی یک رهیافتی است که هدف اولیه آن شناسایی عقاید منفی و یا خطرناکی است که در نتیجه تجربه آسیب یا دیگر موارد تاثیر گذار، شکل گرفته است.

ممکن است این عقاید باعث شود تا افراد مشکلات سلامت عاطفی و یا رفتاری خاصی را مشاهده کنند و / یا منجر به توسعه یا بدتر شدن چالش ها و مشکلات سلامت روانی فرد شود.

همچنین ممکن است که عقاید بیماری زای ناهنجار منجر به ایجاد مشکلاتی در زندگی – در محل کار، رابطه و یا با خانواده و دوستان – فرد شود.

چالش نظریه مشاوره تسلط کنترلی

مشکلاتی که با استفاده از نظریه تسلط کنترلی رفع شده اند

برخی از مشکلاتی که می توانند با استفاده از رهیافت CMT شناسایی و حل شوند، عبارتند از:

 

مشکلات رابطه ای

عقاید بیماری زا می تواند در طول زندگی بر رفتار فرد نسبت به دیگران تاثیر گذار باشد.

تاثیرات مربوط به عقاید بیماری زا می تواند در روابط دوستان صمیمی، برادرها و خواهرها، زوج ها و والدین مشاهده شود.

 

عزت نفس پایین و یا خود شناسی منفی

این رهیافت درمانی می تواند به افراد کمک کند تا عقایدی را که تاثیر منفی بر خود شناسی و عزت نفس فرد دارند را شناسایی و اعتبار آن را بررسی کرده و این عقیده نادرست را اصلاح و حل کند.

درمانگران CMT می تواند به افراد کمک کنند تا نحوه و دلیل توسعه این رفتار را یاد بگیرند و بعد از آن به افراد درمانجو اجازه دهند تا عقایدی را که مثبت تر و کاراتر می باشد

و منجر به بهزیستی مداوم این افراد می شود را جایگزین عقاید قبلی کنند.

 

مشکلات تغذیه و غذا و مشکلات تصویر بدن

چالش نظریه مشاوره تسلط کنترلی ، مشکلات تغذیه و غذا و مشکلات تصویر بدن می باشد.

مشکلات تغذیه و غذا و همچنین مشکلات مربوط به تصویر بدن، در برخی از موارد می تواند به صورت همزمان ایجاد شوند.

یکی از عوامل رایج مربوط به این مشکلات، آسیب ایجاد شده در دوران کودکی می باشد.

وقتی که یک فرد بتواند به صورت موفقی علت ریشه ای مربوط به عقیده بیماری زا را تشخیص دهد، می تواند با استفاده از آن مشکلات خودش را هم شناسایی کند.

 

استرس مربوط به آسیب و بعد از آسیب

در موارد مربوط به آسیب، به خصوص زمانی که آسیب و یا PTSD در نتیجه سوء استفاده جنسی، توسط یک کودک و یا جوان بالغ تجربه می شود، می توان از CMT به عنوان یک روش کارا استفاده کرد.

مهمترین بخش در CMT، مربوط به عملکرد درمانگر می باشد: درمانگر CMT با تشویق، همدردی و حمایت مستمر نسبت به فرد درمانجو، به وی اجازه می دهد تا عقاید خود را بارها و بارها آزمون کند.

خصوصا این روش برای کودکان و نوجوانانی مفید است که یک نوع سوء استفاده را تجربه کرده اند و در رابطه با اعتماد داشتن، مشکل پیدا کرده اند.

همچنین اثبات شده است که نظریه تسلط کنترلی می تواند در درمان افسردگی، ناراحتی و زیان، سوء استفاده بدنی و اعتیاد، و همچنین سایر مشکلات مفید باشد.

به دلیل اینکه این روش درمانی اجازه می دهد تا درمانگرها از روش های تخصصی و منعطف در سبک درمانی شخصی خود و مابین افراد مراجعه کننده به درمان، استفاده کنند.

در برخی از موارد به عنوان یک روش با کارایی بالا در نظر گرفته می شود. درمانگران این امکان را دارند تا با استفاده از روش های مختلف، عقاید بیماری زای فرد درمانجو را به چالش بکشند.

همچنین بسته به تجارب و ایجاد عقاید منحصر به فرد درمانجوها، متخصصان CMT  و مشاور خانواده می توانند از روش های متفاوت و مناسب درمانی برای افراد مختلف استفاده کنند.

 

آموزش نظریه تسلط کنترلی

گروه تحقیقی روان درمانی سان فرانسیسکو (SFPRG) ارائه دهنده دوره های آموزشی، کارگاه ها و کنفرانس های مختلف برای تمامی روان درمانگر ها و تحلیل گرانی هست که به نظریه تسلط کنترلی علاقمند هستند.

افرادی که علاقمند به پیگیری روش درمانی CMT هستند می توانند با مرکز تسلط کنترلی SFPRG در سان فرانسیسکو، کالیفر نیا ارتباط برقرار کنند.

همچنین در این مکان خدمات مشاوره ای و بالینی با هزینه پایین و برای عموم ارائه می شود.

سایت “مشاوره خانواده” با کادری تخصصی همواره در کنارشماست و به راهنمایی شما می پردازد.

آموزش نظریه تسلط کنترلی

محدودیت ها، نگرانی ها و موارد عدم استفاده

SFPRG تحقیقات بی شماری را جمع آوری کرده است که نشان دهنده مزیت های مربوط به روش درمانی CMT می باشند.

همچنین این انجمن عنوان کرده است که یکی از اهداف اولیه آنها، ایجاد CMT به عنوان یک روش درمانی مبنی بر مشاهده می باشد.

با این وجود، برخی از منتقدان یک سری محدودیت های را شناسایی کرده اند که افراد متمایل به استفاده از این روش، باید این نکات را در نظر داشته باشند:

 

رویه آزمودن

رویه آزمون کردن، که بک بخش مهم در کار درمانی می باشد، وابستگی زیادی به توانایی تشخیص درمانگر دارد که زمان بررسی درمانگر توسط فرد درمانجو را درست تشخیص دهد.

درمانگرانی که چنین قابلیتی را ندارند، می توانند تاثیر منفی بر روی عقاید اشتباه فرد درمانجو بگذارند.

در نتیجه آنها نمی توانند مشکل را درست تشخیص دهند و عقاید بیماری زا و مشکل آفرین فرد همچنان باقی می ماند.

همانند سایر روش های روان درمانی مبتنی بر کار فروید، ماهیت روش CMT با ریسک کاهشی بودن مواجه است.

وجود این فرضیه اصلی که مشکلات سلامت روانی فرد، در نتیجه تعامل آسیب زا با سرپرست وی ایجاد شده است، نه تنها ممکن است که از طریق این ساده سازی بیش از حد امکان پذیر نباشد.

رویه آزمودن

بلکه همچنین این ادعا در این روش است که یک رابطه علی ما بین رفتار فرد مراقب و سلامت روانی افراد وجود دارد، که اثبات این ادعا امری فوق العاده مشکل می باشد.

همچنین این نظریه تفکرات و رفتارهایی را که ممکن است در نتیجه سایر عوامل ایجاد شود را در نظر نمی گیرد.

مشکلات سلامت روان

این نظریه برای افراد دارای مشکلات سلامت روان، به عنوان یک روش کامل در نظر گرفته نمی شود.

و نمی تواند دلایل مربوط به آسیب های مهم مربوط به کودکی این افراد را پیدا کند.

برای مثال، CMT یک توضیح مشخصی را برای افراد افسرده ای که آسیب دوران کودکی آنها شناسایی نشده است.

افرادی که رابطه مثبت آنها با مراقبان خودشان ثابت باقی مانده است، ارائه نمی دهد.

با برخی چالش نظریه مشاوره تسلط کنترلی آشنا شدیم.

همانند سایر روش های روان درمان، با تجارب بالینی بیشتر و روابط درمانی مثبت تر، در این روش هم می توان به خروجی ها و پیامدهای درمانی بهتری دست یافت.

بیشتر افرادی که از روش درمان CMT بهره برده اند، گزارش کرده اند که این رهیافت، یک روش درمانی موثر و کارایی می باشد.

مقالات بیشتر در زمنیه روانشناسی

می توانید مقالات دیگری را در زمینه روانشناسی مطالعه کنید.

رقص درمانی با حرکات ورزشی
رقص درمانی با حرکات ورزشی

رقص درمانی با حرکات ورزشی معمولا به عنوان رقص درمانی یا DMT مورد اشاره قرار می گیرد، و نوعی از درمان است که برای کمک به افراد، از حرکت استفاده می کند تا این افراد از نظر عاطفی، شناختی، فیزیکی و یکپارچگی اجتماعی به یک وضعیت مناسب دست یابند. رقص درمانی برای هر دو مورد […]

خواص آیه 17 سوره انفال1
خواص آیه ۱۷ سوره انفال

خواص آیه ۱۷ سوره انفال انفال جزو هشتمین سوره قرآن مجید می باشد  که از آیه ی اولین سوره گرفته شده است. و برخی از مسئله های بازگو شده در این سوره شامل صفت های مومن های واقعی ، داستان های جنگ بدر. و حکم اسیران جنگی ، جهاد و همینطور حکم خمس ، خرافات […]

مدیریت استرس حوادث بحرانی
مدیریت استرس حوادث بحرانی

مدیریت استرس حوادث بحرانی (CISM)، یک نوعی از اقدامات مربوط به مواقع بحرانی است که برای حمایت از شخصی طراحی شده است که حوادث آسیب زا را تجربه می کند. مدیریت استرس حوادث بحرانی شامل مولفه های و واکنش های مناسب برای مواقع و شرایط بحرانی است و در طی آن مراحل مختلف یک موقعیت […]

احساس کمبود محبت1
احساس کمبود محبت

احساس کمبود محبت یکی از پر اهمیت ترین نکته ها در مورد ابراز کردن محبت و دریافت کردن آن فرق های زوجین می باشد . که در بیشتر موارد یکی از زوجین به روش و شیوه خودش که به آن علاقه دارد محبت دریافت خواهد کرد. و محبت می‌کند به طور مثال خانمی که انجام […]

مدیریت استرس در زمان های سخت اقتصادی
مدیریت استرس در زمان های سخت اقتصادی

مدیریت استرس در زمان های سخت اقتصادی ، بسیار برای هر خانوادگی مهم است. پول در ذهن بسیاری از افراد و زندگی آنان جایگاه زیادی دارد. نظرسنجی انجمن روانشناسی آمریکا در واقع، طبق نظرسنجی انجمن روانشناسی آمریکا ۲۰۱۰ Stress in America، بیش از سه چهارم آمریکایی ها (۷۶ درصد) پول را به عنوان یک عامل […]

رویکرد انرژی درمانی
رویکرد انرژی درمانی

رویکرد انرژی درمانی بهبود سلامتی فرد از طریق تمرکز بر توازن و جریان انرژی مابین بدن، مغز، عواطف، و روح می باشد. انرژی اصلی core energetic نامیده می شود. در این فرآیند درمانی فرض می شود که خصوصیات غریزی یک شخص، منعکس کننده خصوصیات جهانی عشق، عقل، آرامش و قدرت بوده و درمانگران واجد شرایط مربوط […]

  • خوانایی مطلب
  • مفید بودن
  • مرتبط بودن
4.97
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *